Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Pierwszy weekend ferii na drogach Warmii i Mazur

Policyjne działania „Bezpieczne ferie” to nie tylko promowanie dobrych postaw w ruchu drogowym. To także egzekwowanie przepisów i stanowcze reagowanie na ich łamanie. Już podczas pierwszego weekendu ferii na Warmii i Mazurach, niektórzy kierowcy przekonali się o tym, że wobec tych, którzy za nic mają zasady bezpieczeństwa policjanci nie mają pobłażania.

Węgorzewo: 21-latek nie myślał o prędkości i stracił prawo jazdy

W piątek (20.01.2016) policjanci z węgorzewskiej drogówki, pełniąc służbę w miejscowości Ogonki, zauważyli szybko nadjeżdżający samochód. Wykonany pomiar wykazał, że kierowca volkswagena poruszał się w terenie zabudowanym z prędkością przekraczającą 100 km/h. Siedzący za kierownicą 21-letni mieszkaniec powiatu giżyckiego został zatrzymany do kontroli i za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali mu także prawo jazdy na 3 miesiące.

Lidzbark Warmiński: 21-latek "myślał, że zdąży" i stracił prawo jazdy

W sobotę (21.01.2017) około godz. 14:00 w Lidzbarku Warmińskim na ul. Poniatowskiego, jak wskazują wstępne ustalenia policjantów, kierujący pojazdem marki BMW na prostym odcinku drogi, w miejscu, gdzie znajduje się oznakowane przejście dla pieszych, podjął zaczął wyprzedzać pojazd marki Mercedes Sprinter. Znajdując się na przeciwległym pasie jezdni kierujący BMW spotkał się „oko w oko” z prawidłowo jadącym pojazdem marki Skoda Fabia, który jechał w stronę centrum miasta. Szybka i trzeźwa reakcja kierującego mercedesem, który wjechał na chodnik, uchroniła kierujących od tragicznego w skutkach zdarzenia. Nie uchroniła jednak od kolizji. Kierujący BMW zahaczył o tylny zderzak mercedesa, a następnie zderzył się ze skodą. Wysoka prędkość BMW i siły jakie zadziałały na ten pojazd wyrwały mu tylne koło. Kierującemu autem 21-latkowi za spowodowanie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci zatrzymali prawo jazdy, a o dalsze kosekwencje wobec młodego kierowcy wyciągnie sąd. Zgodnie z przepisami kodeks wykroczeń (art. 86 §1) kierującemu grozi kara grzywny do 5000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 m-cy do 3 lat.

Olsztyn: 21-latek „myślał, że tam jest przejazd”, a były tylko tory

Mandatem karnym dla 21-letniego kierowcy hyundaya zakończyła się policyjna interwencja przy ul. 1 mają w Olsztynie. W sobotę około godz. 22:30 oficer dyżurny otrzymał informację o aucie, które stoi w poprzek torów kolejowych. Jak ustalili wysłani tam policjanci, 21-letni kierowca jadąc ulicą 1- Maja w stronę skrzyżowania z ul. Partyzantów, nie dostosował prędkości do warunków jazdy, uderzył w ogrodzenie, przebił siatkę i wjechał na tory kolejowe. Na szczęście nikomu nic się nie stało i nie było również potrzeby wstrzymywania ruchu pociągów. Młody mężczyzna był trzeźwy. Policjantom tłumaczył, że nie zna dobrze miasta i myślał, że tam, gdzie jedzie znajduje się przejazd kolejowy. 21- latek został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi.

Nowe Miasto Lubawskie: 21-pasażerów jechało autobusem, który zderzył się z osobówką

W niedzielny poranek tuż po godz. 7:00 na trasie między Nowym Miastem Lubawskim a Grodzicznem doszło do groźnego zdarzenia z udziałem autobusu wycieczkowego. Kierowca jadąc z Torunia, przewożący w autobusie 21 pasażerów, w okolicy miejscowości Grodziczno stracił panowanie nad pojazdem i uderzył czołowo w jadący z przeciwka samochód osobowy. Na szczęście nikomu z pasażerów nic się nie stało, natomiast kierujący autobusem i osobowy fiatem seicento zostali na badania przewiezieni do szpitala. Wstępne badanie wykonane na miejscu zdarzenia wykazało, że kierowca autobusu był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i wyjaśniają szczegółowo okoliczności tego zdarzenia.

Pisz: Ofiara śmiertelna zderzenia osobówki z busem

W piątek po godz. 14:00 na trasie Pisz – Wiartel doszło do wypadku, w którym osobowe Audi A4 czołowo zderzyło się z samochodem dostawczym. Niestety kierowca audi poniósł śmierć na miejscu, a dwoje pasażerów tego auta zostało w stanie ciężkim przewiezionych do Szpitala Powiatowego w Piszu. Kierowca busa przytomy (i jak wykazało badanie – trzeźwy) został przewieziony do szpitala na badania. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Mrągowo: Pieszy bez odblasków potrącony na środku jezdni

W piątek po godz. 17:00 mrągowscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym z udziałem pieszego. Jak wstępnie ustalili na miejscu zdarzenia, kierujący VW Transporterem 37-latek, jadąc z Mikołajek w kierunku Mrągowa, w miejscowości Kosewo najechał na idącego w tym samym kierunku pieszego. Jak powiedział policjantom kierowca (trzeźwy), pieszy szedł bez elementów odblaskowych na sobie, środkiem prawego pasa ruchu, w obszarze zabudowanym lecz w miejscu pozbawionym oświetlenia.66-letni pieszy z obrażeniami głowy został przewieziony do szpitala w Mrągowie. Policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności tego zdarzenia.

