Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Pijani, bez uprawnień, z sądowymi zakazami i bez wyobraźni. To obraz nieodpowiedzialnych kierowców zatrzymanych na drogach Warmii i Mazur

Jazda rowerem wężykiem całą szerokością drogi. Kompletnie pijani kierowcy pojazdów oraz motocykli, którzy wpadli podczas kontroli drogowych albo podczas kolizji. Notoryczne ucieczki z miejsca zdarzenia, kierowanie pojazdami z zakazami sądowymi. Taki obraz nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego rysuje się po minionym weekendzie.

Lidzbark Warmiński:

Wczoraj (08.04.18) lidzbarscy policjanci ruchu drogowego, kilka minut po godz. 17:00 zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Zagony rowerzystę. Uwagę policyjnych drogowców zwrócił styl jazdy kierującego, który jechał tzw. wężykiem i z trudem utrzymywał równowagę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mieszkańca Lubomina potwierdziło, że jest pijany. Mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę nieodpowiedzialnemu kierowcy i przekazali rower rodzinie 60-latka. Za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany 500-złotowym mandatem karnym.

Olecko:

Pierwszy nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w piątek 06 kwietnia 2018 r. przed godz. 15:00 w Olecku. Mężczyzna kierował osobowym volkswagenem mając w swoim organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych baz danych okazało się, że 43-latek nie posiadał uprawnień. Kolejne zdarzenie miało miejsce w minioną niedzielę (08.04.2018 r.) przed godz. 15:00. Wówczas policjanci ruchu drogowego patrolując trasę Olecko – Gąski zauważyli samochód osobowy marki Mercedes, którego kierujący co jakiś czas zjeżdża na pobocze. W związku z tym funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę do kontroli. Okazał się nim 27-latek, który podróżował z kolegą. Obaj byli pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie  kierującego   blisko 2,5 promila alkoholu. Ponadto policjanci sprawdzili policyjne bazy danych, gdzie okazało się, że Piotr S. posiada aktualny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez sąd.

 

Przypomnijmy, że w maja 2015 r. weszły w życie zmiany w  kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń, Ustawie Prawo o Ruchu Drogowy oraz Ustawie o kierujących pojazdami. Min. dotyczyły one nietrzeźwych kierujących.  W znowelizowanych przepisach wydłużono okres, na jaki  orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd orzeka obligatoryjnie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tyś złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Kętrzyn:

W minioną sobotę (07.04.18 r.) br. ok. godz. 17.00 kętrzyńscy policjanci zostali wezwani do zdarzenia drogowego w miejscowości Mnichowo gm. Reszel. Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że Grzegorz K. kierując oplem na prostym odcinku  jezdni stracił panowanie nad autem  i uderzył w przydrożne drzewo. Na miejscu funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierowcy. Wówczas okazało się, że 47-latek miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Na szczęście mężczyzna nie odniósł żadnych obrażeń ciała.

Teraz mieszkańcowi gminy Reszel za kierowanie w stanie nietrzeźwości może grozić kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Szczytno:

W piątkowe popołudnie policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego w Szczytnie. 89-letni mężczyzna kierujący oplem agila włączając się do ruchu na ul. Warszawską myślał, że zdąży przed jadącym w kierunku ul. Wielbarskiej pojazdem marki Opel Insygnia. Niestety rozwój akcji wskazał, że pośpiech nie służy niczemu dobremu. Na szczęście w trakcie zdarzenia nikt nie ucierpiał. Wobec 89-latka odstąpiono od postępowania mandatowego, zatrzymano mu prawo jazdy, a za spowodowanie kolizji wytłumaczy się przed sądem.

Pośpiech był złym doradcą również dla 49-letniego mężczyzny. Policjanci, którzy realizowali działania „Prędkość” na ul. Gizewiusza w Szczytnie zatrzymali kierowcę pojazdu Ford Scorpio, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 13 km/h jadąc w terenie zabudowanym. Podczas szczegółowej weryfikacji uprawnień okazało się, że szybka jazda nie jest jedynym przewinieniem. Kierowca poruszał się pomimo zakazu sądowego. Za prędkość został ukarany mandatem, natomiast za niestosowanie się do zakazu ponownie odpowie przed sądem.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w gminie Jedwabno. Kierujący pojazdem Fiat Tipo 41-letni mieszkaniec Szczytna, wyjeżdżając z ul. 1 Maja w Nartach nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla pojazdu renault, w wyniku czego doszło do zderzenia. Kierowca fiata nie zatrzymał się na miejscu zdarzenia. Po otrzymaniu informacji, że sprawca zbiegł, szczycieńscy funkcjonariusze natychmiast ruszyli za nim, a chwilę później zatrzymali. Po przebadaniu na zawartość alkoholu okazało się co było powodem ucieczki. Mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu. Teraz za swoje zachowanie kierujący odpowie przed sądem za spowodowanie kolizji, ucieczkę z miejsca zdarzenia oraz jadę w stanie nietrzeźwości.

