Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Seminarium naukowo - praktyczne pn. „Świadomość prawna w zakresie ochrony zwierząt”

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” W Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie odbyło się seminarium naukowo - praktyczne pn. „Świadomość prawna w zakresie ochrony zwierząt” w ramach cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”.

Wczoraj w szczycieńskiej jednostce policji odbyło się seminarium naukowo - praktyczne pn. „Świadomość prawna w zakresie ochrony zwierząt” w ramach cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli przedstawiciele Wydziału Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W debacie oprócz szczycieńskich policjantów udział wzięli również funkcjonariusze Straży Miejskiej w Szczytnie, Powiatowi Lekarze Weterynarii, członkowie organizacji broniących praw zwierząt oraz pracownicy urzędów gmin odpowiedzialni za sprawy opieki nad zwierzętami.

Przybyłych na spotkanie gości powitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji  w Szczytnie mł. insp. Tomasz Michalczak oraz mł. insp. dr Janusz Bryk, Dziekan Wydziału Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Na wstępie policjanci zaprezentowali ideę funkcjonowania interaktywnego narzędzia w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz pierwszy mobilny przewodnik po polskich jednostkach Policji przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czyli aplikację „Moja Komenda”.

Pierwszy panel seminarium poruszał tematykę związaną ze zjawiskiem znęcania się nad zwierzętami. Mł. insp. Tomasz Michalczak omówił przypadki naruszania praw zwierząt zarejestrowane przez szczycieńską jednostkę. Następnie dzielnicowy gminy Szczytno, st. sierż. Grzegorz Licki wspólnie z przedstawicielami Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami opowiedział o wspólnie podejmowanych interwencjach przy zgłoszeniu znęcania się nad zwierzętami.

Nadkom. dr Aleksandra Nowak z Wydziału Administracji Wyższej Szkoły Policji  w Szczytnie przybliżyła uczestnikom spotkania przepisy prawne zawarte w Ustawie o ochronie zwierząt. Natomiast Pan Zbigniew Podedworny, student III roku kryminologii oraz członek stowarzyszenia „Otwarte klatki” opowiedział o niehumanitarnym traktowaniu zwierząt hodowlanych.

Przedstawiciele Fundacji „Czarna Owca Pana Kota” oraz wrocławskiego stowarzyszenia „Ekostraż” zaprezentowali cechy przestępstw charakterystycznych dla znęcania się nad zwierzętami, praktyki organów ścigania i współpracy
z organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona praw zwierząt.

Na zakończenie pani dr n. wet.  Małgorzata Bogucka przybliżyła zebranym gościom zakres uprawnień i obowiązków pracownika samorządu lokalnego właściwego ds. ochrony zwierząt oraz zadania Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Dyskusji poddano także metody współpracy z samorządami lokalnymi w przypadku zdarzeń losowych na drodze z udziałem przewożonych zwierząt.  Zaproponowano rozwiązania, które usprawnią obsługę zdarzenia przez służby do tego powołane.

ig/in

  • Seminarium naukowo - praktyczne pn. „Świadomość prawna w zakresie ochrony zwierząt”
    Seminarium naukowo - praktyczne pn. „Świadomość prawna w zakresie ochrony zwierząt”
  • Seminarium naukowo - praktyczne pn. „Świadomość prawna w zakresie ochrony zwierząt”
    Seminarium naukowo - praktyczne pn. „Świadomość prawna w zakresie ochrony zwierząt”
Powrót na górę strony