Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP / KGP / MSWiA: „Kręci mnie bezpieczeństwo...” podczas wakacji

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi kolonie, wyjazdy, czas wypoczynku oraz rekreacji na lądzie, w wodzie i nad wodą. W tym okresie również niestety dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, wypadków i utonięć. Z myślą o tym, by im zapobiegać, policjanci prowadzą akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, która została objęta honorowym patronatem przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pikniki, pokazy sprzętu i wyposażenia, spotkania z uczniami i młodzieżą, zajęcia w miasteczkach ruchu drogowego - to tylko niektóre z atrakcji czekających na dzieci i młodzież podczas kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo” i „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą”.

Głównym celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, którą zainaugurował dziś minister Mariusz Błaszczak, jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. W najbliższych miesiącach funkcjonariusze służb podległych MSWiA będą spotykali się z młodzieżą i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas m.in. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą czy górskich wycieczek. Duża uwaga zostanie poświęcona także odpowiedzialnemu korzystaniu z Internetu.

Więcej na temat akcji można przeczytać na stronie internetowej Komendy Głównej Policji.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. Partnerami w projekcie są: Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego oraz Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski oraz Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.

Więcej na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” można przeczytać na stronie internetowej Komendy Głównej Policji.

W powyższe działania aktywnie włączyli się także policjanci z garnizonu warmińsko - mazurskiej Policji.

Jeszcze przed wakacjami funkcjonariusze spotykali się z uczniami szkół i rozmawiali z nimi m.in. o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym - w tym zagrożeniach wynikających z kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Przygotowywali także takie wydarzenia jak np. rajdy rowerowe. W ich trakcie rozdawali uczestnikom kamizelki odblaskowe, by wszyscy byli widoczni na drodze i przypominali rowerzystom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Początek wakacji wcale nie spowodował tego, że aktywność działań policjantów na tym trudnym profilaktycznym polu zmalała.

Pisz: Dzielnicowi z Rucianego – Nidy zorganizowali festyn rodzinny

Już pierwsza niedziela wakacji była doskonałą okazją, by promować zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”. Najlepszym miejscem do tego jest miejscowość turystyczna nad jeziorem, taka jak Ruciane - Nida nad jeziorem Nidzkim. To właśnie tam dzielnicowi z Komisariatu Policji w Rucianem -Nidzie zorganizowali festyn rodzinny adresowany zarówno do mieszkańców, jak i turystów. W imprezie uczestniczyli także inni policjanci z tej jednostki, którzy bardzo aktywnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Stąd nie zabrakło Komendanta Komisariatu, podkom. Jacka Kępińskiego, policyjnych wodniaków oraz policjantki, która na co dzień pracuje w zespole kryminalnym.

Chcąc przekazać dzieciom, ale także dorosłym, jak najwięcej informacji dotyczących bezpieczeństwa nad wodą dzielnicowi zaprosili do wzięcia udziału w festynie również inne służby ratunkowe. W pikniku uczestniczyli także: ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ze stanicy w Łupkach, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne z Rucianego – Nidy, Straż Leśna z Nadleśnictwa Maskulińskiego oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Piszu. Każdy z zaproszonych podmiotów zaprezentował sprzęt, jaki dysponuje na co dzień.

Na stoisku policyjnym dzieci mogły zobaczyć i przymierzyć kaski, czapki, kamizelki pobawić się pałkami, czy „lizakiem” drogówki. Policjantka rozbiła najmłodszym odciski palców, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Rozdawała im także naklejki „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”. Dorośli mieli doskonałą okazję, aby sprawdzić swój stan trzeźwości zanim wypłyną jachtem, kajakiem, rowerem wodnym, czy usiądą za kierownicę auta.

 

 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #1
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #1
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #2
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #2
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #3
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #3
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #4
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #4
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #5
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #5
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #6
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #6
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #7
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #7
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #8
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #8
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #9
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #9
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #10
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #10
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #11
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #11
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #12
  "Kręci mnie bezpieczeństwo..." w Piszu #12

Film Pokaz akcji ratunkowej

Pobierz plik Pokaz akcji ratunkowej (format mp4 - rozmiar 13.17 MB)

