Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo: Pijany kierował quadem. Z urazem głowy trafił do szpitala

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Księży Dwór. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca quada jadąc drogą publiczną podczas skręcania, najechał na krawężnik wywracając się wprost przed jadącym za nim samochodem osobowym. Kierowca trafił do szpitala. Wstępne badanie stanu trzeźwości wykazało, że 20-latek był pod wpływem alkoholu.

Wczoraj około godziny 20.45 w miejscowości Księży Dwór,  w powiecie działdowskim doszło do groźnego w skutkach zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył kierowca quada.
Jak się okazało, 20-letni Karol P. wykorzystując nieuwagę kolegi – właściciela quada – wybrał się na przejażdżkę po miejscowości Księży Dwór. Jadąc po drodze publicznej bez kasku ochronnego wykonując manewr skrętu najechał na krawężnik wywracając się wprost przed jadącym za nim samochodem osobowym. Kierowca quada doznał ogólnych potłuczeń oraz urazu głowy. Wynik wstępnego badania alcoblow potwierdził, że był on pod wpływem alkoholu. Pobrano mu krew do badań.
Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.


Co mówi prawo o poruszaniu się quadami?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami każdy quad jest traktowany jako inny pojazd samochodowy - czterokołowiec lub czterokołowiec lekki (jak również trójkołowy motocykl i motorower). Pojazdy te poruszające się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie i zarejestrowane, a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.
Jeśli pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. AM lub wyższej. W przypadku czterokołowca, kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B. Jeśli quad będzie zarejestrowany jako motorower, motocykl lub ciągnik rolniczy, to kierujący w zależności od wieku powinien legitymować się kartą motorowerową lub prawem jazdy kat. AM lub prawem jazdy odpowiedniej kategorii (motocykl, ciągnik rolniczy). Każdy kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona takim pojazdem powinni używać kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, chyba, że quad jest wyposażony w nadwozie zamknięte  i pasy bezpieczeństwa. W razie przewożenia dziecka w wieku 7 lat prędkość quada nie może przekraczać  - 40 km/h. Zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, zabroniona jest jednak jazda po odcinkach dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe.


Zgodnie z art. 96. § 1 Kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:
1) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
2) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę niemającą wymaganych uprawnień,
3) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
4) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu,
5) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,
6) dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, podlega karze grzywny.


Tak więc również na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez ich pociechy.


Dziecko w wieku do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej. Nie ma natomiast bezpośredniego zakazu kierowania pojazdem poza drogą publiczną. Jednak należy zastosować art. 1 ust. 2 Ustawy prawo o ruchu drogowym, który odnosi się do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, gdzie ustawodawca określa, że przepisy stosuje się, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. W przypadku dziecka kierowanie quadem jest sytuacją zagrażającą jego zdrowiu i życiu. Dziecko w tym wieku z pewnością nie jest sprawne pod względem fizycznym, ani psychicznym do kierowania takim pojazdem.
Ponadto zgodnie z przepisami Ustawy o lasach, ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Niestosowanie się do powyższych zasad skutkować może karą grzywny.


Ponadto zgodnie z art. 105 Kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę, jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
 2. Jeżeli czyn określony w § 1 popełnia osoba, pod której nadzór odpowiedzialny oddano nieletniego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
 3. W wypadkach określonych w § 1 i 2, jeżeli nieletni czynem swym wyrządził szkodę, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. złotych.
W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.


Dlatego nad kupnem quada trzeba się bardzo dokładnie zastanowić. Należy pamiętać, że pojazd sam w sobie nie jest niebezpieczny, jednak użycie go w sposób nieprzemyślany powoduje zagrożenie. Jest to szybki i zwrotny sprzęt, dlatego wystarczy jeden ruch, aby jazda mogła skończyć się tragedią.
 

Powrót na górę strony