Giżycko: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to proste narzędzie komunikacyjne pomiędzy Policją, a społeczeństwem służące poprawie bezpieczeństwa bezpośrednio w miejscu zamieszkania. Podsumowujemy jego działania na terenie powiatu giżyckiego od momentu uruchomienia.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie warmińsko – mazurskim funkcjonuje od 14 września ubiegłego roku. Od tego momentu do chwili obecnej – tj: 10 marca 2017 – w powiecie giżyckim naniesiono 118 zagrożeń.
Z tego najczęściej nanoszone to:
- spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 42
- nieprawidłowe parkowanie – 24
- przekroczenie dozwolonej prędkości – 22
- miejsce gromadzenia się młodzieży - 7
- dzikie wysypiska – 5
- zła organizacja ruchu drogowego - 4
Każde z nich jest poddawane wnikliwej analizie poprzez wielokrotne kontrole wyznaczonych obszarów pod kątem wskazanego zagrożenia. Ze 118 zgłoszonych zagrożen potwierdzonych zostało 17. Pozostałe zgłoszone zagrożenia nie zostały potwierdzone, niemniej jednak policjanci nadal patrolują te miejsca ze zwróceniem szczególnej uwagi na mogące występować tam zagrożenia.
I tak też było 8 marca br podczas kontroli na ulicy Pomorskiej w Giżycku, gdzie policjanci ujawnili nieprawidłowe parkownie 5 aut, które stały na całej szerokości chodnika.
W efekcie 4 kierowców zostało ukaranych mandatami, a w 1 przypadku zostały sporządzone materiały, króre następnie trafią z wnioskiem o ukaranie do Sądu.
Zachęcamy do korzystania z narzędzia. Samo zgłoszenie jest intuincyjne. Pierwszym krokiem jest wywołanie obszaru na mapie internetowej, następnie wybranie czerwonej ikony „dodaj zagrożenie” i wskazanie rodzaju problemu z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji. Należy także wskazać konkretny punkt na mapie i datę zdarzenia. Dzięki temu dowiemy się o rodzajach zagrożeń w konktetnych miejscach i będziemy mogli zaplanować działania, aby im przeciwdziałać.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożęń Bezpieczeństwa lub za pośrednictwem strony internetowej mapy.geoportal.gov.pl
(ich/rj)