Przedstawiciele wszystkich służb mówili o zasadach bezpiecznego i zdrowego wypoczynku nad wodą. Odbył się także pokaz akcji ratowania osoby tonącej przy zaangażowaniu podmiotów biorących udział w festynie. Najmłodsi mieli też możliwość przepłynięcia się policyjnymi łodziami. Wodniacy z Komisariatu Policji w Rucianem - Nidzie tłumaczyli najmłodszym, że mogą wejść na łódź tylko w kapoku. Wyjaśniali dzieciom, dlaczego jest to tak bardzo ważne dla ich bezpieczeństwa. Policjanci serdecznie dziękują wszystkim podmiotom, które wzięły udział w festynie „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą” oraz właścicielowi Portu „U Faryja”, który udostępnił atrakcyjne miejsce. Wszystkim nam zależy bowiem na tym, aby wakacje nad wodą były bezpieczne.

Nidzica: Dzielnicowy z wizytą u wypoczywających sportowców

Nidzicy policjanci w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” oraz „Bezpiecznych wakacji” odwiedzają miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. We wtorek (27.06.2017) dzielnicowy z Nidzicy asp. Janusz Kawka razem z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej skontrolowali 3 obozy sportowe w miejscowości Januszkowo w gm. Kozłowo. Przez kilka kolejnych dni blisko 200 dzieci z województwa mazowieckiego będą wypoczywać, a zarazem trenować swoje ulubione dyscypliny sportowe na terenie powiatu nidzickiego.


Funkcjonariusze rozmawiali z nimi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku. Ostrzegali dzieci i młodzież przed różnymi zagrożeniami oraz o sposobie ich unikania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dużą uwagę poświęcili zasadom bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych. Tłumaczyli im, że z wody powinny korzystając w sposób rozsądny i odpowiedzialny, a przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa zagwarantuje im bezpieczny wypoczynek. Usłyszeli też kilka cennych uwag na temat bezpiecznego internetu, kontaktu z dziko żyjącymi zwierzętami, czy kontaktu z „obcym”.

Szczytno: „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą” podczas obchodów Dnia Ratownika WOPR

Gwałtowna czwartkowa (29.06.2017) burza, która przeszła nad Szczytnem, nie przeszkodziła w przeprowadzeniu o godz. 18:00 obchodów Dnia Ratownika WOPR. Uroczystość odbyła się na plaży miejskiej nad Jeziorem Domowym Dużym. Inicjatorem przedsięwzięcia był miejsko - powiatowy oddział WOPR Szczytno. Główną atrakcją imprezy były pokazy ratownictwa wodnego, które pod opieką i nadzorem instruktora Roberta Pazia, zaprezentowali młodzi adepci kursu ratownika. 25 osób przeszło specjalistyczne łączone szkolenia na wszystkie stopnie ratownicze w tym te uprawniające do samodzielnej pracy. Młodzi ratownicy zaprezentowali ratownicze style pływackie, akcję ratowniczą z użyciem bojki SP oraz liny do holowania osoby. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników spotkania czuwali policjanci pływający na służbowej łodzi policyjnej.

Więcej na ten temat na stronie internetowej KPP w Szczytnie (http://szczytno.policja.gov.pl/o17/aktualnosci/34615,Szczytno-Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-obchody-Dnia-Ratownika-WOPR.html).

 • Pasowanie na ratownika
  Pasowanie na ratownika
 • Młodzi ratownicy w wodzie
  Młodzi ratownicy w wodzie
 • Uczestnicy kursu na ratownika WOPR
  Uczestnicy kursu na ratownika WOPR

Giżycko

We wtorek (04.07.2017) w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Giżycku, policjantka zajmująca się profilaktyką i sprawami osób nieletnich wspólnie z przedstawicielem Sanepidu w Giżycku spotkała się z dziećmi, które spędzają czas wolny od nauki na zorganizowanej formie wypoczynku w giżyckiej świetlicy. W trakcie spotkania dzieciom zostały przybliżone podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa na wodzie. Policjantka zaapelowała do najmłodszych o rozsądne korzystanie z Internetu i przypomniała jak należy się zachować w przypadku spotkania z agresywnym psem. Dzieci dowiedziały się również o konkursie "Filmowy przeWODNIK", którego głównym celem jest promowanie bezpiecznych zachowań nad wodą. Tego rodzaju prelekcje organizowane będą przez cały okres wakacyjny.