Przed sądem odpowie również 43-letni kierowca motocykla Honda, który jadąc ul. Curie-Skłodowskiej w Szczytnie, omijał pojazdy stojące przed opuszczoną zaporą kolejową. Wykonując liczne manewry nie zauważył wyjeżdżającego z ul. Pola pojazdu marki Renault Megane, w wyniku czego doszło do kolizji. W tym przypadku kierowca również oddalił się z miejsca zdarzenia. Został ujęty kilkaset metrów dalej przez świadka zdarzenia. Jak się okazało kierowca poruszał się bez uprawnień mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Za jazdę bez uprawnień i spowodowanie kolizji, mężczyzna został ukarany mandatem karnym w kwocie 1000 złotych. Karę za jazdę w stanie nietrzeźwości wymierzy sąd.

Bartoszyce:

W sobotę, (07.04.18r.), ok. 19 – tej, policjanci interweniowali na drodze prowadzącej z Bartoszyc do Dąbrowy gdzie na chodniku przewróciła się jadąca rowerem 16 – latka. Dziewczyna została zabrana do szpitala, okazało się, że jest nietrzeźwa. Mieszkanka gminy Bartoszyce miała w organizmie prawie 1,5 ‰. Sprzedaż alkoholu nieletnim, czy też częstowanie ich alkoholem jest przestępstwem. Spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie jest przejawem demoralizacji. Sąd Rodzinny i  Nieletnich zdecyduje o ewentualnych konsekwencjach dla 16 – latki i jej rodziców.


Niespełna godzinę później, policjanci interweniowali na jednej z ulic w Bartoszycach, gdzie nietrzeźwy 30 – latek wjechał w ogrodzenie posesji. Mężczyzna kierował ciężarowym Oplem pomimo tego, że w organizmie miał blisko promil alkoholu. 30 – letni  mieszkaniec Bartoszyc popełnił przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości za co grozi kara nawet
2 lat za kratami. Kolejne dolegliwości karne to zakaz kierowania pojazdami na okres niektórzy niż 3 lata i obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie co najmniej 5 tys. zł.. 30 – latek popełnił też wykroczenie spowodowania kolizji drogowej za co grozi mu kolejna grzywna.
W niedzielę, (08.04.18r.), na trasie Unikowo – Wysoka Dąbrowa, (droga P1424), 58 – latek kierujący Oplem Vectrą zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Mężczyzna był pijany, miał w organizmie 2,6‰ alkoholu. Mieszkaniec gm. Biskupiec nie miał też uprawnień do kierowania pojazdami bo zostały mu one cofnięte w 2012 roku. 58 – latkowi grożą surowe konsekwencje.
 

Lidzbark Welski:

Do zdarzenia doszło w piątkowy wieczór tj. (06.04.2018r) na jednej z ulic miasta Lidzbarka. Z wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 16-letni mieszkaniec gminy Lidzbark  jadąc motorowerem, na prostym odcinku drogi przewrócił się. Jak się okazało kierując znajdował się w stanie  nietrzeźwości oraz nie posiada uprawnień do kierowania. Nieletni kierujący jak również nieletni pasażer  po zbadaniu stanu trzeźwości mieli ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Nieletni w wyniku poniesionych obrażeniami zostali przewiezieni do SP ZOZ w  Działdowie. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Elbląg:

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w sobotę na trasie Morąg – Pasłęk na wysokości miejscowości Rogajny. Tam kierujący osobowym oplem, jadąc w kierunku Pasłęka z nieznanych przyczyn zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. 22-letni pasażer zginął na miejscu. 23-letni kierujący z licznymi złamaniami został przewieziony karetką do szpitala. Od mężczyzny pobrano krew do badań na zawartość alkoholu. W portfelu mężczyzny oprócz dokumentów policjanci znaleźli 3 tabletki. Tester narkotykowy wskazał, że jest to extasy.Postępowanie w sprawie wypadku prowadzą pod nadzorem prokuratury policjanci z Pasłęka.

Pomimo licznych akcji na naszych drogach wciąż spotykamy kierowców, którzy pomimo spożywania alkoholu decydują się prowadzić swoje pojazdy. Kierowcy lekceważą również wyroki sądowe. Są też tacy, którzy ukazują swoją bezmyślność poprzez brawurową jazdę oraz pośpiech.

Nidzica:

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany w sobotę koło miejscowości Rączki. 52-letni mieszkaniec gm. Nidzica został poddany badaniu na stan trzeźwości, które nie wypadło dal niego pomyślnie. Kierowca osobowego renaulta miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. W takcie sprawdzania jego danych w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że mężczyzna w 2007 roku miał cofnięte uprawnienia z powodów zdrowotnych.
Obaj mężczyźni wkrótce usłyszą zarzuty kierowania pojazdem będą pod wpływem alkoholu, za co grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności. Nie uniknie odpowiedzialności kierowca za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu. Kodeks karny przewiduje za to przestępstwo karę do 3 lat pozbawienia wolności.

mk/md/am/jsz/mk/kr/kn/id/kw

Powrót na górę strony