Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Piesza „na czerwonym” wbiegła wprost pod samochód. Dramatyczny finał gonitwy za tramwajem

Zdarzenie, do którego doszło w Olsztynie skończyło się dla pieszej „tylko” złamaniem nogi i mandatem, a mogło znacznie gorzej. 24-latka najpierw zignorowała czerwone światło na sygnalizatorze i wbiegła na przejście dla pieszych, a po chwili została potrącona przez samochód. Wszystko wyglądało dramatycznie, ale jak się okazało, w tym przypadku piesza miała zdecydowanie więcej szczęścia niż zdrowego rozsądku. Nagranie z tego zdarzenia publikujemy ku przestrodze.

W piątek (10.02.2017) około godz. 13:00 na ul. Sikorskiego w Olsztynie, jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, 24-latka nie dostosowała się do sygnalizatora świetlnego i mimo czerwonego światła wbiegła na przejście dla pieszych. W tym samym czasie, pasem jezdni wyznaczonym do jazdy prosto, jechało osobowe renault, dla którego sygnalizator wyświetlał swiatło zielone.

Jak to niestety bywa w takich przypadkach, tak i tu drogi pieszej i samochodu przecięły się w najmniej odpowiednim momencie. Kobieta wbiegła wprost przed nadjeżdżający samochód i niczego niespodziewającego się kierowcę.

Całe zdarzenie zarejestrowały kamery ITS. Dramatycznie wyglądające nagranie z tego zdarzenia publikujemy ku przestrodze!

 

 

W tym przypadku okazało się, że 24-latka miała więcej szczęście niż zdrowego rozsądku. Jej brak poszanowania dla przepisów ruchu drogowego skończył się dla niej „jedynie” złamaniem nogi i mandatem karnym. Bardzo niewiele zabrakło do tego, by na drodze doszło do kolejnej zupełnie niepotrzebnej i bezsensownej tragedii.

Kobieta z urazem nogi trafiła do szpitala. Dodatkową karą dla niej był mandat karny, który za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym nałożyli na nią funkcjonariusze. Jak tłumaczyła policjantom 24-latka, wbiegła na jezdnię bo „spieszyła się na tramwaj”.

Kierowca samochodu osobowego był trzeźwy. W jego przypadku zdarzenie zakończyło się na strachu i uszkodzeniu auta.

Statystyki dotyczące wypadków z udziałem pieszych za ubiegły rok

Analizując dane za rok 2016 na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego zaistniał 126 wypadków z udziałem osób pieszych, w których 9 osób poniosło śmierć, a 121 zostało rannych.

W powiecie olsztyńskim doszło do 32 wypadków, w których 3 osoby zginęły, a 30 zostało rannych. W mieście Olsztyn natomiast zaistniało 94 tego typu wypadków, w których 6 osób poniosło śmierć, a 91 zostało rannych.

Z winy kierujących pojazdami w powiecie olsztyńskim zaistniało 21 wypadków, a w mieście Olsztyn 77. Piesi natomiast w powiecie olsztyńskim spowodowali 11 wypadków, a w Olsztynie 17.

Głównymi przyczynami zdarzeń z udziałem pieszych w powiecie olsztyńskim, które spowodowali kierujący pojazdami, było nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu. W zdarzeniach spowodowanych z winy pieszego, głównymi przyczynami było nieostrożne wejście przed jadący pojazd, stanie lub leżenie na jezdni, przechodzenie w miejscu niedozwolonym i chodzenie nieprawidłową stroną drogi.

W Olsztynie głównymi przyczynami zdarzeń z udziałem niechronionych użytkowników dróg, które spowodowali kierujący było nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, omijanie przed przejściem dla pieszych i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu skręcając w drogę poprzeczną.

Głównymi przyczynami wypadków z winy pieszego były nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, stanie lub leżenie na drodze i nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody.

(MP/TM)

Powrót na górę strony