 

 • Kręci mnie bezpieczeństwo w Giżycku #1
  Kręci mnie bezpieczeństwo w Giżycku #1
 • Kręci mnie bezpieczeństwo w Giżycku #2
  Kręci mnie bezpieczeństwo w Giżycku #2
 • Kręci mnie bezpieczeństwo w Giżycku #3
  Kręci mnie bezpieczeństwo w Giżycku #3

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku stale spotykają się  z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na terenie powiatu giżyckiego. Mundurowi w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”  rozmawiają o bezpieczeństwie w czasie  trwania wakacji.

 

 

Iława

Policjanci z Komendy Policji w Iławie spotkali się z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola „Guguś” w Iławie. Wspólna zabawa, pod okiem opiekunów i policjantów, połączona była z przypomnieniem dzieciom o podstawowych zasadach ruchu drogowego. Przedszkolaki wspólnie z funkcjonariuszami rozmawiały o tym gdzie i jak należy przechodzić przez jezdnię, dlaczego zatrzymujemy się kiedy świeci światło czerwone. Przedyskutowali również jak ważne są elementy odblaskowe na naszych ubraniach i dlaczego świecą skoro nie mają żarówek, jednocześnie przeprowadzając test odblaskowej kamizelki policjantów. Funkcjonariusze omówili z dziećmi wakacyjne wyjazdy uświadamiając ich jak zadbać o bezpieczeństwo będąc nad wodą czy w górach. Wszyscy wspólnie przypomnieli sobie numery alarmowe kiedy i w jakich sytuacjach zagrożenia, do kogo zwrócić się o pomoc oraz jakie informacje przekazać dyspozytorowi służb ratowniczych.

 

 • spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #1
  spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #1
 • spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #2
  spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #2
 • spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #3
  spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #3
 • spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #4
  spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #4
 • spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #5
  spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #5
 • spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #6
  spotkanie w Iławie w przedszkolu "Guguś" #6

Ełk

Aby wakacje były bezpieczne policjanci prowadzą wiele spotkań z dziećmi i młodzieżą wypoczywającymi w powiecie ełckim. W czwartek (06.07.2017) policjanci odwiedzili uczestników kolonii w Mrozach Wielkich. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dlatego spotkanie prowadzili funkcjonariusze na co dzień pracujący w ełckiej drogówce. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Kiedy można jeździć po chodniku, a kiedy po jezdni? Kiedy używamy elementów odblaskowych? O czym muszą pamiętać piesi? To tylko niektóre zagadnienia, którymi zainteresowane były dzieci. Kwestie te wymagają szczególnej uwagi, bo najmłodsi uczestniczą w ruchu drogowym zwykle w charakterze rowerzystów i pieszych. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od policjantów elementy odblaskowe. Dzieci zgodnie zapewniły, że będą nosiły odblaski, bo nie tylko poprawiają widoczność, ale też są bardzo modne.

 • Spotkanie w Ełku #1
  Spotkanie w Ełku #1
 • Spotkanie w Ełku #2
  Spotkanie w Ełku #2
 • Spotkanie w Ełku #3
  Spotkanie w Ełku #3
 

Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych policjanci z ełckiej drogówki zorganizowali Odblaskowy Rowerowy Przystanek. Na stadionie przy Zespole Szkół nr 1 w Ełku policjanci spotkali się uczestnikami półkolonii, którzy wyruszali na wycieczkę rowerową. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 

Mrągowo

Mrągowscy dzielnicowi aktywnie włączyli się w działania informacyjno-edukacyjne „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, poświęcone bezpieczeństwu osób przebywających na wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu były dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Adresatami pośrednimi - podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku oraz ratownicy MOPR. Głównym celem akcji było propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków utonięć. Mrągowo to miasto z wieloma zbiornikami wodnymi dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Policjanci rozmawiając z napotkanymi mieszkańcami oraz turystami przypominali podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą dodatkowo wręczając ulotki informacyjne. Szczególnie podkreślali, że woda nie lubi alkoholu, a człowiek to przecież nie korek i po alkoholu tonie.

