Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Terminale płatnicze wykorzystywane w codziennej służbie

Od 1 lutego policjanci ruchu drogowego na Warmii i Mazurach pobierają do służby terminale płatnicze. Możliwość bezgotówkowego uiszczania grzywny nałożonej w drodze postępowania mandatowego, spotyka się z aprobatą kierowców. Tylko w powiecie szczycieńskim już kilkadziesiąt osób skorzystało z tej formy opłacenia mandatu.

Terminale płatnicze pozwalają na bezgotówkowe uiszczanie grzywny nałożonej w drodze postępowania mandatowego. Osoba ukarana mandatem karnym może dokonać płatności w miejscu kontroli drogowej kartą płatniczą. Z pewnością jest to udogodnienie dla kierowców, którzy na miejscu będą mogli uiścić grzywnę. Wybór tej formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. Ułatwi to policjantom m.in. postępowanie z obcokrajowcami. Policjanci niejednokrotnie spotykają się z sytuacją, w której obcokrajowiec nie ma możliwości zapłacenia mandatu, bo nie ma polskiej waluty. Zazwyczaj osoby te są gotowe zapłacić mandat za pomocą właśnie karty płatniczej.

Dotychczas policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, musieli dowozić ich do najbliższego bankomatu bądź kantoru. Obecnie będzie to możliwe właśnie przy użyciu terminali POS. Także obywatele polscy skorzystają na tym rozwiązaniu. Dotychczas osoba taka otrzymywała mandat karny kredytowany co wiązało się m.in. z uiszczeniem opłaty poprzez Internet bądź tradycyjnie na poczcie. Policjanci wykorzystując terminal będą przede wszystkim musieli zweryfikować czy osoba dokonująca płatności jest rzeczywiście właścicielem karty bankomatowej.

Policjanci z Warmii i Mazur na początku roku zostali wyposażeni w 78 terminali płatniczych, a policjanci zostali przeszkoleni przez producenta takiego urządzenia z zakresu jego obsługi technicznej.

Taka nowa forma rozliczania grzywny w drodze mandatu karnego bardzo szybko przyjęła się m.in. w powiecie szczycieńskim. Już ponad 20 osób skorzystało z możliwości opłacenia mandatu karnego u policjantów ze Szczytna za pośrednictwem terminali płatniczych.

(esz/tm)

  • Mandat zapłacony u policjantów
  • Pomiar prędkości
Powrót na górę strony