Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Z promilami w organizmie kierowali ruchem drogowym

Na budowanej obwodnicy Olsztyna policjanci zauważyli dwie osoby kierujące ruchem drogowym, które postanowili sprawdzić pod kątem posiadanych uprawnień. Kontrolowane osoby uprawnienia posiadały, ale niestety posiadały także promile alkoholu w swoim organizmie.

We wtorek (14.03.2017) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie przejeżdżając podczas służby na wysokości wyjazdu z budowy obwodnicy Olsztyna, zauważyli dwie osoby, które wykonywały czynności na drodze związane z kierowaniem ruchem drogowym. Funkcjonariusze wykorzystując swoje uprawnienia postanowili sprawdzić uprawnienia do pracy tych osób. Kontrolowane osoby okazały uprawnienia, co do których policjanci nie mieli uwag. Ich podejrzenia wzbudziło natomiast coś innego – zapach alkoholu jaki poczuli od kontrolowanych. Jak się okazało oboje byli pod wpływem alkoholu. Alkomat wykazał w pierwszym przypadku ponad 1,5 promila, a w drugim ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Pracownicy tłumaczyli, że dzień wcześniej byli na imrezie imieninowej. Policjanci natychmiast przerwali ich pracę. Za popełniony czyn pracownicy będą tłumaczyć się przed sądem.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.38 MB)

Opisana wyżej sytuacja mogła mieć naprawdę poważne skutki. Osoba kierująca ruchem odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników drogi. W tym przypadku obowiązek zachowania przez nich trzeźwości jest bezdyskusyjny.

Zgodnie z art. 180 kodeksu karnego, każdy „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, pełni czynności związane bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

(MK/TM)

Powrót na górę strony