Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Pod prąd, na podwójnym gazie, bez pasów, uszkodzonym samochodem – bezmyślne zachowania nieodpowiedzialnych kierowców

Policjanci w toku pełnionej służby patrolowej zawsze bacznie przyglądają się kierowcom, by skutecznie wyciągać konsekwencje wobec tych, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem na drodze powodują zagrożenie dla siebie i innych. Tak jak to było w przypadku 46-latki, która za kierownicę swojego auta wsiadła mając 3,5 promila alkoholu w organizmie, albo jej rówieśnika, który z powodu wypitego alkoholu pojechał motorowerem na skróty „pod prąd”.

Iława: Ona pijana, on bez pasów – oboje odpowiedzą przed sądem

Do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Iławie zadzwoniła wczoraj (30.01.2017) osoba, która poinformowała, że jedną z dróg w gminie Iława jedzie BMW, którego kierująca jest nietrzeźwa. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazane miejsce i kiedy zauważyli opisywany pojazd zatrzymali go do kontroli drogowej. Badanie stanu trzeźwości kobiety siedzącej za kierownicą potwierdziło przypuszczenia osoby zgłaszające. 46–latka miała prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie. Kobiecie zostało zatrzymane prawo jazdy, a samochód przekazany osobie przez nią wskazanej. Po wykonaniu czynności policjanci zwolnili 46–latkę, która wkrótce odpowie przed sądem.

Natomiast na jednej z ulic w Iławie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. Mężczyzna nie dość, że podczas jazdy rozmawiał przez telefon, to nie zapiął pasów bvezpieczeństwa. Policjanci sprawdzili dokumenty mężczyzny i za popełnione wykroczenie postanowili ukarać go mandatem karnym, pouczając jednocześnie o możliwości odmowy przyjęcia mandatu. 20–latek skorzystał z tego prawa i nie przyjął mandatu. Mieszkaniec Iławy powiedział, że ma już za dużo punktów karnych na swoim koncie i teraz mu część mija, dlatego by odsunąć w czasie wpłynięcie na konto nowych punktów, chce to odsunąć w czasie i woli iść do sądu.

Przypominamy !

Punkty karne zawsze są naliczane od momentu popełnienia wykroczenia.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, w § 2 mówi o tym, że:

  • do ewidencji wpisuje się kierowcę, który kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem, dopuścił się naruszenia przepisów ruchu drogowego, zwanego dalej „naruszeniem”.Do ewidencji wpisuje się naruszenia wraz z odpowiadającą im liczbą punktów, zgodnie z wykazem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Jeżeli kierowca jednym czynem naruszył więcej niż jeden przepis ruchu drogowego, w ewidencji uwidacznia się wszystkie naruszenia, przypisując każdemu odpowiednią liczbę punktów.

Ponadto w § 4. możemy przeczytać, że:

  • wpisu ostatecznego do ewidencji dokonuje się, jeżeli naruszenie zostało stwierdzone prawomocnym: wyrokiem sądu, postanowieniem sądu o warunkowym umorzeniu postępowania, mandatem karnym albo orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym. Przed wydaniem rozstrzygnięcia, do ewidencji wprowadza się, niezwłocznie po ujawnieniu naruszenia, wpis tymczasowy. Wpis tymczasowy zawiera informację o liczbie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia tym rozstrzygnięciem.

Ostróda: Pijany spowodował kolizję i uciekł. Nie uniknie odpowiedzialności

Wczoraj (30.01.2017) po godz. 15:00 oficer dyżurny ostródzkiej komendy policji otrzymał informację o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ulicy Czarnieckiego. Kierowca volvo nie zachował bezpiecznego odstępu i uderzył w tył poprzedzającego pojazdu. Sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia nie czekając na przyjazd funkcjonariuszy.

Wysłani na miejsce policjanci po kilku chwilach ustalili okoliczności zdarzenia i kierowcę volvo. Okazało się, że powodem jego zachowania był wypity wcześniej alkohol. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 40-latka ponad 3 promile alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mieszkańcowi gminy Ostróda prawo jazdy.

Zgodnie z kodeksem karnym mieszkańcowi gminy Ostróda grozi teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów. Mieszkaniec Ostródy nie uniknie także odpowiedzialności za spowodowanie kolizji drogowej.

Olsztyn: Popełnił szereg wykroczeń autem z uszkodzonym oświetleniem - okazał się być poszukiwanym

Także wczoraj około godz. 17:00 olsztyńscy policjanci na ul. Piłsudskiego zauważyli subaru, które kilkukrotnie zmieniło pas ruchu bez sygnalizowania tego manewru. Kierowca auta jechał z nadmierną prędkością. Oprócz tego jego samochód miał pęknięte klosze świateł.

Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę do kontroli. Podczas sprawdzania dokumentów auta okazało się, że 23-latek mimo spoczywającego na nim obowiązku nie przerejestrował pojazdu po jego zakupie. Również sprawdzenie danych osobowych mieszkańca Olsztyna w systemie wykazało pewne nieprawidłowości. Mężczyzna okazał się być poszukiwanym przez olsztyński sąd za nieopłacone grzywny.

Za szereg popełnionych wykroczeń, policjanci nałożyli na młodego kierowcę wysoki mandat i punkty karne. Zatrzymali również dowód rejestracyjny z powodu złego stanu technicznego pojazdu. 23-latek został zatrzymany, ale po opłaceniu zaległych należności został zwolniony do domu.

Kętrzyn: „Pod prąd” na „podwójnym gazie”

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Reszlu patrolując wczoraj miasto, zauażyli około godz. 13.00, że ulicą Spichrzową skuterem „pod prąd” jedzie dwóch mężczyzn. Policjanci natychmiast zatrzymali kierującego jednośladem do kontroli drogowej. Podczas rozmowy z policjantami mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć dlaczego nie zastosował się do znaku „zakaz wjazdu” i jechał drogą jednokierunkową. Jednak powód dla którego mężczyzna chciał skrócić sobie jazdę unikając przejazdu przez centrum miasta, sam szybko wyszedł na jaw. Jak się okazało kierowca motoroweru był pijany. Nietrzeźwość kierowcy potwierdziło badanie alkomatem. 46-letni mieszkaniec Korsz miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Pasażer, którego przewoził również był pijany.

Teraz sprawa swój finał znajdzie w sądzie. 46-latek odpowie zarówno za popełnione wykroczenie oraz za jazdę w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z kodeksem karnym, kierowanie skuterem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2.

(JK/AB/EP/JK/TM)

Powrót na górę strony