Szczytno: Policjanci rozmawiali z rodzicami uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie
Szczycieńscy policjanci dzielnicowi realizują wojewódzki program profilaktyczno-edukacyjny „Zanim będzie za późno”, skierowany do rodziców uczniów szkół ponadpodstawowych. Program został stworzony przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie oraz olsztyńskie Kuratorium Oświaty. Patronat nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Warmińsko- Mazurski. Program daje możliwość zgłębienia problemu społecznego, jakim jest używanie środków psychoaktywnych przez młodzież.
Szczycieńscy policjanci dzielnicowi spotkali się z rodzicami uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie. W ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego „Zanim będzie za późno” asp. szt. Dariusz Berendt oraz st. asp. Justyna Samsel - Hryszkiewicz przybliżyli osobom obecnym na spotkaniu problem społeczny, jakim jest używanie środków psychoaktywnych przez młodzież.
Policjanci omówili również odpowiedzialność prawną osób nieletnich, a także karną, w przypadku popełnienia czynu zabronionego wynikającego z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Przedstawiono związek zażywania środków odurzających z niekontrolowaniem własnego zachowania. Policjanci podkreślili fakt, że substancje odurzające niszczą nie tylko zdrowie fizyczne, ale też negatywnie wpływają na psychikę młodych ludzi. Uzależnienia mają ścisły związek z popełnianiem czynów zabronionych oraz łamaniem norm społecznych i prawnych. Eksperymentowanie ze środkami odurzającymi stało się pewnym zjawiskiem społecznym, z którym w pojedynkę nikt nie da sobie rady. Wspólne działanie związane z uświadamianiem młodzieży, co do zagrożeń zdrowotnych jest koniecznością.
„Zanim będzie za późno”, to program, którego podstawowym założeniem jest dotarcie do jak największej liczby rodziców oraz zachęcenie ich do współpracy, by razem móc działać na rzecz młodzieży zagrożonej tak szybko rozprzestrzeniającym się zjawiskiem narkomanii. Wspólne spotkania i rozmowy pozwolą rodzicom zdobyć wiedzę, która pozwoli im rozpoznawać symptomy zażywania narkotyków, wskaże sposób postępowania z dzieckiem w przypadku wystąpienia problemu oraz podniesie świadomość prawną związaną z narkomanią. Podczas spotkań rodzice poprzez wypracowanie odpowiednich metod współpracy z nauczycielem, pedagogiem, a przede wszystkim swoim dzieckiem nauczą się, jak pomóc dziecku na samym początku wystąpienia problemu, zanim będzie za późno.
Spotkanie w Zespole Szkół nr 1 w Szczytnie zostało wzbogacone wystąpieniem pedagog szkoły Pani Aleksandry Fila, która powiedziała rodzicom o właściwych metodach prowadzenia rozmowy z dzieckiem, a także o motywowaniu ich do działania ukierunkowanego na rozwój osobisty.
(es/rj)