Giżycko: Wspólne doskonalenie zawodowe policjantów i żołnierzy
Giżyccy policjanci oprócz wykonywania codziennych obowiązków służbowych oraz podejmowania działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa nie mogą zapominać o ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności oraz zdobywaniu nowych doświadczeń zawodowych. Dlatego też cyklicznie uczestniczą w szkoleniach, które pozwolą im dobrze wykonywać swoją pracę. Szkolenia takie m.in. wspierają swoją wiedzą żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.
Szkolenie się to rzecz jasna podstawa tego, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki w pracy. Giżyccy policjanci stale odbywają szkolenia, czy to w jednostce, czy też w policyjnych szkołach. Ciągłe zdobywanie nowej wiedzy i nowych doświadczeń ma ogromny wpływ na wykonywanie swoich obowiązków w służbie.
Zgodnie z planem szkolenia obronnego, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Giżycku mieli możliwość doskonalenia się z zagadnień związanych z tematem „Wojny hybrydowej”. Szkolenie to zostało zorganizowane przez Jarosława Wielgusa, który na co dzień w giżyckiej komendzie zajmuje się przygotowaniami obronnymi. Samo szkolenie przeprowadził kpt. Ryszard Szczerbicki, Oficer 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, który przybliżył mundurowym obszar strategii wojennej łączącej działania konwencjonalne, nieregularne i cybernetyczne.
W toku szkolenia policjanci mieli możliwość zapoznania się z wyposarzeniem używanym przez żołnierzy m.in. z z bezpieczeństwem użytkowania, budowy, działania i podstawowymi danymi karabinu maszynowego PK/PKM. W trakcie prowadzonego szkolenia funkcjonariusze mieli możliwość praktycznego rozkładania i składania broni.
Tego samego dnia w pobliskiej miejscowości Pierkunowo gmina Giżycko, policjanci z KPP w Giżycku, KPP w Ełku, KPP w Piszu, KPP w Olecku, KPP w Gołdapi oraz KPP w Węgorzewie wchodzący w skład IV Kompani Nieetatowego Oddziału Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie ćwiczyli tworzenie szyków zabezpieczających i wspierających, które stosowane są podczas działań pododdziałów zwartych.
Trwające kilka godzin szkolenie miało na celu doskonalenie umiejętności współdziałania policjantów, którzy w razie zbiorowych zakłóceń ładu i porządku publicznego interweniują w pododdziałach zwartych. Pododdziały Policji mobilizowane są w sytuacjach wymagających szczególnego wzmocnienia sił porządkowych. Policjanci wyposażeni w tarcze, kaski i środki przymusu bezpośredniego, ćwiczyli warianty przywracania naruszonego ładu i porządku. Istotą ćwiczeń była dokładność i precyzja w działaniu. Bardzo ważne było także błyskawiczne wykonywanie poleceń, które podczas działań w sytuacjach o podwyższonym ryzyku stanowi o skuteczności działania policji. Mundurowi doskonalili tworzenie tyraliery oraz kordonów. To szyki bojowe najczęściej stosowane przez zwarte oddziały podczas niezabezpieczania imprez masowych.
(ich/rj)