Kętrzyn, Mrągowo: Wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego
Nadeszła pora roku kiedy od kierowców oraz pozostałych użytkowników dróg wymaga się zwiększonej uwagi. Szczególnie powinni uważać kierowcy, którzy nie mają dużego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Być może nieuwaga i zlekceważenie warunków atmosferycznych przyczyniły się do wypadku drogowego w miejscowości Leśniewo w gminie Srokowo. Samochód osobowy prowadzony przez 20–latka na zakręcie wypadł z drogi i wjechał do przydrożnego rowu. Kierujący z podejrzeniem złamania kręgosłupa trafił do Szpitala.
Jesień to czas, w którym pojawia się wiele czynników mających wpływ na pogorszenie warunków jazdy. Wcześniej zapadający zmrok, pojawiające się mgły, opady deszczu w połączeniu ze spadającymi liśćmi z drzew powodują, że jezdnia staje się bardzo śliska. Niebezpieczne może okazać się nawet słońce, które jesienią często oślepia kierowców, gdyż świeci nisko nad horyzontem. Ta zmienność aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu, niestety wielu kierowców o tym zapomina.
Wczoraj (09.10.2017) o godz. 16.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony przez dyspozytora Wojewódzkiego Centrum Powiadomień Ratunkowych o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Leśniewo w gminie Srokowo. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący audi 20-letni mieszkaniec gminy Barciany na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu.
Mężczyzna z podejrzeniem złamania kręgosłupa został przewieziony przez zespół ratownictwa medycznego do Szpitala Powiatowego w Giżycku. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości 20-latka wykazało, że był trzeźwy.
Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego wypadku drogowego. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno pieszych jak i kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, z uwagi na pogarszające się warunki atmosferyczne.
Mrągowo
Do niebezpiecznej sytuacji na drodze w powiecie mrągowskim doprowadził kierowca osobowego fiata. Wczoraj (09.10.2017) po godz. 17:00 na DK16 na trasie Mrągowo-Kosewo, jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący VW Passatem jadąc od Mrągowa, w celu uniknięcia czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka autem, który wyprzedzał inne pojazdy gwałtownie zahamował, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Niestety kierujący pojazdem, który stworzył zagrożenie, bo wyprzedzał w miejscu zabronionym - na wzniesieniu i dodatkowo w warunkach ograniczonej widoczności, zapadający zmrok i opady deszcz - odjechał z miejsca zdarzenia.
W VW Passacie podróżowała para wraz z 2,5 miesięcznym dzieckiem. Niemowlę zostało przewiezione do miejscowego szpitala. Na szczęście nie odniosło poważnych obrażeń. W międzyczasie mrągowscy policjanci otrzymali informację od innego kierowcy, który był świadkiem zdarzenia o tym, gdzie znajduje się auto i jego kierowca. Dzięki tym informacjom policjanci szybko dotarli do sprawcy niebezpiecznego zdarzenia.
Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości uczestników zdarzenia. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali prawo jazdy należące do 32-letniego kierowcy fiata, który nie uniknie odpowiedzialności za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym.
KIEROWCY!
Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią.
Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.
Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).
PIESI!
W okresie jesienno – zimowym to właśnie piesi jak i kierujący jednośladami są szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych w obszarze zabudowanym, lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
(EP/TM)