WSPol: Uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski
W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się uroczysta promocja na pierwszy stopień policyjny w korpusie oficerów młodszych Policji. Decyzją Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy na stopień podkomisarza zostało mianowanych 345 policjantów. W uroczystości uczestniczyło 168 absolwentów Uczelni - w tym 25 kobiet i 143 mężczyzn. Wśród nich 10 oficerów z garnizonu warmińsko-mazurskiej policji.
W promocji oficerskiej we wtorek (06.06.2017) wzięli udział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Minister Jarosław Zieliński Sekretarz Stanu w MSWiA, Komendant Główny Policji oraz Jego Pierwszy Zastępca, Komendanci Wojewódzcy, Komendant CBŚP, komendanci szkół Policji, przedstawiciele kierownictwa służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz resortu obrony narodowej, administracji rządowej i samorządowej, duchowieństwa oraz instytucji współpracujących z naszą Szkołą.
Po przeglądzie pododdziałów odegrano hymn państwowy i podniesiono flagę państwową na maszt. Następnie oddano cześć policjantom zamordowanym w Kalininie poprzez złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ich śmierć.
Komendant-Rektor mł. insp. dr Marek Fałdowski rozpoczął uroczystość od powitania przybyłych gości, po czym skierował kilka słów zarówno do podkomisarzy Policji, jak i wszystkich uczestników promocji.
Następnie odbył się najważniejszy moment uroczystości, czyli mianowanie na pierwszy stopień oficerski. Tradycyjnego uderzenia szablą w ramię nowo mianowanych funkcjonariuszy dokonał nadinsp. dr Jarosław Szymczyk oraz nadinsp. Andrzej Szymczyk.
Wśród mianowanych na pierwszy stopień oficerski biorących udział w uroczystości znalazło się także grono 10 policjantów służących w garnizonie warmińsko-mazurskiej policji. M.in. podkom. Monika Klepacka oraz podkom. Ewa Szczepanek, które na co dzień pełnią funkcję oficerów prasowych odpowiednio w Komendach Powiatowych Policji w Lidzbarku Warmińskim i Szczytnie, a także podkom. Joanna Radek, która w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zajmuje się tematyką problemu przemocy w rodzinie.
Po mianowaniu przedstawiciele duchowieństwa dokonali ekumenicznego błogosławieństwa na dalszą służbę dla podkomisarzy Policji.
W dalszej kolejności głos zabrali: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Policji, którzy pogratulowali absolwentom zdobytych szlifów oficerskich, podkreślając, że to jeden z najważniejszych dni w życiu zawodowym policjanta. Oficerskie gwiazdki zobowiązują do wzorowej służby i dawania przykładu nienagannego, współczesnego patriotyzmu.
Minister Mariusz Błaszczak zwrócił się do wszystkich uczestników, zaproszonych gości, ale przede wszystkim do nowo mianowanych funkcjonariuszy słowami:
„To ważny dzień, to dzień który zapamiętacie na zawsze. Dziś dołączyliście do elitarnego grona oficerów polskiej Policji. To szansa, wielkie wyzwanie, ale także wielka satysfakcja z pełnienia służby, z niesienia pomocy innym. Jestem przekonany, że jako przełożeni będziecie stanowili przykład dla swoich podwładnych. Pamiętajcie o tym, że Waszą misją jest służba. Pamiętajcie o tym, co jest wyhaftowane na sztandarze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: Patria Et Lex – Ojczyzna i Prawo (…). Jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako członek Rządu jestem zobowiązany za stworzenie Wam warunków do godnej służby. Tak się dzieje (…). Działania te służą temu, aby Polska była krajem bezpiecznym. To jest dostrzegane przez obywateli, ponieważ 89 % Polaków uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym. To najwyższa wartość na przestrzeni lat. Ze swej strony zobowiązuję się również do tego, aby nagradzać i wyróżniać tych, których służba będzie wyróżniająca się, których postawa będzie stanowiła wzór do naśladowania. Jednakże wobec tych, którzy łamią słowa składnej przysięgi będą wyciągane konsekwencje (…)”.
Na zakończenie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podziękował bliskim funkcjonariuszy za ich wsparcie. Następnie przekazał jak najlepsze życzenia, satysfakcji z pełnionej służby i pomyślności w życiu osobistym.
