Szczytno: Stanowcze NIE bezmyślnemu wchodzeniu na lód
Z powyższym apelem wystąpili szczycieńscy policjanci i strażacy podczas akcji w plenerze, zorganizowanej przy udziale miłośników morsowania oraz biegaczy. Była to doskonała okazja do przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa dotyczących zamarzniętych akwenów. Uczestnicy przedsięwzięcia zobaczyli w jaki sposób postępują wyspecjalizowane służby, gdy w zimnej wodzie znajdzie się ktoś potrzebujący pomocy.
To co dla niektórych wydaje się bagatelne, dla innych niestety kończy się tragicznie. Mowa tu o sytuacjach, w których wędkarze lub ludzie chcący skrócić sobie drogę, bezmyślnie wchodzą na zamarznięte tafle jezior lub rzek. Gdyby zastanowić się nad tym choć przez chwilę, to oczywistym jest, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności co do trwałości lodowej tafli pokrywającej wodną toń.
Czy lód może być bezpieczny?
Jak się zachować, gdy sami wpadniemy do wody?
Co zrobić gdy zobaczymy, że pod kimś załamał się lód?
Jak pomóc osobie, która nie może wydostać się z lodowatej wody?
Na te i inne pytania starali się wczoraj (11.02.2018) odpowiedzieć szczycieńscy policjanci oraz strażacy. Na plaży miejskiej w Szczytnie oraz częściowo na Jeziorze Domowym Dużym odbyło się spotkanie miłośników zimowych sportów. Na zorganizowanej na szeroką skalę imprezie morsów oraz biegaczy, odbył się pokaz ratownictwa wodnego z użyciem sań do lodu oraz specjalistycznego sprzętu. Ratownik wodny ze straży pożarnej improwizował nagłe wpadnięcie do wody, zaś załoga funkcjonariuszy go ratowała.
To był tyklo pokaz, natomiast o rzeczywistych sytuacjach zagrożenia mówili będący na miejscu policjanci.
Podinsp. Arkadiusz Napiórkowski p.o. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie oraz sierż. Agata Mendelewska przypomnieli o ogromnej odpowiedzialności za życie własne i innych w momencie, gdy w sposób bezmyślny ktoś zdecyduje się wejść na nogach, wjechać rowerem lub pojazdami mechanicznymi czterokołowymi, na zamarzniętą taflę wody. To ogromne ryzyko.
Przypominamy!
Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?
-
w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc
-
rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc
-
nie wchodź na lód gdyż w tym miejscu może być on słaby i też może zarwać się pod tobą
-
wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112
-
dzwoniąc na 112 przedstaw się, powiedz spokojnie co się stało, podaj miejsce w którym jesteś, jeśli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, podaj jak najwięcej szczegółów, charakterystycznych cech, np. budynki w pobliżu, droga, czekaj na przybycie pomocy, nie rozłączaj się, zostań w stałym kontakcie telefonicznym z numer alarmowym
-
staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik
-
jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche ubranie.
Jeżeli lód się zarwie nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;
-
próbuj wzywać pomocy
-
oszczędzaj siły na wydostanie się z wody
-
wydostanie bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne jest posiadanie kolców
-
jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzuć kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni
-
najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie
-
jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce
-
jeżeli jest tak możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie
Inicjatywa szczycieńskich policjantów i strażaków trafiła nie tylko do mieszkańców miasta. Dzięki temu, że pokaz strażaków i profilaktykę policyjną emitowała na żywo ogólnopolska telewizja, trafiła ona do rzeszy telewidzów w całym kraju.
(esz/tm)