 

 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Mrągowie #1
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Mrągowie #1
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Mrągowie #2
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Mrągowie #2
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Mrągowie #3
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Mrągowie #3

Pisz

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Piszu oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu postanowili promować zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą także wśród najmłodszych. Zorganizowali festyn dla dzieci wypoczywających na półkoloniach w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Piszu. Do współpracy zaprosili także przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Piszu. Przedsięwzięcie to odbyło się w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Funkcjonariusze, strażacy oraz panie z Sanepidu odwiedzili najmłodszych w ośrodku, w którym wypoczywają, czyli nad rzeką Pisą. Przygotowali kolonistom wiele atrakcji. Na stoisku policyjnym dzielnicowi prezentowali dzieciom sprzęty, które te mogły zobaczyć i przymierzyć. Powodzeniem cieszyły się kaski, czapki, kamizelki, ale także pałki i „lizak” drogówki. Funkcjonariusze rozdawali najmłodszym ulotki dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz rozdawali im naklejki „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”. Przeprowadzili z nimi także prelekcje przypominające o zasadach, jakie należy zachować, by wakacje były bezpieczne. Strażacy także udostępnili najmłodszym swój sprzęt oraz uczyli kolonistów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności na fantomie osoby dorosłej oraz niemowlaka.

 

 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #1
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #1
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #2
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #2
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #3
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #3
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #4
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #4
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #5
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #5
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #6
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #6
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #7
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #7
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #8
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #8
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #9
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #9
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #10
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #10
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #11
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #11
 • Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #12
  Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą w Piszu #12

Gołdap

Na „zajęciach z bezpieczeństwa” policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi spotkali się z dziećmi wypoczywającymi na obozach i koloniach. Podczas spotkań policjanci rozmawiali o bezpiecznych formach spędzania wolnego czasu w trakcie wakacji. Niezmiernie ważnym elementem rozmów z dziećmi było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały rad, ale również same wskazywały negatywne zachowania, których należy unikać np. wciąganie pod wodę w ramach „zabawy”. Zawsze i wszędzie warto promować bezpieczne zachowania na drodze…Dlatego też policjanci wypoczywającym dzieciom wręczyli opaski odblaskowe jednocześnie przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jak co roku w ramach Bezpiecznych Wakacji funkcjonariusze współpracują z Stancją Sanitarną Epidmiologiczną w Gołdapi oraz Strażą Graniczną. Obecne na spotkaniach Panie z sanepid-u przypomniały dzieciom m. in.: co robić w przypadku gdy zauważą na swoim ciele kleszcza. Miłym akcentem było podziękowanie dzieci z Białorusi, które na zakończenie spotkania zatańczyły tzw. „belgijkę”

 

 • Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #1
  Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #1
 • Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #2
  Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #2
 • Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #3
  Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #3
 • Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #4
  Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #4
 • Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #5
  Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #5
 • Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #6
  Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #6
 • Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #7
  Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #7
 • Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #8
  Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #8
 • Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #9
  Kręci ich bezpieczeństwo w Gołdapi na koloniach #9

 

Lidzbark Warmiński

Jak zachowywać się nad wodą, co robić w przypadku spotkania agresywnego psa i jak być bezpiecznym w ruchu drogowym – o tym wszystkim wczoraj (08.07.2017) lidzbarscy policjanci mówili dzieciom, które spędzają wakacyjny odpoczynek na półkolonii w Lidzbarskim Domu Kultury. Spotkanie odbyło się na terenie ośrodka Domu Trakeńskiego w Kierwinach. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” mundurowi ostrzegali zebranych gości przed niebezpieczeństwami, na jakie narażeni są podczas wakacji. Omawiali podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z dróg, którymi często dzieci przemieszczają się np. na boisko. Zwracali uwagę jak należy się zachowywać na drodze, a także namawiali do wykorzystywania elementów odblaskowych. Policjanci jednak najwięcej czasu przeznaczyli na omówienie bezpiecznego zachowania nad wodą. Niemal każde dziecko zapytane czy podczas wakacji będzie spędzało czas nad wodą, podniosło rękę. Dlatego też, mundurowi przekazali im wiele cennych rad, które mogą przyczynić się do poprawy ich bezpieczeństwa.  Podczas spotkania mundurowi nie zapomnieli także o zagrożeniach jakie czyhają na dzieci w lesie, podczas spotkania z agresywnym zwierzęciem czy obcą osobą. Policjanci zwrócili także uwagę na wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznajomych, uważanie na to czym nas ktoś częstuje. Na zakończenie prowadzący prelekcje st.asp. Łukasz Hrycyna oraz asp. Mariusz Brończyk rozdali uczestnikom kolonii odblaski oraz ulotki informacyjne na temat bezpiecznego spędzania wakacji.