W dalszej kolejności głos zabrał Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, który powiedział:
„Szanowni Państwo, to wyjątkowy moment zarówno dla Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, jak i dla każdego z Państwa osobno. Jest to szczególny awans w karierze policyjnej, ponieważ to Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji mianuje Was na stopień oficerski podkomisarza Policji (…). Chciałbym paniom policjantkom i panom policjantom złożyć przede wszystkim gratulacje. Jesteście na pewno z tego dumni, macie ku temu powody. Dumni są także Wasi bliscy. My też jesteśmy z was dumni, ale wiążemy z wami także wielkie nadzieje. To są nadzieje na udział w transformacji polskiej Policji. To są nadzieje na to, że polska Policja będzie stawała się coraz bardziej taką formacją, jakiej potrzebuje społeczeństwo. Ten proces trwa. Policja jest przywracana społeczeństwu. Chciałbym podkreślić, że Policja musi być blisko ludzi. Mówiłem o tym rok temu w tym miejscu. Policja musi być dla ludzi (…). Wykonując codzienne czynności i obowiązki służbowe trzeba pamiętać o słowach składanej policyjnej przysięgi. Chciałbym podkreślić, że działacie w imieniu państwa, nosicie mundur, dysponujecie środkami przymusu bezpośredniego. Niech te przywileje i działania przekładają się tylko na dobre imię polskiej Policji. Bezpieczeństwo jest jednym z nadrzędnych wartości (…)”. Na zakończenie Pan Jarosław Zieliński przekazał zebranym i nowo mianowanym funkcjonariuszom najlepsze życzenia"
Następnie głos zabrał nadinsp. dr Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji, który skierował swoje słowa zarówno do nowo mianowanych oficerów, jak i wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Policji:
"Ten dzień to ukoronowanie trudu i wysiłku. Wiem, jak wiele trudu trzeba włożyć w to, żeby stanąć na tym placu i odebrać nominację na pierwszy stopień oficerski. Serdecznie Wam tego gratuluję. To bardzo ważny dzień dla polskiej Policji. Tych 345 funkcjonariuszy, którzy zostali mianowani w dniu dzisiejszym na pierwszy stopień oficerski, to 345 potencjalnych przełożonych polskiej Policji. Polska Policja potrzebuje dzisiaj przełożonych, którzy bezwzględnie przestrzegają roty policyjnego ślubowania, którzy przestrzegają prawa i zasad etyki zawodowej (…)"
Do uroczystej promocji przystąpili policjanci z całej Polski. Są to absolwenci szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych oraz absolwenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie studiów pierwszego oraz drugiego stopnia.
Uroczystość poprzedziła Msza Św.w kościele pw. WNMP w Szczytnie w intencji absolwentów promowanych na pierwszy stopień oficerski oraz społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Policjanci w trakcie nauki przygotowywali się do uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych oraz do objęcia w przyszłości stanowisk kierowniczych. Absolwent szkoły oficerskiej to przede wszystkim ekspert pionu służby prewencyjnej bądź kryminalnej, ale także osoba, która potrafi kierować zespołami ludzkimi i kształtować właściwą politykę kadrową. Posiada także umiejętności organizowania współpracy wewnątrzpolicyjnej oraz z podmiotami pozapolicyjnymi.
Szkolenie oficerskie odbywa się w trybie stacjonarnym i trwa 6 miesięcy. W trakcie kursu policjanci zdają szereg egzaminów, między innymi z prawa, zarządzania czy psychologii. Kurs kończy się egzaminem oficerskim.
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest jedyną w Polsce uczelnią służb państwowych, od wielu lat kształcącą policyjnych specjalistów i kadrę kierowniczą. Równocześnie jest ona głównym ośrodkiem edukacyjnym i naukowym Policji. Jest wyspecjalizowanym ośrodkiem kształcenia na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Uczelnia prowadzi szkolenia i doskonalenie zawodowe oraz studia pierwszego i drugiego stopnia nie tylko dla policjantów oraz funkcjonariuszy pozostałych służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, ale również daje możliwość kształcenie na studiach osobom cywilnym.
Po uroczystości, na terenie uczelni, odbył się Piknik Rodzinny. Rodziny oraz bliscy promowanych absolwentów, zaproszeni goście, mieszkańcy Szczytna oraz wszyscy chętni mieli okazję do obejrzenia specjalnie przygotowanych wystaw policyjnego sprzętu, zwiedzenia oraz uzyskania informacji o Szkole, a także wzięcia udziału w rozmaitych atrakcjach specjalnie przygotowanych na ten dzień.
Podziwiano m.in. prezentacje specjalistycznego policyjnego sprzętu i wyposażenia, pojazdy służbowe. Najmłodszych uczestników pikniku powitały maskotki policyjne.
Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Kompania Reprezentacyjna Policji.
(źródło: www.wspol.edu.pl / foto: KWP Olsztyn / TM)