Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Dzień Bezpiecznego Internetu także na Warmii i Mazurach

Policjanci z Warmii i Mazur włączyli się w światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Na terenie naszego województwa policjanci przeprowadzali rozmowy profilaktyczne związane z zagrożeniami w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka".


Tegoroczna edycja będzie obchodzona pod hasłem: „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznawanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet jeśli pozornie jest ona błaha to może doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Cyberprzemoc przejawia się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, SMS-y, e-maile, udostępnianie zdjęć, filmów w Internecie bez zgody osób na nich występujących.

Nowe Miasto Lub.:

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w klasach IV i VII Szkoły Podstawowej w Tereszewie policjantka tłumaczyła młodym ludziom jak się chronić przed tą formą przemocy i jak na nią reagować. Przedstawiła też zebranym prezentację multimedialną i omówiła kilka przykładów form cyberprzemocy. Na spotkaniu zostały omówione zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Policjantka przestrzegła dzieci przed tym, czego nie można ujawniać o sobie na forach i portalach internetowych. Zaznaczyła także, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przestrzegła również młodych ludzi przed konsekwencjami wynikającymi z popełniania czynów zabronionych za pomocą środków przekazu.

 

Olsztyn:

Dzisiaj w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przeprowadziła zajęcia z tematyki bezpiecznego korzystania w sieci. Dzieci same wymieniały zagrożenia i mówiły o konsekwencjach, które może je czekać, co więcej gro osób powiedziała, że zauważyła takie zagrożenia. Przedstawicielka mówiła gdzie należy się zwrócić w takich trudnych sytuacjach, co robić kiedy widzimy, że innym dzieje się krzywda poprzez np. komunikatory.  

kw/lm

Powrót na górę strony