Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: W ciągu jednego dnia 400 osób bez zapiętych pasów i niebezpieczne zdarzenia na drogach regionu

Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno być zupełnie naturalnym odruchem kierowcy i pasażerów wsiadających do auta. Jest to obowiązek prawny, a zapięcie pasów często ratuje życie. Policjanci warmińsko-mazurskiej drogówki skrupulatnie sprawdzili jak kierowcy i pasażerowie podchodzą do tego obowiązku. Pracowali także na miejscu kilku niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Niektóre niestety były spowodowane przez nietrzeźwe osoby "za kółkiem".

Jedna zajmująca kilka sekund czynność, która powinna być automatycznym odruchem w momencie kiedy wsiadamy do auta – zapięcie pasów bezpieczeństwa. To one są jednym z najskuteczniejszych środków ochrony przez powstawaniem obrażeń u kierowców i pasażerów, często mówiąc wprost - ratują życie. W momencie wypadku drogowego szanse na przeżycie są zdecydowanie większe gdy mamy zapięte pasy niż gdybyśmy ich nie mieli. Wciąż jednak wiele osób z niepojętych przyczyn ignoruje ten obowiązek, a to ma wpływ na wysoką śmiertelność wypadków samochodowych. Podczas wczorajszych działań policjanci w całym regionie sprawdzali jak z tego obowiązku wywiązują się zarówno kierowcy jak i pasażerowie, przyglądali się także w jaki sposób przewożone są dzieci.

1300 skontrolowanych pojazdów, ponad 400 przypadków jazdy bez zapiętych pasów

Wczoraj (16.03.2017) na drogach regionu policjanci skontrolowali 1301 pojazdów. Podczas kontroli odnotowali 407 przypadków niekorzystania z pasów bezpieczeństwa. Prym w tej niechlubnej grupie wiedli kierowcy - 363 z nich zignorowało ten obowiązek. 44 pasażerów podróżowało bez zapiętego pasa. Policjanci odnotowali też 2 przypadki nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Czym skutkuje zignorowanie pasa bezpieczeństwa?

Zgodnie z prawem nieużywanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe może zakończyć się mandatem- kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 złotych, będzie go też to kosztowało 2 punkty. Pasażerowie odpowiadają za siebie, a obowiązkiem kierowcy jest im przypomnieć o obowiązku zapięcia pasów. Jeśli mimo to zignorują jego przypomnienia to w momencie kontroli drogowej policjant może także na nich nałożyć mandat, co więcej wtedy i kierowca będzie mógł zostać ukarany za nieprawidłowe przewożenie pasażerów- 100 złotych i 4 punkty. Bardziej dolegliwa kara czeka tych, którzy w nieprawidłowy sposób będą przewozić dzieci- taka sytuacja może zakończyć się mandatem w wysokości 150 złotych, a konto kierowcy zasili 6 punktów.

By uniknąć mandatu czy dla własnego bezpieczeństwa?

Odpowiedź jest tylko jedna: pasy ratują życie, więc nie zapinamy ich dla uniknięcia mandatu. Robimy to dla siebie i wszystkich innych osób podróżujących z nami autem. Wciąż na polskich drogach zdarzają się bardzo drastyczne wypadki samochodowe. Połączenie nadmiernej prędkości, brawurowa jazda, czasem też alkohol a do tego niezapięte pasy skutkują tragedią. Warto pamiętać, że w autach nowszego typu system pasów bezpieczeństwa zintegrowany jest z systemem poduszek powietrznych. Zapięcie pasa uzbraja poduszkę. Czasem z niezrozumiałych przyczyn kierowcy i pasażerowie chcą „ oszukać” i np. zapinają pas za swoimi plecami. W momencie zderzenia człowiek najpierw z dużą siłą trafia w poduszkę, następnie z ogromną siłą zostaje odrzucony do tyłu. To wręcz śmiertelnie niebezpieczne zachowanie.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa na wszystkich osobach w aucie. Tak samo pasażerowie jak i kierowcy powinni zapinać pasy bezpieczeństwa po pierwsze – dla własnej ochrony, po drugie – leży to w interesie innych współpasażerów. Gdyby doszło do wypadku samochodowego, osoba jadąca bez pasów siłą uderzenia mogłaby wręcz zabić innych.

