Region: Kierowali po alkoholu, teraz odpowiedzą przed sądem
Kara 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15 grozi 46 – latkowi z Mrągowa. Mężczyzna kierując BMW zatrzymał się przy jednej z posesji. Świadkowie myśleli, że stracił przytomność. Jak później się okazało był pod silnym działaniem alkoholu. Miał bowiem blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. W Ełku mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Trafił do szpitala. 23-latek nie miał uprawnień do kierowania i był pijany.
Mrągowo:
Do zdarzenia doszło w piątek po godzinie 09.00. Wtedy oficer dyżurny mrągowskiej komendy otrzymał informację, że przy jednej z posesji w gminie Mikołajki zatrzymało się osobowe bmw, a kierujący sprawiał wrażenie jakby stracił przytomność.
Pod wskazany adres niezwłocznie pojechał patrol policji. Wtedy okazało się, że 46-letni mieszkaniec gminy Mrągowo był pod silnym działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. W efekcie interwencji 46-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie. Tego dnia policjanci zatrzymali mu prawo jazdy kategorii B,C, BE, CE.
Ełk:
Informacja o zdarzeniu w okolicach miejscowości Kopijki trafiła do oficera dyżurnego o 20:00 w piątek (25.02.2017r.). Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 23-letni mieszkaniec gminy Prostki stracił panowanie nad daewoo, wypadł z drogi i uderzył w drzewo . Mężczyzna został zakleszczony w pojeździe, pomocy udzielali mu strażacy. Podróżował sam.
Jak się okazało 23-latek był pijany – miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania pojazdami. Ze złamaniami i potłuczeniami trafił do szpitala.
Iława:
Policjanci Komisariatu Policji w Suszu podczas patrolu miasta zauważyli audi, które jechało z nadmierną prędkością. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać kierującego do kontroli drogowej. Pomimo włączenia sygnałów świetlnych jak i dźwiękowych kierowca nie zwalniał i nie reagował na wydawane sygnały. Jechał niebezpiecznie, raz był przy przy prawej stronie jezdni raz przy lewej. Jedną wysepkę oddzielającą pasy jezdni minął z lewej strony. Mijając kolejną, rozdarł sobie oponę o krawężnik. Pod kołem zaczęły pojawiać się iskry, jednak nie przeszkadzało mu to w dalszej jeździe. Policjanci zatrzymali mężczyznę po krótkim pościgu, kiedy to kierujący zjechał do przydrożnego rowu. W trakcie czynności okazało się, że samochodem kierował 34 – latek. Policjanci od mężczyzny wyczuli woń alkoholu, co potwierdziło badanie alkomatem. Mężczyzna miał 2,7 promila alkoholu w organizmie. Podczas dalszych czynności okazało się, że mężczyzna nie posiada również uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi ponieważ zostały mu wcześniej zatrzymane.
Lidzbark Warmiński:
Wczoraj (25.02.2017 r.) po godzinie 19:00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji otrzymał telefoniczną informację, że w kierunku Lidzbarka Warmińskiego od strony Starego Dworu jedzie kierujący, który porusza się wężykiem. Policjanci natychmiast podjęli interwencję i na ulicy Zamkowej w Lidzbarku Warmińskim zatrzymali opisany wcześniej przez zgłaszającego pojazd m-ki Dacia Duster na bartoszyckich nr rejestracyjnych. Okazało się, ze za kierownicą siedziała młoda kobieta, która podróżowała wraz ze swoim 6-letnm dzieckiem. Od kobiety wyraźnie czuć było zapach alkoholu. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło, ze kobieta jechała na „podwójnym gazie”, a alkomat wskazał obecność blisko 2 promili alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 37-latce i zatrzymali jej prawo jazdy. Dziecko zostało przekazane pod opiekę rodziny kierującej.
Mieszkanka powiatu bartoszyckiego przyznała policjantom, ze zanim wsiadła za kierownicę wypiła 0,5 litra wódki. Teraz kierująca odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Kwestie właściwego sprawowania obowiązków opiekuńczo – wychowawczych nad małoletnim dzieckiem przez nietrzeźwą matkę zbada sąd rodzinny.
Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15 przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.
(dk/akdn/jk/mk/rj)