Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda: Wypadek na drodze S7 – wspólne ćwiczenia służb

Zderzenia kilku pojazdów, pożar, blokada drogi, ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych - tak wyglądał scenariusz ćwiczeń zarządzonych przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. W ćwiczeniach brali udział policjanci i służby ratunkowe. Wszystko po to, aby w sytuacji prawdziwego zagrożenia, wspólnymi siłami uratować jak najwięcej osób.

Wspólne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli prowadzone są cyklicznie na terenie powiatu ostródzkiego. Głównymi podmiotami wiodącymi w tego typu wypadkach jest Policja i Państwowa Straż Pożarna oraz sztab kryzysowy.

Policjanci i strażacy przeprowadzają wspólne ćwiczenia, podczas których poza działaniami ratowniczymi i operacyjnymi, wypracowują algorytm współpracy wszystkich służb, które pracują na miejscu wypadku drogowego, katastrofy czy klęski żywiołowej. Od jakości tej współpracy zależy skuteczność podejmowanych działań, a w konsekwencji to, ilu osobom uda się pomóc, a często, uratować życie.

Właśnie takie działania zostały przeprowadzone wczoraj (10.05.2017r.) na nowo budowanej drodze S-7 w okolicy miejscowości Górka. Głównym ich organizatorem był Komendant Państwowej Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Ostródzie.

Dotyczyły one wypadku drogowego z udziałem wielu osób, do którego doszło na drodze ekspresowej. W wypadku uczestniczyło kilka samochodów osobowych. Jak wynikało ze scenariusza, w wyniku tego zdarzenia kilkanaście osób zostało rannych i doszło do pożaru samochodu.

Taka sytuacja, to wyzwanie dla wszystkich rodzajów służb. Ratownicy medyczni udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy. Wielu z nich potrzebowało natychmiastowej pomocy, znajdując się w stanie zagrożenia życia. W dotarciu do tych osób pomagali strażacy, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu wydobywali ofiary wypadku. Policjanci z kolei zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz brali czynny udział w akcji ratunkowej, udzielając pomocy i transportując poszkodowanych.

Te wszystkie czynności mają kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia w późniejszym postępowaniu przygotowawczym. Działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo będą prowadzone cyklicznie w przyszłości. Wszystko po to, aby w przypadku realnego zagrożenia czy wypadku, współpraca służb przebiegała wzorowo, a co najważniejsze skutecznie – tak jak to było podczas dzisiejszych ćwiczeń.

(JK/TM)

  • Ćwiczenia na S7 #1
  • Ćwiczenia na S7 #2
  • Ćwiczenia na S7 #3
  • Ćwiczenia na S7 #4
  • Ćwiczenia na S7 #5
  • Ćwiczenia na S7 #6
  • Ćwiczenia na S7 #7
  • Ćwiczenia na S7 #8
  • Ćwiczenia na S7 #9
Powrót na górę strony