Mrągowo, Kętrzyn: Policjanci włączyli się w akcję „Nazywam się Miliard – One Bilion Rising”
Policjanci z Mrągowa i Kętrzyna włączyli się w ogólnoświatową akcję „Nazywam się Miliard” – „One Billion Rising”. Przedsięwzięcie to ma na celu poprzez taniec zaakcentowanie problemu przemocy wobec kobiet. W uczestniczki akcji mogły również skorzystać z zajęć z zakresu podstaw samoobrony.
Mrągowo
Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie, Alicja Jakubiak ZUMBA Mrągowo oraz Zespół Szkół nr 2 w Mrągowie wspólnie włączyły się w przedsięwzięcie „Nazywam się Miliard”. W walentynki (14.02.2017) o godz. 12:00 na placu Unii Europejskiej w Mrągowie wszyscy uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie, reprezentanci z Gimnazjum nr 1 przy OHP, ZOS BAZA w Mrągowie, Liceum Ogólnokształcącego oraz mieszkańcy miasta zatańczyli, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku. W ten sposób przyłączyliśmy się do światowej akcji „One Billion Rising”. Tego dnia Alicja Jakubiak, trenerka Zumby, wraz z Wiktorią i Karoliną poprowadziły wszystkich do tańca w rytm piosenki „Break The Chain”.
Kętrzyn
Swoje wsparcie i solidarność z uczestnikami akcji okazały osoby zgromadzone na sali sportowej przy Zespole Szkół w Barcianach. Całość rozpoczęła się punktualnie o godz 12:00. W drugiej części spotkania podkom. Sławomir Pierzchanowski z kętrzyńskiej komendy poprowadził zajęcia dla uczestniczek akcji z podstaw samoobrony. Podczas ćwiczeń z podstawowych chwytów samoobrony policjant pokazał, w jaki sposób nie używając siły można odeprzeć atak drugiej osoby. Kobiety ćwicząc pod okiem specjalisty poznały również wrażliwe punkty ciała, które można wykorzystać podczas obrony.
Początki akcji
Akcję, w którą co roku włącza się coraz więcej osób zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD. W tym roku 14 lutego w ramach akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland chcemy zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego kobiet i dziewczyn. Niestety ofiarami molestowania seksualnego padają najczęściej kobiety: w domu, szkole, pracy, na ulicy. Chcemy to zmienić! Chcemy, by dziewczynki i dziewczęta nie były narażone na przemoc, by były szanowane i kochane, i miały poczucie bezpieczeństwa!
(DK/EP/TM)