Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Woda to żywioł, który nie wybacza błędów i słabości. Zadbajmy nad nią o swoje bezpieczeństwo

W powiecie olsztyńskim w ciągu jednego dnia minionego weekendu doszło do dwóch utonięć. Od początku roku na Warmii i Mazurach utonęły już 23 osoby. Większość z nich zginęła w okresie od mają do lipca i w większości byli to dorośli, którzy lekceważąco podeszli do zasad bezpieczeństwa, albo przecenili swoje umiejętności lub do wody weszli pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że także nad wodą to my sami jesteśmy w pierwszej kolejności odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Pomimo wielu wciąż powtarzanych apeli policjantów o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach wodnych, wciąż dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków. W niedzielę (09.07.2017) na terenie powiatu olsztyńskiego utonęły dwie osoby.

Najpierw o godz. 9:00 policjanci zostali poinformowani o tragicznym zdarzeniu w gminie Olsztynek w miejscowości Szwaderki. W jeziorze Maróz znalezione zostało ciało 38-letniego mężczyzny. Był to mieszkaniec miejscowości Szwaderki, którego rozpoznał jeden ze strażaków tamtejszego OSP. Na miejsce został wezwany technik kryminalistyki, który pod nadzorem prokuratora przeprowadził oględziny i zabezpieczył ślady z miejsca zdarzenia.

Kilka godzin później, tuż po godzinie 15:00 funkcjonariusze zostali powiadomieni o utonięciu 52-letniego mężczyzny w miejscowości Purda, na jeziorze Czerwonka Duża. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 52-latek wraz ze swoim 24-letnim kuzynem wchodząc do wody chcieli przepłynąć na drugi brzeg jeziora. W połowie drogi 52-latek zasłabł i zaczął tonąć. Do udzielenie mu pomocy włączył się turysta, który wspólnie z 24-latkiem wyciągnął tonącego na brzeg i tam rozpoczęli akcję reanimacyjną. Trwała ona do chwili przyjazdu karetki pogotowia, lecz pomimo starań nie udało się uratować życia 52-latkowi.

Przyczyny obu wypadków są dokładnie badane i wyjaśniane przez policjantów pod nadzorem prokuratora.

Liczba ofiar utonięć w 2017 roku na Warmii i Mazurach, po tych dwóch wydarzeniach, wzrosła do 23. Do ponad połowy z nich (14) doszło w okresie liczonym od początku mają. Od początku wakacji doszło do 4 utonięć. Rok wcześniej w naszym regionie życie w wyniku utonięcia straciło 46 osób, a w roku 2015 – 50. W tych latach również zdecydowana większość osób utonęła w okresie od początku mają do końca września.

Do najczęstszych przyczyn utonięć należą:

  • brawura;

  • alkohol;

  • brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności bądź po prostu ich brak;

  • wypadnięcie z łódek, jachtów;

  • niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków;

  • korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych.

Dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • alkohol i kąpiel w wodzie nie powinny iść w parze,

  • nie wbiegajmy do wody, najpierw ochłodźmy nasze ciało. To pozwoli uniknąć nam szoku termicznego,

  • nie skaczmy do wody o niezbadanym dnie - unikniemy w ten sposób urazów kręgosłupa,

  • pływając kajakami, łodziami, jachtami korzystajmy z kapoków,

  • korzystajmy przede wszystkim ze strzeżonych kąpielisk. Nawet, gdy doznamy skurczu, zawsze ktoś nas zauważy i pomoże wydostać się na brzeg

Warmińsko - mazurscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad jeziorami w naszym regionie, jeszcze w 2014 roku opublikowali film, którego przesłanie nie straciło na aktualności.

Oprócz tak podejmowanych działań profilaktycznych i prewencyjnych, specjalnie szkoleni policyjni wodniacy pełnią regularną służbę na warmińsko-mazurskich akwenach, m.in. na rzece Krutyni. Funkcjonariusze w trakcie służby na wodach wykonują kontrole stanu trzeźwości użytkowników urządzeń pływających, reagują na wszelkie przypadki stwarzania niebezpieczeństwa na wodach, czy łamania przepisów dotyczących ochrony środowiska. Policjanci wykorzystują także każdą możliwość, aby w pozytywnym kierunku zmienić myślenie, a co za tym i zachowanie mieszkańców oraz gości, na temat wakacyjnego bezpieczeństwa.

Policjanci apelują o zachowanie elementarnych zasad bezpiecznego wypoczynku na terenach wodnych w sezonie letnim. Przypominają, że:

  • podczas wypoczynku nad wodą korzystajmy przede wszystkim z miejsc do tego przeznaczonych
  • przed wejściem do zbiornika wodnego, zapoznajmy się z regulaminem kąpieliska, dokładnie sprawdźmy teren w którym przebywamy i zorientujmy się, gdzie znajduje się stanowiska ratownika
  • pamiętajmy, że do wejścia do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska – flaga czerwona kategorycznie zabrania wejścia do wody
  • nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu – większość utonięć dotyczy właśnie osób, które ten zakaz złamały
  • nie wchodźmy do wody bezpośrednio po posiłku – odczekajmy przynajmniej 30 minut
  • nie wchodźmy do wody bezpośrednio po opalaniu – może grozić to wstrząsem termicznym
  • pamiętajmy o kamizelkach ratunkowych podczas korzystania ze sprzętu wodnego
  • gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu, czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.

(RP/TM)

Powrót na górę strony