Pisz: Spotkanie członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z policjantami
Policjanci piskiej drogówki spotkali się z członkami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Powiatowy w Piszu. Wiodącym tematem były zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Nie brakowało też ciekawych pytań ze strony słuchaczy. Jeden z panów zapytał funkcjonariuszy, w jaki sposób należy zwracać się do policjantów podczas kontroli drogowej?
W Urzędzie Miejskim w Piszu policjanci piskiej drogówki spotkali się z członkami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Powiatowy w Piszu. Głównym tematem prelekcji było bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza pieszych i rowerzystów. Policjanci przypomnieli słuchaczom, w jaki sposób należy bezpiecznie poruszać się rowerem po jezdni. Nawiązali tym samym do zdarzenia drogowego, które miało miejsce kilka dni wcześniej w Piszu na ul. Kwiatowej. Wówczas to 74-letnia rowerzystka przejechała przez przejście dla pieszych, wymuszając tym samym pierwszeństwo przejazdu dla prawidłowo jadącego samochodu. Rowerzystka trafiła do szpitala. Nie doznała na szczęście poważniejszych obrażeń. Za popełnione wykroczenie ukarana została mandatem karnym.
Na tym przykładzie funkcjonariusze drogówki wyjaśnili, że przed przejściem dla pieszych rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Przejechać można wówczas, gdy jest to „przejazd dla rowerów”, czyli powierzchnia jezdni przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów oznaczona odpowiednimi znakami.
Policjanci przypomnieli także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Podkreślili, że elementy odblaskowe muszą być widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Nie zabrakło także ciekawych pytań ze strony słuchaczy. Jeden z panów zapytał funkcjonariusza w jak należy zwracać się do policjanta podczas kontroli drogowej. Nawiązując do tego pytania funkcjonariusz przypomniał, w jaki sposób kierowca powinien zachować się podczas kontroli drogowej.
A zatem po zatrzymaniu auta kierujący nie może wysiadać z pojazdu bez zgody lub nakazu policjanta. Zakaz ten dotyczy także pasażerów. Co więcej, do momentu podejścia funkcjonariusza do kontrolowanego samochodu, kierowca zobowiązany jest trzymać ręce na kierownicy. Dopiero na polecenie kontrolującego należy wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne. Z reakcji słuchaczy wynikało, że nie wszyscy kierowcy pamiętali o zasadach zachowania podczas kontroli drogowej. Niektórzy porównywali to do scen z amerykańskiego filmu.
Na koniec policjanci drogówki przypomnieli o możliwości utraty prawa jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.
(as/rj)