Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn, Szczytno, Iława: Nietrzeźwi, bez uprawnień, na zakazie – nie unikną odpowiedzialności

59-latek z gminy Olsztynek nie zatrzymał się do kontroli drogowej i próbował uciekać przed radiowozem. Jak się okazało, był poszukiwany listem gończym, ma dożywotni zakaz kierowania pojazdami i miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. To przykład najbardziej bezmyślnego kierowcy, wobec którego minionej doby interweniowali policjanci na Warmii i Mazurach. Niestety podobnych interwencji było więcej.

Olsztyn: Poszukiwany listem gończym, pijany i z dożywotnim zakazem kierowania – po próbie ucieczki trafił za kraty

Policjanci referatu kryminalnego Komisariatu Policji w Olsztynku podczas wykonywania czynności służbowych na terenie gm. Olsztynek w jednej z miejscowości zauważyli deawoo, którego sposób jazdy wydał im się podejrzany. Przypuszczając, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających postanowili zatrzymać go do kontroli.

Siedzący za kierownicą mężczyzna nie reagował jednak na wydawane przez funkcjonariuszy polecania w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Widząc jadący za nim radiowóz przyspieszył i próbował uciekać, jednak po krótkim pościgu kryminalni zatrzymali go. Podejrzenia policjantów potwierdziły się. Od razu wyczuli od kierowcy silną woń alkoholu. Badanie 59- latka na zawartość tej substancji w organizmie wykazało ponad 1,5 promila. Ponadto, okazało się, że posiada on dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W trakcie sprawdzania go w policyjnym systemie na jaw wyszło również, że mężczyzna jest poszukiwany listem gończym za popełnione wcześniej przestępstwa.

Nietrzeźwy kierowca trafił do zakładu karnego. Za kratkami spędzi najbliższy rok. Odpowie również za ucieczkę przed policjantami.

Szczytno: Właściwa postawa obywatelska – nietrzeźwy kierujący wyeliminowany z ruchu

We wtorek około godziny 17:50 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym. Z informacji uzyskanych od jednego z mieszkańców gminy Dźwierzuty wynikało, że na trasie Dębówko – Linowo nietrzeźwy mężczyzna wsiadł „za kółko” Mazdy i odjechał.

Na miejsce interwencji natychmiast pojechali policjanci. Okazało się, że amator jazdy na „podwójnym gazie” odjechał ze wskazanego miejsca. Szczycieńscy policjanci raz jeszcze sprawdzili trasę i zatrzymali 37-latka w miejscowości Linowo. Mężczyzna kierował pojazdem mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

37-latek został zatrzymany przez szczycieńskich policjantów i noc spędził w policyjnej celi. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Kierującemu Mazdą za popełnione przestępstwo grozi kary do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników dróg wdzięczni jesteśmy za każdy sygnał o nietrzeźwym za kierownicą. Dzięki takim sygnałom, być może ratujemy komuś to co najcenniejsze – czyli życie.

Iława: Bez prawa jazdy i z aktywnym zakazem wsiedli za kierownicę

W Jędrychowie iławscy policjanci podczas czynności służbowych zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fordem. Okazało się, że mężczyzna podczas kontroli nie miał przy sobie dokumentów. Policjanci sprawdzili 63–latka w policyjnych systemach. Ustalili, że kierujący fordem nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym. Funkcjonariusze sprawdzili również stan trzeźwości 63 – latka. Okazało się, że mężczyzna jechał samochodem mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Samochód 63 – latka został przekazany osobie przez niego wskazanej a policjanci zwolnili mężczyznę po wykonaniu z nim czynności.

Tymczasem w Suszu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego renaultem, po tym jak zwrócili uwagę na pojazd ze względu na brak przedniej tablicy rejestracyjnej. Policjanci wylegitymowali mężczyznę. Kierującym renaultem okazał się 22–letni mieszkaniec gminy Susz. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, które zostały mu zatrzymane przez Starostę Powiatu Iławskiego. 22–latek oświadczył policjantom, że miał tylko kawałek przeprowadzić koledze samochód na najbliższy parking. Funkcjonariusze ustalili, że auto zostało właśnie przyprowadzone z Niemiec i nie jest jeszcze dopuszczone do ruchu. W trakcie dalszych czynności okazało się również, że 22–latek ma aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi ponieważ w Święta Bożego Narodzenia 2016 roku został zatrzymany kiedy to kierował volvo mając 0,8 promila alkoholu w organizmie.

Odpowiedzialność karna

Kodeks karny za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Należy jednak pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu sprawia, że działanie naszych zmysłów jest zaburzone, a pole widzenia ograniczone.

Od 1 czerwca 2017 roku w życie weszła nowelizacja przepisów, zgodnie z którą kierowca, który świadomie zmusi funkcjonariuszy do pościgu i nie zatrzyma się mimo wydawanych mu poleceń w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych popełni przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Oprócz tego, sąd obligatoryjnie wyda zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od roku do 15 lat.

(AB/IG/TM)

 

Powrót na górę strony