Mrągowo

Mrągowscy policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób troszczą się o dzieci aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek - na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania.  W tym okresie spotykają się z dziećmi przebywającymi na zorganizowanym wypoczynku, jak i z ich organizatorami. Podczas tych wakacyjnych spotkań z uczestnikami kolonii czy półkolonii policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Już w pierwszych dniach wakacji odbyło się spotkanie zorganizowane przez z ZHP w Mrągowie. Kolejne zorganizowano w piątek (07.07.17r.) w Młyniku z dziećmi, które przyjechały z Dolnego Śląska. Tam policjantka wraz z pracownicą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mrągowie przypominały najmłodszym, jak zachowywać się podczas letniej zabawy na podwórku, nad wodą, w lesie.  Rozmawiały też  z uczestnikami o konsekwencjach prawnych oraz zdrowotnych zażywania środków odurzających, jak również o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Piątkowe spotkanie było o tyle przyjemne, bo nie odbyło się w „szkolnej ławie”, a nad jeziorem. I tym razem to głównie dzieci mówiły o tym, czego nauczyły się podczas zajęć z policjantami w minionym roku szkolnym. Ich wiedza była bardzo szeroka co pozwala wierzyć, że do szkoły wrócą cali i zdrowi. Drogi Rodzicu wakacje to dla dzieci i młodzieży długie tygodnie wolności i swobody. A przynajmniej powinny takimi być. Upewnijmy się więc, że nasze pociechy są świadome zagrożeń i będą wiedziały jak sobie z nimi radzić. To, czego się od nas nauczą, może ocalić im życie. Najlepiej przyswoić sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji:

 • Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napoi, by nikt nic do nich nie dosypał, dolał (tzw. "tabletka gwałtu")
 • Wychodząc z domu zawsze informuj najbliższych, gdzie i z kim będziesz spędzać czas
 • Nigdy nie wybieraj się sam na dyskotekę lub w podróż autostopem
 • Podczas płacenia  staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Nie afiszuj się posiadanymi dobrami
 • Przebywając w wakacyjnym tłumie, plaży dyskotece, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nie wkładaj ich do tylnej kieszeni spodni
 • Podróżując pociągiem zajmuj miejsca blisko konduktora, służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach, trzymaj się blisko ludzi budzących zaufanie
 • Bądź ostrożny zawierając nowe znajomości na dyskotece, plaży czy przez Internet. Nigdy nie wiadomo czy nowo poznana osoba ma dobre zamiary.

Ełk

Ełccy policjanci zorganizowali spotkanie z uczestnikami kolonii nad jeziorem Selmęt Wielki.  W działaniach udział wzięli policjanci, ratownik WOPR oraz pracownik sanepidu. Policjanci omówili problematykę bezpieczeństwa na drodze, zasady kontaktów z osobami nieznajomymi, zasady korzystania z telefonów alarmowych oraz niebezpieczeństwa związane z narkotykami i dopalaczami. Podczas spotkania z policjanci zwrócili uwagę na problematykę związaną z bezpieczeństwem rowerzystów i pieszych. Każdy uczestnik akcji otrzymał ulotki pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”, które zawierały cenne informacje na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

 

 • "Kreci mnie bezpieczeństwo" w Ełku #1
  "Kreci mnie bezpieczeństwo" w Ełku #1
 • "Kreci mnie bezpieczeństwo" w Ełku #2
  "Kreci mnie bezpieczeństwo" w Ełku #2
 • "Kreci mnie bezpieczeństwo" w Ełku #3
  "Kreci mnie bezpieczeństwo" w Ełku #3

Pisz

W trakcie wakacji policjanci z piskiej komendy, wspólnie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Piszu, odwiedzają dzieci i młodzież wypoczywające na koloniach i obozach. Zdarza się też, że najmłodsi odwiedzają funkcjonariuszy w jednostce policji, gdzie odbywa się prelekcja poświęcona bezpiecznym wakacjom. W trakcie prelekcji przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku szczególnie nad wodą. Funkcjonariusze prezentują kolonistom spot opracowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie pt. „Zobacz – przeżyj”, który robi na młodych widzach duże wrażenie i często wywołuje dyskusje odnośnie brawurowych zachowań nad akwenami. Policjanci przypominają, jak niebezpieczne jest pływanie po alkoholu, czy skoki do wody „na główkę”. Na koniec prezentują krótki film, gdzie o swoim życiu opowiada młody człowiek, który wiele lat temu bezmyślnie skoczył do wody, a teraz ponosi tego konsekwencje będąc przykuty do łóżka. Policjanci podczas tych spotkań mówią także o bezpieczeństwie na drodze, w sieci, a starszym objaśniają zagrożenia związane ze zjawiskiem handlu ludźmi. Przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Agnieszka Karmowska, przypomina dzieciom i młodzieży, że czas wakacji nie jest okresem wolnym od dbania o własne zdrowie i higienę. Mówi o zagrożeniach kleszczami, o wściekliźnie oraz o tym, jak się przed nimi ustrzec. Omawia także zagadnienia związane z tzw. dopalaczami oraz środkami odurzającymi.

