Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pisz: Turyści korzystają z urządzeń wodnych pod wpływem alkoholu

Piscy policyjni wodniacy, zatrzymali do kontroli turystów pływających urządzeniami wodnymi będącymi pod wpływem alkoholu. Wczasowicze pływali rowerami wodnymi po jeziorze Roś. Jeden z mężczyzn miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Natomiast na jeziorze Bełdany, funkcjonariusze zatrzymali kobietę, która pływała skuterem wodnym będąc pod działaniem alkoholu. Aktywny wypoczynek na rowerach wodnych, kajakach czy też pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu jest zabroniony.

W piątek (07.07.2017 r.) po godz. 14.00, policyjni wodniacy otrzymali informację, że po jeziorze Roś, w okolicach ośrodka wypoczynkowego młodzi pijani ludzie pływają rowerami wodnymi stwarzając zagrożenie dla innych wypoczywających.

Funkcjonariusze w tym czasie patrolowali policyjną łodzią jezioro Roś dbając o bezpieczeństwo wypoczywających. W pobliżu wskazanego ośrodka, policjanci zauważyli osoby płynące rowerem wodnym. Jak się okazało, na rowerach wypoczywało dwóch mężczyzn. Podczas rozmowy, funkcjonariusze wyraźnie wyczuli od nich alkohol.

Jak ustalili policjanci, rowerem płynęli mężczyźni w wieku 24 i 26 lat, którzy przyjechali wypoczywać nad jezioro Roś z województwa mazowieckiego. Po sprawdzeniu ich stanu trzeźwości okazało się, że starszy z nich ma blisko 1 promil alkoholu w organizmie, a młodszy ponad 2 promile.

Funkcjonariusze wyjaśnili turystom, że pływanie rowerami wodnymi, kajakami, czy innymi obiektami pływającymi, niebędącymi pojazdami mechanicznym jest naruszeniem prawa. Turyści zostali poinformowani o popełnieniu wykroczenie, za które grozi kara grzywny.

Natomiast w niedzielę (09.07.2017 r.), kilka minut po godzinie 17.00, policyjni wodniacy skontrolowali kobietę pływającą skuterem po jeziorze Bełdany w okolicach miejscowości Wygryny. 24-letnia mieszkanka Mińska Mazowieckiego wypoczywała na skuterze wodnym z silnikiem spalinowym. Badanie jej stanu trzeźwości wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Funkcjonariusze wytłumaczyli kobiecie, że pływanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, za które grozi jej kara grzywny. Natomiast prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu wodnym w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie jest przestępstwem, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Wypoczywasz na wodzie, pływasz łodzią, po prostu bądź trzeźwy

Szlak wodny, to tak jak droga. Jeśli pływasz łodzią motorową i masz od 0, do 0,5 promila alkoholu w organizmie, odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa.

Jeśli pływasz żaglówką bez silnika, czy kajakiem, rowerem wodnym, nie możesz znajdować się pod wpływem alkoholu. W tym przypadku nie ma znaczenia stężenie alkoholu w organizmie. Po prostu będąc pod wpływem alkoholu przewinienie to traktowane jest to jako wykroczenie.

Asz/kw

Powrót na górę strony