Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo/Iława: Zanim będzie za późno –by „dopalacze” nie odebrały radości Twojemu dziecku

Problem dopalaczy, narkotyków i środków odurzających coraz częściej dotyka ludzi młodych. „Zanim będzie za późno”, to program profilaktyczno-edukacyjny adresowany do rodziców uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Działdowo:

Używanie środków psychoaktywnych przez młodzież stanowi jeden z głównych problemów społecznych w Polsce. Pomimo, podejmowanych działań zapobiegawczych problem uzależnień wzrasta. Stąd też Policja z Działdowa we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Działdowie oraz w porozumieniu z dyrekcją i pedagogami szkół z terenu powiatu działdowskiego przeprowadza spotkania z rodzicami uczniów tych szkół realizując założenia programu „Zanim będzie za późno”.

Tym razem odbiorcami treści prezentowanych przez przedstawiciela policji i pracownika działdowskiego sanepidu byli rodzice uczniów z Zespołu Szkół nr 1 na ul. Grunwaldzkiej w Działdowie.

Czwartkowe spotkanie (16.11.2017) miało przede wszystkim podnieść poziom wiedzy rodziców na temat problemów związanych z narkotykami, w kierunku rozpoznawania symptomów zażywania narkotyków przez młodzież, podniesienia świadomości pod kątem zagrożeń i konsekwencji wynikających z zażywania środków odurzających i substancji psychotropowych i związanego z tym uzależnienia od narkotyków. Oddzielnym tematem było zapoznanie rodziców z aspektami prawnymi odpowiedzialności za przestępstwa narkotykowe oraz zdobycie wiedzy na temat form i możliwości uzyskania pomocy w przypadku pojawienia się tego problemu.

Iława:

Dzielnicowy asp. Rafał Żurawski wspólnie z oficerem prasowym mł. asp. Joanna Kwiatkowska w ciągu kilku minionych dni przeprowadzili spotkania z rodzicami uczniów z  iławskich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w Iławie. Miały one na celu podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat problemów związanych z narkotykami, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania ich przez młodzież czy też uświadomienie rodzicom o konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem i sprzedażą narkotyków.     
Policjanci w trakcie prelekcji przedstawili zebranym rodzicom zagrożenia związane z eksperymentowaniem przez młodych ludzi z narkotykami, dopalaczami, alkoholem czy środkami odurzającymi. Przybliżyli rodzicom problematykę uzależnienia od dopalaczy  i narkotyków.  Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog  to okazja dla opiekunów, aby porozmawiać z fachowcem o sprawach, które mogą ich dotyczyć. Omawiając tematy dotyczące narkotyków jak i dopalaczy policjantka przedstawili także najważniejsze zagadnienia dot. odpowiedzialności  nieletnich. Poinformowali uczestników spotkania co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie  jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Policjanci podali liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie. Mł. asp.  Joanna Kwiatkowska dodała, że zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców na terenie Polski jak i po za jej granicami.

(jn/rj)

Powrót na górę strony