Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gołdap: Razem bezpiecznie – spotkania policjantów z mieszkańcami i przyszłymi kierowcami

W trakcie najbliższych tygodni gołdapscy policjanci spotkają się z kursantami tamtejszych szkół nauki jazdy. Podczas spotkań omawiane są zagrożenia na drodze oraz prawa i obowiązki każdego uczestnika ruchu drogowego. Zagadnienia z szeroko rozumianego bezpieczeństwa były także poruszane w świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach, gdzie z mieszkańcami spotkał się ich dzielnicowy. W trakcie spotkań do ich uczestników trafiły karty ICE zakupione dzięki wsparciu z programu „Razem Bezpiecznie im. Władysława Stasiaka".

Kawa u władzy – spotkanie mieszkańców z dzielnicowym

W spotkaniu w Żytkiejmach uczestniczyło ponad trzydziestu mieszkańców gminy Dubeninki, starosta Andrzej Ciołek, sekretarz gminy Stanisław Kosiński, radni i sołtysi gminy Dubeninki, a także funkcjonariusze policji: zastępca komendanta powiatowego Sylwester Symonowicz, naczelnik wydziału prewencji i ruchu drogowego Ryszard Antolak, dzielnicowy Marcin Hiszpański i koordynatorka projektu Marta Andruczyk.

Z założenia to spotkanie miało nie być wykładem czy rozmową prewencyjną, a okazją do luźniejszych rozmów o problemach dotykających mieszkańców gminy, przede wszystkim dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tak też i było. Rozmawiano m.in. o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, potrzebie przeanalizowania i uzupełnienia oznakowania drogowego, wycinki przydrożnych drzew i krzaków, jak również problemów związanych z przekraczaniem prędkości.

 • Spotkanie w Żytkiejmach #1
  Spotkanie w Żytkiejmach #1
 • Spotkanie w Żytkiejmach #2
  Spotkanie w Żytkiejmach #2
 • Spotkanie w Żytkiejmach #3
  Spotkanie w Żytkiejmach #3
 • Spotkanie w Żytkiejmach #4
  Spotkanie w Żytkiejmach #4
 • Spotkanie w Żytkiejmach #5
  Spotkanie w Żytkiejmach #5

Na zakończenie ponad dwugodzinnego spotkania policjanci rozdali uczestnikom karty „ICE”. Zaprezentowali też alkogogle i narkogogle - specjalne okulary, które mają za zadanie pokazać, jak zmienia się koordynacja ruchowa po spożyciu alkoholu i narkotyków. Okulary wywołały ożywioną dyskusję na temat zagrożeń jakie niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Chcesz wiedzieć? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami. Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. „Mapa” jest dostępna na stronach internetowych Policji.

W trosce o bezpieczeństwo – spotkania z kursantami w szkołach nauki jazdy

W październiku i listopadzie organizowane są spotkania gołdapskich funkcjonariuszy z kursantami szkół nauki jazdy z terenu powiatu gołdapskiego. Podczas spotkań omawiane są zagrożenia na drodze oraz prawa i obowiązki każdego uczestnika ruchu drogowego. Dzięki wykorzystaniu alkogogli i narkogogli ci, którzy egzamin mają jeszcze przed sobą, mogą przekonać się, jak zmienia się koordynacja ruchowa pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Dzięki funkcjonariuszowi Państwowej Straży Pożarnej Jackowi Klimko - który jednocześnie jest ratownikiem - kursanci mogą utrwalić i uzupełnić swoją wiedzę w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej jak również sprawdzić swoje umiejętności pracując z fantomem. Ponadto wszystkim uczestnikom spotkań rozdawane są karty ICE.

 • Spotkanie z kursantami #1
  Spotkanie z kursantami #1
 • Spotkanie z kursantami #2
  Spotkanie z kursantami #2
 • Spotkanie z kursantami #3
  Spotkanie z kursantami #3
 • Spotkanie z kursantami #4
  Spotkanie z kursantami #4
 • Spotkanie z kursantami #5
  Spotkanie z kursantami #5
 • Spotkanie z kursantami #6
  Spotkanie z kursantami #6
 • Spotkanie z kursantami #7
  Spotkanie z kursantami #7
 • Spotkanie z kursantami #8
  Spotkanie z kursantami #8

Spotkania z kursantami to profilaktyka, dzięki której zwiększa się świadomość na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się na drodze. To również doskonała okazja do rozmowy nad ich przyszłością, dlatego podczas spotkań mundurowi zachęcają do wstąpienia w szeregi Policji.

ICE” – w nagłym wypadku

Karta „ICE” („w nagłym wypadku”) pozwala ratownikom na powiadomienie bliskich w razie nagłego wypadku, a także na uzyskanie od nich dodatkowych informacji o poszkodowanym (przyjmowanych lekach, przebytych chorobach, alergiach itp.).

Karty zostały zakupione w ramach II edycji projektu „Dom, czyli Dzielnicowy Oddany Mieszkańcom” realizowanego w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpiecznie im. Władysława Stasiaka”.

(AB/TM)

Powrót na górę strony