Pisz: Jakie konsekwencje grożą rolnikowi za wypalanie traw?
Wiosna sprzyja wypalaniu traw. Tylko minionej doby oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał 4 zgłoszenia dotyczące palących się traw na terenie powiatu. Interweniują wówczas zarówno strażacy, jak i policjanci. Rolą funkcjonariuszy jest wyjaśnienie okoliczności i ustalenie sprawcy sprowadzenia niebezpieczeństwa pożaru. Za popełnienie tego wykroczenia grozi kara aresztu, grzywny lub nagany. Konsekwencje mogą być jednak znacznie poważniejsze.
Wiosną wielu rolników decyduje się na wypalanie suchych, pozimowych traw. Działanie takie jest poważnym zagrożeniem pożarowym. Tylko minionej doby oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał cztery zgłoszenia o wypalaniu traw na terenie powiatu. Od początku marca takich zgłoszeń było prawie 20.
Wypalanie traw jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i pociąga za sobą daleko idące konsekwencje. Rolnik wypalając trawę na swojej łące jest przekonany, że panuje nad ogniem. Tymczasem ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia i dochodzi do pożaru. Interwencje podejmują wówczas nie tylko strażacy, ale także policjanci. Funkcjonariusze wyjaśniają wówczas okoliczności zdarzenia oraz dążą do ustalenia sprawcy tego czynu. Wypalanie traw jest wykroczeniem, za które kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, grzywny w wysokości do 5000 złotych albo nagany.
Jeśli wypalanie traw skończy się pożarem okolicznych zabudowań, co zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mamy wówczas do czynienia z przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 10. Za sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń przewidziana jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska osoba, która wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwar, podlega karze aresztu bądź grzywny.
Również ustawa o lasach zabrania wypalania traw. Mówi ona dokładnie, że w lasach i na terenach śródleśnych, jak również w odległości 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. Rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2. Korzystania z otwartego płomienia;
3. Wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
Kary na rolnika wypalającego trawy może nałożyć także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W takim przypadku istnieje, możliwość zmniejszenia przysługujących rolnikowi dopłat.
Konsekwencje wypalania traw mogą być naprawdę bardzo poważne.
(as/rj)