 

 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #1
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #1
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #2
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #2
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #3
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #3
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #4
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #4
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #5
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #5
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #6
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #6
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #7
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #7
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #8
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #8
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #9
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #9
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #10
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #10
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #11
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #11
 • Spotkanie z kolonistami w Piszu #12
  Spotkanie z kolonistami w Piszu #12

Ostróda

W poniedziałek (10.07.2017) policjanci odwiedzili dzieci wypoczywające na półkolonii w Lipowie. Dzielnicowy oraz policyjny profilaktyk rozmawiali z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przypominali dzieciom m. in. w jaki sposób należy zachowywać się na podwórku, w domu i nad wodą, co zrobić w przypadku kontaktów z osobami obcymi lub w przypadku ataku psa. Spotkania takie mają przede wszystkim na celu ograniczenie negatywnych zdarzeń z udziałem dzieci. Jak zawsze zainteresowaniem cieszył się radiowóz policyjny, który dzieci mogły przy okazji spotkania obejrzeć. Dzielnicowy wspólnie z pracownikami sanepidu kontrolują także obozy harcerskie, które rozbijają się na terenie Kątna i Starych Jabłonek.

 

 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #1
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #1
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #2
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #2
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #3
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #3

Lidzbark Warmiński

W spotkaniu z lidzbarskimi policjantami i funkcjonariuszem Straży Miejskiej uczestniczyła grupa półkolonistów z projektu „Lato w mieście” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej, a zorganizowanego przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lidzbarku Warmińskim. Z racji swojej pracy funkcjonariusze mają największą wiedzę w kwestiach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Swoim doświadczeniem, a zarazem pasja dzielą się z najmłodszymi, aby uchronić ich przed niebezpieczeństwem. Mundurowi przypominają o tym jak mądrze wypoczywać nad wodą, gdzie najczęściej popełniamy błędy i jak zareagować w sytuacji zagrożenia. Podczas rozmów przypomniano uczestnikom o zasadach bezpiecznego zachowania, poruszono temat bezpieczeństwa na drodze, napotykania obcych agresywnych zwierząt oraz przypadków kontaktu z nieznajomymi. Policjanci sprawdzili wiedzę najmłodszych w zakresie znajomości numerów alarmowych oraz sposobu zachowania w razie niebezpieczeństwa. Przeprowadzony ,,sprawdzian” dzieci zdały celująco, zadziwiając policjantów posiadaną wiedzą.

 

 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Lidzbarku Warmińskim #1
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Lidzbarku Warmińskim #1
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Lidzbarku Warmińskim #2
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Lidzbarku Warmińskim #2
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Lidzbarku Warmińskim #3
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Lidzbarku Warmińskim #3

Węgorzewo

W czwartek (20.07.2017) węgorzewscy policjanci wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Węgorzewie odwiedzili obóz harcerski w Przerwankach. Podczas spotkania funkcjonariusze przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie gwarantuje bezpieczny wypoczynek. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak powinny zachowywać się na drodze i nad wodą, oraz jak unikać zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w okresie wakacji. Policjanci poruszyli również temat dotyczący bezpiecznego korzystania z Internetu oraz przestrzegali przed zażywaniem środków odurzających. Pracownicy Sanepidu, mówili o zagrożeniach kleszczami, o wściekliźnie oraz o tym, jak się przed nimi ustrzec.