Nowe Miasto Lubawskie: Kierowca stracił prawo jazdy, pasażerowie wyladowali w szpitalu

Wczoraj około godz. 16:20 w miejscowości Wonna na terenie gminy Biskupiec doszlo do zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na jego miejscu wynika, że kierowca forda fiesty nie dostosował prędkości do warunków panujących w ruchu w wyniku czego zjechał na pobocze a następnie doprowadził do wywrócenia się pojazdu.

20- letni mieszkaniec gminy Biskupiec był trzeźwy. Oprócz niego, w aucie podróżowało jeszcze dwóch mężczyzn. Wszyscy z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitali.

Pracujący na miejscu policjanci zatrzymali sprawcy tego wypadku prawo jazdy. Teraz w prowadzonym postępowaniu będą teraz wyjaśniać wszystkie okoliczności i dokładne przyczyny tego zdarzenia, a także to, czy mężczyźni jadący samochodem mieli pozapinane pasy bezpieczeństwa.

  • Miejsce wypadku w Wonnie
    Miejsce wypadku w Wonnie
  • Miejsce wypadku w Wonnie
    Miejsce wypadku w Wonnie

Nidzica: Miał zapięte pasy, ale miał też za dużo na liczniku

Uprawnienia do kierowania zatrzymano wczoraj także kierowcy, który z nadmierną prędkością poruszał się w obszarze zabudowanym w miejscowości Litwinki. 52-latek w trakcie pomiaru wykonywanego przez nidzickich policjantów jechał z prędkością 104 km/h. W ten sposób przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h w obszarze zabudowanym. Kierowca zastał ukarany mandatem karnym w wysokości 400 zł i 10 punktami karnymi.

Lidzbark Warmiński: Kierowca myślał, że jest trzeźwy. „Wydmuchał” ponad promil

Także wczoraj chwilę przed północą policjanci zespołu patrolowo – interwencyjnego lidzbarskiej komendy zatrzymali na ul. Mławskiej do kontroli drogowej kierującego fordem fokus. Po otwarciu drzwi policjanci od razu wyczuli zapach alkoholu. Badanie alkotestem potwierdziło, że mieszkaniec gminy Kiwity jest pijany. 28-latek był wyraźnie zdziwiony, że w jego organizmie jest ponad promil alkoholu, bo jak przyznał policjantom kilka godzin wcześniej wypił jedno piwo i myślał, że już jest trzeźwy. Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 28-latkowi i zatrzymali mu prawo jazdy. Mężczyzna posiadał uprawnienia do kierowania od niespełna półtora roku.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15 przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Ełk: Pijana i bez prawo jazdy spowodowała kolizje

Ełccy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło wczoraj około godz. 18:30 na trasie Pisanica - Sędki. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca samochodem osobowym marki VW Golf, 30-letnia mieszkanka gminy Kalinowo, jadąc w kierunku Pisanicy, podczas wymijania się z innym pojazdem przekroczyła oś jezdni, zmuszając kierującego do zjechania na pobocze. Pojazdy jednak zderzyły się ze sobą lewymi lusterkami. Okazało się, że kierująca golfem była nietrzeźwa. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w jej organizmie. Dodatkowo okazało się, że kobieta nigdy nie posiadała prawo jazdy. 30-latka została zatrzymana w policyjnym areszcie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej kara 2 lat pozbawienia wolności. Kobieta odpowie również za spowodowane zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz jazdę bez uprawnień.

(MK/LM/ID/MK/AJ/TM)

Powrót na górę strony