Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Specjaliści uczyli jak odróżnić depresję od buntu nastolatka

Przedstawiciele olsztyńskiej policji wzięli udział w drugiej konferencji profilaktycznej zorganizowanej w Domu Rehab w Pustnikach w gminie Sorkwity. Przebiegała ona pod hasłem „Depresja młodzieńcza a bunt nastolatka”. Specjaliści z zakresu psychiatrii, psychologii i z organów ścigania wyjaśniali, w jaki sposób pomóc młodym ludziom znajdującym się w kryzysowej sytuacji.

W piątek w Pustnikach w gminie Sorkwity odbyła się druga edycja konferencji profilaktycznej, która przebiegała pod hasłem „Depresja młodzieńcza a bunt nastolatka”. Do udziału w niej w roli słuchaczy zostali zaproszeni m.in. pedagodzy szkolni, kuratorzy, pielęgniarki środowiskowe i przedstawiciele ośrodków wychowawczych dla młodzieży.

Objawy depresji młodzieńczej są niemal takie same jak przejawy buntu nastolatka: zaburzenia nastroju, porywczość, pochopność i zachowania autoagresywne. Nastolatek zaczyna unikać szkoły, wagaruje, a jego oceny są coraz słabsze. Obniżona samokontrola i potrzeba eksperymentowania sprawia, że młody człowiek sięga po substancje psychoaktywne. Trudność może sprawić odróżnienie tych objawów i właściwe zdiagnozowanie ich przyczyny. Jak zatem działać, aby pomóc młodemu człowiekowi i czegoś nie przeoczyć? Jak wspierać dziecko cierpiące na depresję? Jakie konsekwencje prawne są przewidziane dla nieletnich przejawiających zaburzenia w zachowaniu? Na te i wiele innych pytań podczas piątkowej konferencji odpowiadali prelegenci, którymi byli:

Maria Rotkiel – psycholog, terapeuta behawioralno – poznawczy,

dr Anna Rowicka – psychiatra, realizator programu edukacyjnego "Czarne Fale - lekcja o depresji",

Lidia Cynt – pracownik cywilny Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii, Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie,

Robert Banasiewicz – specjalista terapii uzależnień, pedagog.

W konferencji uczestniczył również Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, kom. Robert Stangreciak.

Specjaliści jednogłośnie podkreślali, że nie wolno lekceważyć objawów depresji młodzieńczej, tym bardziej, że staje się ona coraz powszechniejszym zjawiskiem i dotyka – w zależności od fazy dorastania i środowiska – nawet ponad 50 procent nastolatków. Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, w 2016 roku w Polsce aż 475 osób poniżej 18 roku życia podjęło próbę samobójczą. Najczęściej na ten krok decydowały się osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia (466 osób). Zatrważające są także policyjne dane, według których w 2016 roku 103 próby samobójcze zakończyły się zgonem osób niepełnoletnich. Pod względem liczby prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież poniżej 19 r.ż. zakończonych zgonem, Polska w 2014 roku zajmowała drugie miejsce w Europie, za Niemcami. Natomiast w 2015 roku samobójstwa były drugą pod względem liczebności przyczyną zgonów dzieci i nastolatków w grupie wiekowej 10 – 19 lat.

Te dane udowadniają, że nie wolno lekceważyć objawów depresji młodzieńczej i potrzebna jest edukacja pedagogów, rodziców, by potrafili właściwie reagować i nieść dziecku pomoc adekwatną do potrzeb.

Celem konferencji było propagowanie działań profilaktycznych i tworzenie lokalnej koalicji, mającej na celu profilaktykę zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. Zgodnie z założeniami inicjatorów przedsięwzięcia, osiągnięcie sukcesu w tym zakresie jest możliwe dzięki prowadzonemu dialogowi pomiędzy nauczycielami i pedagogami, psychologami i terapeutami, policją oraz samorządem lokalnym.

lc/in

  • Konferencja profilaktyczna
    Konferencja profilaktyczna
Powrót na górę strony