KWP: XIV Gala Konkursu Godni Naśladowania – wyróżnienie dla projektu policjantów
Konkurs „Godni Naśladowania” jest organizowany od 2003 roku przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Ideą Konkursu jest promowanie m.in. najlepszych, godnych naśladowania inicjatyw organizacji pozarządowych, działaczy społecznych, animatorów, samorządów. Wśród wyróżnionych w tym roku instytucji znalazła się także Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.
Konkurs „Godni Naśladowania” organizowany jest we współpracy z wieloma partnerami: Federacją Organizacji Socjalnych FOSa, Forum Animatorów Społecznych, Stowarzyszeniem ESWIP, Siecią Wspierania Rozwoju Lokalnego HEROLD, Związkiem Harcerstwa Polskiego, Bankiem Żywności, Fundacją Borussia, Siecią Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur „ATOMY”.
Osoby i instytucje, które zostały zakwalifikowane do konkursu, nagradzane są w IX kategoriach:
Kategoria I Organizacja Godna Naśladowania
Kategoria II Pozarządowiec Godny Naśladowania
Kategoria III Samorząd Godny Naśladowania
Kategoria IV Podmiot Dialogu Godny Naśladowania
Kategoria V Inicjatywa na rzecz Osób Starszych Godna Naśladowania
Kategoria VI Animator Społeczny Godny Naśladowania
Kategoria VII Produkt Ekonomii Społecznej Godny Naśladowania
Kategoria VIII Inicjatywa Międzynarodowa Godna Naśladowania
Kategoria IX Grupa Młodzieżowa Godna Naśladowania
W tym roku wśród wyróżnionych w kategorii IV, tytuł Podmiotu Dialogu Godny Naśladowania, wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspólnota Kulturowa „Borussia” i redakcją TVP Olsztyn otrzymała Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. Reprezentując warmińsko-mazurską policję w zamkowych komnatach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, w uroczystej gali udział wzięli insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie oraz kom. Sebastian Kajczyński Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka.
Kapituła konkursu wyróżniła policjantów za pomysł i zaangażowanie realizacji 2-letniego projektu "Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach". Celem projektu była próba budowania koalicji różnych podmiotów społecznych na rzecz akceptacji i wspierania różnorodności kulturowej społeczeństwa oraz przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji. Pomysłodawcą i partnerem projektu była warmińsko – mazurska policja, a jej liderem Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”. W ramach projektu przez dwa lata prowadzone były warsztaty – w każdym powiecie po jednym spotkaniu. Każdorazowo w spotkaniu brało udział 25 nauczycieli, w tym dyrektorzy szkół, oraz po dwóch policjantów z danego powiatu. Otrzymali oni wiedzę i umiejętności interaktywnej pracy z młodzieżą na rzecz tolerancji oraz dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie na temat sposobów reagowania w sytuacjach o cechach dyskryminacyjnych. Dzięki współpracy z TVP Olsztyn została przeprowadzona kampania edukacyjno – informacyjna na rzecz tolerancji. Oddział Terenowy TVP Olsztyn realizował i emitował na swojej antenie spoty i audycje tematyczne, przybliżające tematykę różnorodności kulturowej i integracji społeczności regionu oraz uwrażliwiające na przejawy dyskryminacji.
- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy pracować przy tak dużym projekcie, unikalnym w skali kraju. Gdy rozpoczynaliśmy to przedsięwzięcie nie byliśmy świadomi, jak bardzo zagadnienie przygotowania na wielokulturowość stanie się aż tak aktualne. Mamy nadzieję, że nasza wspólna praca na rzecz kształtowania postaw młodych ludzi w duchu tolerancji sprawi, że będziemy czuli się w naszym regionie jeszcze bezpieczniej
– podsumował kom. Sebastian Kajczyński Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie ds. Ochrony Praw Człowieka.
(TM)