Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: „Bezpieczne ferie 2017” na Warmii i Mazurach

Ferie zimowe - czas odpoczynku od nauki. Jak bezpiecznie spędzić te dwa tygodnie? W tym roku ferie zimowe na Warmii i Mazurach potrwają od 23 stycznia do 3 lutego. Kiedy dzieci będą wypoczywać i cieszyć się wolnymi dniami, policjanci zadbają o ich bezpieczeństwo w ramach działań "Bezpieczne ferie 2017". Spotkania z dziećmi, rozmowy o bezpiecznych zachowaniach, kontrole autokarów i nadzór nad ruchem drogowym - tak w skrócie będzie wyglądała praca policjantów na Warmii i Mazurach.

Bezpiecznie zimą…

 

Zima nie rozpieszcza pieszych, warto więc pamiętać o kilku zasadach, które pomogą bezpiecznie spędzić ten czas. Odpowiednia odzież i obuwie, naładowana komórka i odblask - to absolutne podstawy. O upadek zimową porą nietrudno - zwłaszcza podczas silnych mrozów i opadów śniegu. Elementy odblaskowe poprawiają widoczność i wpływają na bezpieczeństwo pieszych.

Warmińsko-mazurscy policjanci w ramach działań „Bezpieczne Ferie 2017” jeszcze przed feriami spotykają się z uczniami przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych. Podczas wizyt mundurowi rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku oraz radzą jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie zabaw na śniegu lub lodzie, podczas pobytu na zimowisku czy w domu. Ważnym elementem takich spotkań jest także zawsze temat przestrzegania zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach.

Uczestnicy tych spotkań – tak jak miało to miejsce m.in. w Nowym Mieście Lubawskim - bez względu na wiek wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczą w spotkaniach, chętnie udzielając odpowiedzi na zadawane przez gości pytania.

 

 • "Bezpieczne Ferie 2017" w NML #1
  "Bezpieczne Ferie 2017" w NML #1
 • "Bezpieczne Ferie 2017" w NML #2
  "Bezpieczne Ferie 2017" w NML #2
 • "Bezpieczne Ferie 2017" w NML #3
  "Bezpieczne Ferie 2017" w NML #3

Także węgorzewscy funkcjonariusze odwiedzali dzieci i młodzież w szkołach, w związku z nadchodzącymi feriami zimowymi. Uczestnicy z wielkim skupieniem słuchali i brali czynny udział w licznych spotkaniach. Podczas rozmowy z dziećmi i młodzieżą policjanci omówili zagadnienia dotyczące bezpiecznych zachowań w okresie ferii zimowym. W szczególności zwrócili uwagę na zabawy śniegiem, na lodowisku, a także kuligu. Mundurowi z WOPR-em przestrzegali młodzież przed zabawami na zamarzniętych jeziorach oraz przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy.

 

 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #1
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #1
 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #2
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #2
 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #3
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #3
 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #4
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #4
 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #5
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #5
 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #6
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #6
 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #7
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #7
 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #8
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #8
 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #9
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #9
 • Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #10
  Spotkanie z policjantami w Węgorzewie #10

 

Coraz większa rzesza miłośników dwóch kółek ceni sobie zimową jazdę na rowerze. W przypadku rowerzystów równie ważną rolę co przepisy pełni zdrowy rozsądek. Odpowiedni ubiór, elementy odblaskowe, oświetlenie i kask - odpowiedzialny rowerzysta zimą musi je mieć.

Zgodnie z przepisami możliwe jest zamontowanie bagażnika do przewożenia rowerów na tylnej klapie auta lub na haku holowniczym, pod warunkiem, że będzie odpowiednio oświetlony i będzie miał zamontowaną tablicę rejestracyjną. Trzecią zalegalizowaną tablicę rejestracyjną można wyrobić w wydziale komunikacji.

Najmłodsi cenią sobie szczególnie zabawy na śniegu. Sanki, łyżwy, narty czy choćby bitwa na śnieżki. Warto jednak pamiętać, że nawet niewinna zabawa może źle się skończyć. Dzieci muszą zdawać sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji. Wybierając miejsca do zjazdu na sankach, należy koniecznie zwrócić uwagę, by były oddalone od drogi, po której jeżdżą auta.

Kuligi - świetna zabawa, pod warunkiem, że będziemy kierować się rozsądkiem. Kategorycznie zabronione jest ciągnięcie sanek za jadącym samochodem. Taka zabawa może mieć tragiczne skutki.

