Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Kobiety za kierownicą

Kobieta za kierownicą - często już samo takie sformułowanie wyzwala ironiczny uśmiech na twarzach mężczyzn - kierowców. Stereotypy, anegdoty i dowcipy o paniach za kierownicą, są w większości zupełnie niesłuszne i krzywdzące. Policyjne statystyki wskazują, że uczestniczki ruchu drogowego są bardziej uważne na drodze, a co za tym idzie bezpieczniejsze dla siebie i otoczenia od panów za kierownicą.

Mity i szkodliwe stereotypy

Chyba każdy słyszał jakiś dowcip o kobiecie za kierownicą. Pokutujący stereotyp kobiety jako słabszego kierowcy wciąż jest żywy w naszym społeczeństwie. Kolokwialnie mówi się „baba za kierownicą” – nazywając tak kogoś, kto słabo prowadzi auto. Zdarza się, że gdy wypadek spowoduje kobieta ludzie skłonni są do generalizowania i za pośrednią przyczynę zdarzenia uznają płeć kierującej. W wielu przypadkach taki sam wypadek spowodowany przez kierowcę - mężczyznę, nie budzi tylu emocji. Ot, wiadomo... mężczyznom się zdarza. W Internecie można znaleźć setki memów i dowcipów, na temat „wątpliwych” umiejętności i zaskakujących zachowań na drodze dotyczących pań.

Życie pokazuje, że kobiety doskonale radzą sobie za kierownicą

Prowadzą nie tylko auta osobowe. Kierują tramwajami, autobusami miejskimi, jeżdżą samochodami ciężarowymi, radiowozami, znajdzie się też duża rzesza zapalonych motocyklistek.

Kobiety za kierownicą są bardziej uważne i ostrożne od mężczyzn. Nie podejmują niepotrzebnego ryzyka na drodze, są mniej skłonne do rywalizowania z innymi kierowcami, wykazują większą empatię wobec wszystkich uczestników ruchu. To one chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, zwracają uwagę na manewry innych uczestników.

Warto więc skończyć z krzywdzącymi stereotypami, a zacząć obserwować jak wygląda sytuacja w rzeczywistości. Płeć nie warunkuje bycia doskonałym kierowcą. Dobry kierowca to ten, który odpowiedzialnie i rozważnie zachowuje się na drodze, zwraca uwagę na innych uczestników ruchu i mierzy siły na zamiary - bez względu czy jest kobietą czy mężczyzną.

Fakty

Z naszych danych wynika, że kobiety - kierowcy powodują mniej wypadków drogowych, mniej kolizji, zdecydowanie rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu oraz popełniają zdecydowanie mniej wykroczeń. Oczywiście - kobiet za kierownicą jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn, ale nie jest to tak wielka dysproporcja jak przed laty, więc może warto zmienić sposób myślenia.

Oto kilka liczb:

  • w 2016 roku na ponad 115 tysięcy wykroczeń mężczyźni byli sprawcami blisko 96,5 tysiąca z nich. Kobiety- 18592- co stanowi 16 %

  • w 2016 roku na drogach regionu mężczyźni spowodowali ponad 1000 wypadków, w których 83 osoby poniosły śmierć a 1266 poniosło obrażenia. Dla porównania- kobiety spowodowały 288 wypadków. W wyniku tych zdarzeń 17 osób poniosło śmierć a 396 zostało rannych

  • kobiety powodują mniej kolizji- na ponad 12 000 takich zdarzeń w województwie około 2500 spowodowały kobiety

  • na 146 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców 11 z nich spowodowały kobiety, w ich wyniku 2 osoby zginęły a 13 zostało rannych - to 7,5 % tych wypadków. Nietrzeźwi mężczyźni spowodowali 135 wypadków, w których 16 osób poniosło śmierć, a 182 zostały ranne

Dzień Kobiet

Warto byłoby przenieść święto kobiet także na drogi. Panowie! Spójrzcie na kobiety za kierownicą nie przez pryzmat ich płci a przez umiejętności. Doceńcie swoje żony, partnerki, córki i wszystkie inne bliskie wam panie - właśnie jako dobrych, odpowiedzialnych kierowców.

Drodzy Panowie!

Zamiast kwiatka zatankujcie im auto, pojedźcie na myjnię ich samochodem, czy wysprzątajcie im samochód. Kobiety na pewno docenią, że traktujecie je jak pełnoprawnych uczestników ruchu - którymi przecież są.

Drogie Panie!

Policjanci warmińsko-mazurskiej „drogówki” życzą Wam zawsze szerokiej drogi, wylącznie bezpiecznych podróży i tylko życzliwych Wam innych uczestników ruchu drogowego - nie tylko w Dzień Kobiet, ale każdego dnia.

Wszystkiego najlepszego!

(MK/TM)

Powrót na górę strony