Kętrzyn: Wiózł pasażerów, popełnił szereg wykroczeń – stracił prawo jazdy

Policjanci z kętrzyńskiego Zespołu Ruchu Drogowego interweniowali wobec kierowcy busa, który to w miejscowości Łankiejmy w gminie Korsze, w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h jechał o blisko 50 km/h za szybko km/h, wyprzedzał przy tym inny pojazd lekceważąc znaki drogowe - zakaz wyprzedzania oraz linię podwójną ciągłą. Kierowca pojazdu marki Renault Trafic jadąc z nadmierna prędkością zdawał się nie zwracać uwagi na znaki ostrzegające o ostrych zakrętach i nie przejmował się tym, że droga była oblodzona i padał deszcz. Kierowca busa początkowo nie chciał zatrzymać się do kontroli drogowej pomimo wyraźnych sygnałów wydawanych przez policjantów. Jakby tego było mało, to w miejscowości Łabędnik wyprzedzał inne pojazdy na oznakowanym przejściu dla pieszych. Policjanci doprowadzili do zatrzymania się auta w Łabędniku Małym. Skrajnie nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 25-letni mieszkaniec województwa podlaskiego. Mężczyzna w pojeździe przewoził pięciu pasażerów, którzy policjantom powiedzieli, że podczas szaleńsczej jazdy ich kierowcy spali. Kierowca busa za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym wkrótce stanie przed sądem. Policjanci zatrzymali mu pawo jazdy, które wraz z wnioskiem o ukaranie zostanie przesłane do sądu.

Nidzica: Jeden kierowca - bez uprawnień, bez wymaganych dokumentów, pijany i poszukiwany przez sąd

W sobotę rano w Nidzicy na ul. Kolejowej został zatrzymany do kontroli drogowej opel vectra. Kierującego pojazdem 29-letniego mieszkańca gm. Olsztynek policjanci poddali badaniu na stan trzeźwości. Mężczyzna miał prawie promil alkoholu w organizmie. W trakcie dalszej kontroli okazało się, że kierujący oplem nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a auto nie miało aktualnego przeglądu technicznego i obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jakby tego było mało, to wyszło na jaw, że siedzący za kierownicą mężczyzna był poszukiwany przez Sąd w Olsztynie do odbycia kary aresztu. 29-latek prosto z kontroli drogowej trafił do zakładu karnego, gdzie odbędzie zasądzona karę.

Niespełna dwie godziny później inny kierowca na terenie gminy Nidzica stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Policjanci kontrolując prędkość samochodów w miejscowości Napiwoda, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego BMW. Mężczyzna poruszał się swoim autem w obszarze zabudowanym z prędkością przekraczającą 100 km/h. 40-letni mieszkaniec Szczytna otrzymał również mandat karny oraz 10 pkt karnych.

Kilka godzin później - tuż przed godz. 15:00 - nidzicki oficer dyżurny otrzymał informację o kolizji drogowej jaka miała miejsce w centrum Nidzicy. Tam kierujący fiatem punto wjechał na rondo wymuszając pierwszeństwo na volkswagenie i uderzył w niego. W trakcie kontroli stanu trzeźwości okazało się, że sprawca tego zdarzenia miał prawie 1,7 promila alkoholu w organizmie. 44-letni mieszkaniec Nidzicy nie posiadał przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia auta. Mężczyźnie zatrzymano uprawnienia do kierowania, a jego sprawą wkrótce zajmie się sąd.

Działdowo: Uderzył w ogrodzenie – trafi za kraty

W sobotę około godziny 14:15 na jednej z ulic w Działdowie kierowca auta wjechał w ogrodzenie jednej z posesji. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, kierujący VW nie dostosował prędkości do warunków panujących na jezdni, stracił panowanie nad autem i uderzył w ogrodzenie posesji. Po sprawdzeniu danych w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna jest osobą poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości. Po zakończonych czynnościach na miejscu zdarzenia, 35-letni mieszkaniec powiatu Nidzickiego został przewieziony do policyjnego aresztu, skąd zostanie przewieziony do aresztu śledczego

Elbląg: Zablokował drogę ciężarówką i doprowadził do kolizji

W nocy z soboty na niedzielę na DK 22 w powiecie elbląskim kierujący samochodem ciężarowym Renault Magnum 60-latek, podczas zawracania na drodze utknął w śniegu, w wyniku czego zablokował w poprzek drogę. Kierujący próbując ustawić prawidłowo swój pojazd nie zdążył w sposób prawidłowy oznaczyć miejsce zdarzenia. W tym czasie prawidłowo jadący od strony Elbląga w kierunku Braniewa samochód osobowy, kierowany przez 68-latka, uderzył w bok naczepy. Kierujący VW z urazem głowy przewieziony został do szpitala. Na szczęście obrażenie okazały się niegroźne. Obaj kierujący byli trzeźwi, a kierowca ciężarówki został ukarany mandatem karnym.

Ostróda: Kontrola prędkości w drodze na ferie

W piątek - jeszcze przed oficjalnym początkiem ferii - ostródzcy policjanci prowadzili działania, w trakcie których skontrolowali kilkadziesiąt pojazdów i zwracając szczególną uwagę na kierowców przekraczających prędkość. Podczas kontroli policjanci zwracali także uwagę na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa oraz prawidłowe przewożenie dzieci. Patrole były rozmieszczone na głównych szlakach komunikacyjnych. Na kierujących, którzy nie przestrzegali przepisów ruchu drogowego były nakładane kary grzywny zgodnie z taryfikatorem. Podczas akcji mundurowi skontrolowali kilkadziesiąt pojazdów i nałożyli 18 mandatów karnych za przekroczenie prędkości przez kierujących.

(AB/ID/BM/AF/EP/MP/KN/JK/TM)

Powrót na górę strony