Nowe Miasto Lub.: Nowomiejscy policjanci o bezpieczeństwie na stoku narciarskim Kurza Góra w Kurzętniku
Już od pierwszego tygodnia stycznia stok narciarski "Kurza Góra" w Kurzętniku zapełnił się chętnymi na aktywny wypoczynek. Policjanci dbając o bezpieczeństwo narciarzy i snowboardzistów przypominają o przestrzeganiu prawa i edukują w zakresie zasad zachowania bezpieczeństwa na stoku. Dziś na Kurzej Górze odbyło się spotkanie profilaktyczne podczas którego nowomiejscy policjanci, ratownik narciarski oraz instruktorzy jazdy udzielali wskazówek dotyczących bezpieczeństwa młodym adeptom narciarstwa.
Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Dlatego właśnie dziś na Kurzej Górze w Kurzętniku odbyło się spotkanie profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa. Wzięli w nim udział nowomiejscy policjanci, ratownik narciarski posiadający uprawnienia ratownika medycznego GOPR oraz instruktorzy narciarstwa, którzy udzielali wskazówek oraz porad młodym adeptom jazdy ze szkoły narciarskiej. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyli dziennikarze z TVP3 Olsztyn.
Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną z nowomiejskiej komendy opowiedziała młodym narciarzom o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na stoku narciarskim ale nie tylko. Mówiła także o bezpiecznym spędzaniu ferii. Ratownik narciarski opowiedział o zasadach udzielania pomocy osobom poszkodowanym, które doznały urazu na stoku oraz o tym jak takiego urazu czy też wypadku uniknąć. Instruktor narciarstwa przedstawił natomiast wszystkim regulamin ośrodka oraz zapoznał z Dekalogiem Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).
Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie przyczyniło się do uświadomienia młodym narciarzom, że należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wówczas z tak spędzonych ferii pozostaną im tylko dobre , miłe i wspaniałe wspomnienia.
Policjanci przypominają o podstawowych zasadach, których powinniśmy przestrzegać na stoku:
1. Uważaj na inne osoby. Zjeżdżaj tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa i nie spowodować żadnej szkody.
2. Dostosuj prędkość jazdy do swoich umiejętności, trasy, pogody i natężenia ruchu.
3. Podczas wyprzedzania zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.
4. Rozpoczynając jazdę sprawdź, czy możesz to uczynić bezpiecznie, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych.
5. Unikaj zatrzymywania się na trasie zjazdu, w szczególności w miejscach zwężeń i ograniczonej widoczności. W razie upadku, jak najszybciej usuń się z toru jazdy – zasada ta dotyczy także wjeżdżania wyciągiem orczykowym na górę. Jeśli stracisz równowagę i odpadniesz z wyciągu natychmiast usuń się na bok, by kolejna osoba nie najechała na ciebie.
6. Podchodź lub schodź tylko poboczem trasy.
7. W razie wypadku nie bądź obojętny, udziel pomocy poszkodowanemu i zadzwoń pod wybrany numer alarmowy:
Policja: 997
Pogotowie Ratunkowe: 999
Pogotowie Ratunkowe: 999
Europejski numer alarmowy: 112
9. W razie wypadku (jako uczestnik lub świadek) podaj swoje dane osobowe.
Pamiętajmy też o odpowiednio dobranym sprzęcie, ubiorze i przede wszystkim kasku narciarskim.
Na terenie ośrodka Kurza Góra znajduje się parking dlatego przypominamy kierującym o właściwym parkowaniu pojazdów w miejscach do tego wyznaczonych.
Rodzice i osoby opiekujące się dziećmi powinni pamiętać, by nie pozostawiać ich samych bez nadzoru na stoku.
Przypominamy !
Zgodnie z zapisami Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich z dnia 18 sierpnia 2011 roku obowiązuje zakaz uprawiania narciarstwa lub snowboardu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego. Ponadto, osoby do 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kasku. Opiekunowie czy osoby sprawujące nadzór nad małoletnim do 16 roku życia, które dopuszczą do uprawiania przez niego narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlegają karze grzywny.
lm/kw