Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: W siatce piwo, a w kieszeni radiostacja z policyjną częstotliwością. Zatrzymany pod zarzutem naruszenia tajemnicy korespondencji

Zatrzymany na kradzieży sklepowej 37-letni elblążanin miał przy sobie radiotelefon ustawiony na policyjny kanał. Nie tylko słuchał komunikatów, ale sam prowadził korespondencje. Grozi mu kara do 2 lat więzienia.

Zdarzenie miało miejsce wczoraj (22.11.2017) około godz. 17:00 w jednym z marketów przy ul. Nowowiejskiej w Elblągu. 37–letni elblążanin został zatrzymany przez pracownika ochrony na kradzieży piwa. Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze, którzy ukarali go mandatem. Podczas interwencji usłyszeli korespondencje dyżurnego przez stację. Nie dochodziła ona jednak z odbiorników na mundurach, a z kurtki 37-latka. Znaleźli przy nim radiotelefon, który był ustawiony na policyjną częstotliwość. Jak się później okazało zatrzymany elblążanin, nie tylko słuchał policyjnych komunikatów, ale jeszcze nawiązywał łączność z oficerem dyżurnym. Po wezwaniu funkcjonariuszy przez ochronę, sam w stacji powtarzał – „proszę o jak najszybszy przyjazd patrolu…”. Powiedział, że jest „krótkofalowcem” i chciał pomóc w interwencji, w której sam brał udział. 37-latek odpowie za naruszenie tajemnicy korespondencji za co grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. Zostanie także sprawdzone samo urządzenie pod względem legalności jego posiadania i rejestracji.

Zgodnie z art. 267 Kodeksu Karnego, każdy...

§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3.Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

(JS/TM)

  • Zabezpieczone urządzenie
Powrót na górę strony