Bartoszyce: „mali WIELCY ratownicy” po raz czwarty
Program edukacyjny „mali WIELCY ratownicy” skierowany jest do starszych grup przedszkolnych. Dzieci w wieku 6-7 lat, pod okiem policjanta, strażaka i ratownika medycznego uczą się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Nauka rozpoczyna się od utrwalenia numerów alarmowych, a kończy na nauce obsługi defibrylatora i wykonywaniu resuscytacji.
Wczoraj (08.01.2018) w czterech przedszkolach w Bartoszycach ( nr 2, 6, 9, Stokrotka) ruszyła IV edycja programu: „mali Wielcy ratownicy”. Jest to inicjatywa bartoszyckiego stowarzyszenia o tej samej nazwie. W przedsięwzięciu uczestniczą przedstawiciele trzech służb: Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego. Głównym celem tej inicjatywy jest nauka dzieci udzielania pierwszej pomocy w szerokim tego słowa znaczeniu. Pomysłodawcy przedsięwzięcia wyszli z założenia, że warto nauczyć dzieci podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy z uwagi na ich spontaniczność, naturalność i łatwość w pomaganiu innym. Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie analizują, nie wstydzą się, że nie dadzą rady lub zrobią coś nie tak jak trzeba i jeśli wiedzą jak się zachować to, gdy ktoś potrzebuje pomocy, po prostu działają.
Na wczorajszym spotkaniu, dzieci utrwalały numery alarmowe, uczyły się jak wezwać pomoc i co musi zawierać informacja, którą przekażą służbom. Zabawa, która pomogła w uzmysłowieniu dzieciom o wadze przekazanej informacji to „głuchy telefon”. Okazało się, że nie zawsze informacja, którą usłyszało ostatnie dziecko była tą samą, którą przekazał policjant, ratownik, czy strażak. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest droga ewakuacyjna i jak rozpoznać jej oznaczenia, aby wiedzieć którędy uciekać w przypadku zagrożenia np. pożarem. Inicjatywa ma bardzo pozytywny odzew, dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i co najważniejsze nabierają umiejętności radzenia sobie w trudnej sytuacji.
(MK/TM)