 

 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Węgorzewie #1
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Węgorzewie #1
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Węgorzewie #2
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Węgorzewie #2
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Węgorzewie #3
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Węgorzewie #3

Ostróda

W czwartek (20.07.2017) ostródzkich policjantów odwiedzili dzieci z mniejszości niemieckiej z terenu Warmii i Mazur, przebywające na półkolonii w Ostródzie. Podczas wizyty dzieci miały okazję z bliska zobaczyć miejsce pracy policjantów i obejrzeć sprzęt wykorzystywany podczas służby. Wielką frajdą okazała się możliwość wejścia do służbowego radiowozu, zwłaszcza siedzenie za jego kierownicą i włączanie sygnałów, dzięki czemu dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi policjanci. Ponadto dzieci odwiedziły pokój okazań z lustrem weneckim, pomieszczenie pracy dyżurnego jednostki, pokój technika kryminalistyki oraz policyjną izbę zatrzymań. Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego w domu, podczas wypoczynku nad wodą czy na wycieczkach i w innych mogących im zagrażać sytuacjach.

 

 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #1
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #1
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #2
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #2
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #3
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #3
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #4
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #4
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #5
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" w Ostródzie #5

Nowe Miasto Lubawskie

Policjanci z nowomiejskiej komendy, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” organizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pana Mariusza Błaszczaka i działań pt. „Bezpieczne Wakacje” - skierowanych do młodych uczestników zorganizowanego letniego wypoczynku, spotkali się z grupą pókolonistów w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym.

Trwa drugi miesiąc wakacji. Nowomiejscy policjanci wciąż kontynuują spotkania z dziećmi i młodzieżą, przypominając o bezpieczeństwie. Tym razem policjanci odwiedzili harcerzy przebywających na obozie zorganizowanym przez Chorągiew Kujawsko-Pomorską Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec w Nowym Mieście Lubawskim a wypoczywających w bazie obozowej w Gaju. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Bezpieczne Wakacje 2017”.

 

Kętrzyn

W czwartek (03.08.2017) w ramach Kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji kętrzyńscy profilaktycy wspólnie z dzielnicowym przeprowadzili działania profilaktyczne z dziećmi na półkolonii, które wypoczywały na terenie miejskiego kompleksu rekreacyjno-sportowego „Kętrzynianka” w Kętrzynie. Stróże prawa omawiali z najmłodszymi temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, a w szczególności wypoczynku nad wodą. Policjanci ostrzegali przed brawurą oraz co zrobić, gdy się zgubimy lub potrzebujemy szybkiej pomocy. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od policjantów drobne upominki w postaci dmuchanych piłek plażowych.

 

 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" na basenie w Kętrzynie #1
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" na basenie w Kętrzynie #1
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" na basenie w Kętrzynie #2
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" na basenie w Kętrzynie #2
 • "Kręci mnie bezpieczeństwo" na basenie w Kętrzynie
  "Kręci mnie bezpieczeństwo" na basenie w Kętrzynie
 
Gołdap:
 
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz programu „Dzielnicowy bliżej Nas” policjanci z Gołdapi spotykają się z dziećmi spędzającymi letni wypoczynek w powiecie gołdapskim.

 

Iława:

Spotkania połączone ze wspólną zabawa to zawsze okazja do przypomnienia kilku podstawowych zasad, do których należy się stosować odpoczywając u babci czy wyjeżdżając na wycieczkę.   Policjanci z iławskiej komendy - mł. asp. Daniel Bonisławski wspólnie z st. asp. Anną Grzelka- spotkali się z dziećmi podczas półkolonii odbywających się w SDK „Polanka”.Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z codzienną pracą funkcjonariuszy, dowiedzieć się jak są wykonywane odciski palców i po co one policjantom. Mundurowi opowiedzieli czemu dyżurny mówi przez „stację” a nie dzwoni na telefon komórkowy do policjantów. Przybliżyli również pracę funkcjonariuszy ruchu drogowego tłumacząc do czego potrzebny jest „lizak”,  czemu funkcjonariusz nosi kamizelkę odblaskowe a także jak ważne jest zakładanie odblasków.

 

 • Spotkanie w Iławie #1
  Spotkanie w Iławie #1
 • Spotkanie w Iławie #2
  Spotkanie w Iławie #2
 • Spotkanie w Iławie #3
  Spotkanie w Iławie #3
 • Spotkanie w Iławie #4
  Spotkanie w Iławie #4
 • Spotkanie w Iławie #5
  Spotkanie w Iławie #5
 • Spotkanie w Iławie #6
  Spotkanie w Iławie #6

 

(ASz/IDESz/JK/DK/AB/MK/DK/AKdN/AK/KW/EP/JK/TM)

Powrót na górę strony