Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: TAKI OFICER DYŻURNY TO WZÓR DO NAŚLADOWANIA

Oficer Dyżurny asp. szt. Tomasz Żak w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierowcę. Nieodpowiedzialny mieszkaniec Olsztyna miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Pijany kierowca jechał od krawężnika do krawężnika za nic mając podstawowe przepisy ruchu drogowego. Gdyby nie szybka reakcja policjanta mogłoby dojść do nieszczęśliwego zdarzenia.

Aspirant sztabowy Tomasz Żak to oficer dyżurny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. W policji pracuje od 20 lat. Na stanowisku dowodzenia od 3 lat. Stanowisko to wymaga od niego ciągłej gotowości i szybkiej reakcji na ewentualne zagrożenia. Oficer Dyżurny musi często podejmować trudne decyzje. Tak się stało w sobotę 24 marca br. Około godziny 17:00 na ulicy Schumana w Olsztynie Tomasz Żak zauważył kierującego pojazdem Opel Astra, który jechał od krawężnika do krawężnika, zmuszając innych uczestników ruchu do gwałtownego hamowania. Aspirant sztabowy wiedział, że źródłem takiego zachowania może być albo kierowanie pod wpływem alkoholu, albo zasłabnięcie kierowcy. Policjant nie mógł wyprzedzić kierującego oplem, więc postanowił pojechać za nim. Sytuacja do zatrzymania nadarzyła się na ulicy Kotańskiego, kiedy to mężczyzna zjechał w tę ulicę. Funkcjonariusz zajechał drogę kierującemu, zmusił go do zatrzymania, a następnie wyciągnął kluczyki ze stacyjki jego auta. Po tym zdarzeniu poinformował kierującego, że jest policjantem i zadzwonił na telefon alarmowy, prosząc o przyjazd patrolu policji. Po chwili na miejscu pojawili się funkcjonariusze z Wydziału Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy zbadali kierującego na zawartość alkoholu. Wynik  to prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali 38-letniemu kierującemu uprawnienia. Tomasz Żak po całym zdarzeniu stwierdził, że „bycie policjantem zobowiązuje do takiego zachowania i gdyby taka sytuacja  ponownie się wydarzyła, to z pewnością postąpiłby tak samo.”

Kodeks karny wobec pijanych kierowców przewiduje karę nawet do 2 lat za kratami, zakaz kierowania samochodami na okres nie krótszy niż 3 lata i dodatkowo świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł.

kw

 

Powrót na górę strony