KWP: Działania NURD na drogach regionu
Policjanci drogówki regularnie prowadzą działania NURD, podczas których szczególnie skupiają swoją uwagę na wykroczenia popełniane względem pieszych jak i przez pieszych. Działania Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
Policjanci ruchu drogowego cyklicznie skupiają swoją uwagę na relacjach między kierowcami, a pieszymi. Oczywistym jest fakt, że w przypadku potrącenia przez samochód pieszy stoi na straconej pozycji, tym bardziej zadziwia, że piesi często łamią przepisy i narażają się na niebezpieczeństwo.
Podczas wczorajszych (15.01.2018) działań policjanci ruchu drogowego odnotowali blisko 150 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami względem niechronionych uczestników - pieszych i rowerzystów. Wśród nich znalazły się m.in.:
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdów dla rowerzystów
- inne nieprawidłowe zachowania do pieszych i rowerzystów
Sprawcami prawie 240 wykroczeń były osoby piesze. 209 osób przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a blisko dwadzieścia nie zastosowało się do sygnalizacji świetlnej.
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na oznaczonych przejściach dla pieszych. To miejsce styczne - dla kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Każda ze stron ma swoje prawa, ale także obowiązki. Należy stosować się do przepisów, ale także- stosować zasadę ograniczonego zaufania.
Co mówią przepisy?
Kierowcy muszą pamiętać, że wykroczenia względem pieszych mogą mieć bardzo tragiczne skutki. Nieprawidłowe zachowania, które mogą realnie zagrażać bezpieczeństwu pieszych to m.in.:
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym
- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych
- nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd,
- niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania
- naruszenie zakazu rozdzielania kolumn pieszych
- jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych
- naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas by umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik - w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku
- inne czyny, których popełnienie realnie zagraża lub zagrozić może bezpieczeństwu pieszych
Sami niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą z kolei pamiętać, że oprócz praw mają także obowiązki. Receptą na bezpieczeństwo w przypadku pieszych i rowerzystów jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, respektowanie zakazów, a także - stosowanie się do zasad: ograniczonego zaufania oraz szczególnej ostrożności.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art. 14 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
(MK/TM)