Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Węgorzewo, Elbląg: Jak udzielać pierwszej pomocy? Spotkanie policjantów z uczniami

Co zrobić, gdy znajdziemy na ulicy osobę nieprzytomną, jak zachować się miejscu na wypadku drogowego, jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia, gdzie zadzwonić by wezwać pomoc? Odpowiedzi na te pytania, udzielali wykwalifikowani policyjni ratownicy medyczni węgorzewskiej komendy. Także w Elblągu, policyjni ratownicy medyczni udzielali informacji w zakresie ratownictwa medycznego, w ramach programu Erasmus.

Węgorzewo:

Wczoraj (13.03.17r), węgorzewscy policjanci odwiedzili klasy licealne o profilu policyjnym. Na wstępie, funkcjonariusze  przypomnieli młodzieży numery telefonów alarmowych oraz udzielili instruktażu, jak przeprowadzić rozmowę, dzwoniąc do służb ratunkowych.

W dalszej części spotkania mundurowi podkreślili, że w trakcie udzielania pierwszej pomocy, najważniejsze jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Następnie omówili jak postępować z osobą nieprzytomną, jak zachować się na miejscu wypadku oraz jak przeprowadzić resuscytację (czyli masaż serca i sztuczne oddychanie). Każdy z uczniów, mógł sam sprawdzić zdobytą wiedzę i przećwiczyć resuscytację na fantomie. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w część praktyczną szkolenia.


Informacje, które przekazali policjanci, mogą przydać się młodzieży lub ich najbliższym, w życiu codziennym. Może dzięki tej lekcji, uratują czyjeś życie, udzielając pierwszej pomocy, do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Elbląg:

Porażenie prądem, atak padaczki, omdlenie, rozcięta dłoń, oraz zatrzymanie krążenia – to tylko niektóre z pozorowanych scenek.  Podczas nich uczniowie zarówno ci młodsi jak i starsi musieli zmierzyć się z trudną sytuacją. W trakcie jednej z prezentacji uczniowie z SP14 „omówili” na przykładzie udzielanie pierwszej pomocy, ale również powiadomienie służb – pogotowia ratunkowego. Pokazali też jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Maluchy zebrały największe brawa.
- To jak ważna jest edukacja pokazują chociażby te zaaranżowane sytuacje – mówi kom. Rafał Popławski koordynator projektu z ramienia elbląskiej Policji. – Najmłodsi również mogą pomóc jak pokazuje praktyka. Często jest tak, że nawet dziecko może wezwać pomoc. Tego również uczymy na naszych zajęciach.  
Podczas spotkania nie zabrakło również fachowych rad od specjalistów w dziedzinie udzielania pomocy ratowników medycznych .
- Pamiętajmy o zabezpieczeniu siebie oraz miejsca gdzie doszło do wypadku - najpierw bezpieczeństwo ratownika później pomoc w tej kolejności – tłumaczył jeden z ratowników medycznych. – Używajmy również rękawiczek ochronnych szczególnie jeżeli mamy do czynienia z krwią. To podstawowa ochrona dla ratownika medycznego.     
Zajęcia zaplanowane są również na jutro i tym razem wezmą w nich udział nauczyciele z dwóch wymienionych szkół biorących udział w projekcie. W projekt edukacyjny Erasmus zaangażowany jest również Urząd Miejski w Elblągu.

 

af/kn/kw

  • 1-wsza pomoc-węgorzewo
  • 1-wsza pomoc-węgorzewo
  • 1-wsza pomoc-węgorzewo
  • 1-wsza pomoc-węgorzewo

Opis filmu: elbląg

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1.65 MB)

Powrót na górę strony