Dzieci muszą sobie także zdawać sprawę, że kategorycznie zabronione jest rzucanie śnieżkami w jadące pojazdy. Takie zachowanie może nieść za sobą spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym oraz śmiertelnie niebezpieczne skutki.

Ważne jest też to, by korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem.

W pierwszej kolejności to my sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

W przypadku, gdy zauważymy niebezpieczne zachowania na drodze - takie jak np. przekraczanie dozwolonej prędkości, czy niezgodne z przepisami parkowanie możemy skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu narzędziu, każdy może zgłosić anonimowo zagrożenie. Więcej pod adresem: http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html

- Nie wszystkie dzieci skorzystają ze zorganizowanych form wypoczynku. Ci uczniowie, którzy będą spędzać ferie w domu muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Policjanci podczas spotkań uczulają na wszelkie możliwe zagrożenia, ale największą rolę odgrywa jednak autorytet rodzica

- mówi mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

Bezpiecznie w ruchu drogowym

Policyjne działania „Bezpieczne ferie” to nie tylko promowanie dobrych postaw w ruchu drogowym. To także egzekwowanie przepisów i stanowcze reagowanie na ich łamanie. Podczas ferii policjanci drogówki skupią się na sprawdzaniu stanu trzeźwości użytkowników ruchu, sprawdzą jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożone są dzieci. Policjanci będą egzekwować przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, zareagują na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz przez kierowców względem pieszych. Sprawdzą oświetlenie pojazdu, oznakowanie i wyposażenie. Szczególnym nadzorem obejmą autobusy, którymi dzieci wyruszą na ferie.

Podczas ubiegłorocznych ferii (25.01 - 07.02.2016) w naszym regionie doszło do 47 wypadków drogowych, w których 5 osób poniosło śmierć, a 57 zostało rannych. W tym okresie policjanci odnotowali 475 kolizji drogowych. Ujawniono 78 nietrzeźwych kierujących.

Bezpiecznie autobusem

Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku - wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy. Zwrócą także uwagę na dobór miejsc postojowych. Skontrolują stan trzeźwości kierowców. Zachęcamy, by zgłaszać potrzebę skontrolowania autokaru z kilkudniowym wyprzedzeniem. Oto numery telefonów do wszystkich jednostek Policji, pod którymi można umówić się na kontrolę autokaru:

Potrzebę skontrolowania autobusu można zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem i nie później niż 3 dni przed planowanym wyjazdem.

W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego).

WYKAZ TELEFONÓW DO JEDNOSTEK POLICJI i WITD,

gdzie można zgłaszać potrzebę kontroli autobusów:

 

KMP Olsztyn

Wydział Ruchu Drogowego

89-522-38-80 lub 997

 

Inspekcja Transportu Drogowego

w Olsztynie

mail: sekretariat@witd.olsztyn.pl

 

KMP Elbląg

Wydział Ruchu Drogowego

55 230 15 99, 55 230 15 90

KPP Lidzbark Warmiński

89 767 72 00

KPP Bartoszyce

89 76 28 200

KPP Mrągowo

89 741 92 00 , 89 741 92 44

KPP Braniewo

55 244 02 00

KPP Nidzica

89 625 02 00

KPP Działdowo

23 698 02 00

KPP Nowe Miasto Lubawskie

56 474 42 00

KPP Ełk

87 621 82 00

KPP Olecko

87 520 72 00

KPP Giżycko

87 429 92 56 , 87 429 92 40

KPP Ostróda

89 642 72 64 , 89 642 72 67

KPP Gołdap

87 615 54 00

KPP Pisz

87 425 42 00 , 87 425 42 40

KPP Iława

89 640 72 51

KPP Szczytno

89 623 22 34 , 89 623 22 31

KPP Kętrzyn

89 752 92 00, 89 752 92 55

KPP Węgorzewo

87 427 04 00, 997

Sprawdź autobus w Internecie

„Bezpieczny autobus” to e-usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pod adresem: www.bezpiecznyautobus.gov.pl można szybko i łatwo sprawdzić informację o autobusie lub autokarze. Wystarczy podać numer rejestracyjny, by uzyskać informację o pojeździe. W Internecie sprawdzimy m.in. czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, badania techniczne, jaka jest liczba miejsc czy masa pojazdu. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Ferie na stokach

Wraz z nadejściem sezonu zimowego policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich – są też tam obecni podczas ferii. Dzięki specjalistycznym kursom policjanci są doskonale wyszkoleni – nie tylko świetnie jeżdżą na nartach, ale także wspomagają GOPR w czasie akcji ratunkowych.

Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi  patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.

Bezpieczne ferie w regionie:

Ostróda

Pierwsze spotkania z wypoczywającymi na feriach zimowych dziećmi odbyły się już w poniedziałek (23.01.17). Policjanci realizując działania „Bezpieczne Ferie 2017” przez całe ferie będą odwiedzali dzieci i młodzież wypoczywającą na zimowiskach i pół zimowiskach. Niektóre ze spotkań będą realizowane wspólnie z pracownikami sanepidu. Podczas spotkań funkcjonariusze przypominają najmłodszym o podstawowych i zarazem ważnych zasadach, którymi należy się kierować podczas zimowych zabaw. Udzielają  wielu cennych rad, które pozwolą na bezpieczne spędzenie wolnego czasu, oraz przekazują wiedzę na temat zagrożeń jakie młodzi ludzie mogą napotkać w codziennym życiu.

Odbyły się również pierwsze kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Zapotrzebowanie na skontrolowanie autokaru należy zgłaszać telefonicznie do KPP w Ostródzie pod nr telefonu 89 642 72 64.

Węgorzewo

We wtorek (24.01.2017) węgorzewscy policjanci spotkali się z harcerzami, którzy zorganizowali kolonię w Zespole Szkół w Pozezdrzu. Podczas zajęć uczestnicy doskonalą techniki harcerskie, kształtują właściwe postawy i umiejętności, a przede wszystkim wspaniale się bawią. W trakcie spotkania funkcjonariusze przedstawili zuchom i harcerzom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabawy zimowej, poruszania się po drogach oraz w codziennym życiu. Starszym przedstawiono konsekwencje wynikające z naruszania norm prawa i współżycia społecznego oraz przykłady takich zachowań. Mundurowi przypomnieli zebranym numery alarmowe do służb ratunkowych oraz zasady przekazywania informacji, w przypadku, gdy dojdzie do zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu. Harcerze i zuchy były zaciekawione pracą Policji i chętnie brały aktywny udział w spotkaniu. Na zakończenie spotkania, chcąc utrwalić wśród dzieci i młodzieży omawiane treści węgorzewscy policjanci rozdali wszystkim uczestnikom elementy odblaskowe zachęcając do ich noszenia również w terenie zabudowanym.

 

 • Spotkanie w Węgorzewie
  Spotkanie w Węgorzewie
 • Spotkanie w Węgorzewie
  Spotkanie w Węgorzewie
 
Szczytno

Początek ferii zimowych to okazja aby szczycieńscy policjanci prewencji oraz ruchu drogowego przypomnieli o zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego a także o prawidłowym poruszaniu się po drogach. Funkcjonariusze odwiedzili uczestników półzimowisk, które zostały zorganizowane w trzech szkołach podstawowych w Szczytnie. Ponadto na zaproszenie pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Dźwierzutach policjanci uczestniczyli w obchodach Dnia Babci i Dziadka. Na spotkaniu funkcjonariusze zarówno zebranym seniorom jak i najmłodszym, czyli wnuczkom wręczyli opaski odblaskowe, których wykorzystanie jest obowiązkowe podczas poruszania się po drogach od zmierzchu do świtu, poza terenem zabudowanym.

 

 • Spotkanie w Szczytnie #1
  Spotkanie w Szczytnie #1
 • Spotkanie w Szczytnie #2
  Spotkanie w Szczytnie #2
 • Spotkanie w Szczytnie #3
  Spotkanie w Szczytnie #3

Pisz

Na terenie powiatu piskiego dzieci w czasie ferii mogą skorzystać z bogatej oferty różnego rodzaju zajęć przygotowanych z myślą o nich. Odwiedzają ich tam policjanci, wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Piszu. Funkcjonariusze mówią o bezpiecznych feriach, a przedstawiciele PSSE o zdrowym wypoczynku.

Funkcjonariusze przypominają najmłodszym o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie. Tłumaczą w jaki sposób należy się zachować, gdy załamie się lód oraz jak wezwać pomoc. Mówią także o elementach odblaskowych wyjaśniając, dlaczego są one tak ważne.

W trakcie tych spotkań najmłodsi wykazują się swoją znajomością zasad szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Okazuje się, że dzieci bardzo dużo wiedzą na ten temat. Ważne, aby te zasady potrafiły zastosować na co dzień podczas zabawy, czy poruszania się po drodze.

 

 • Ferie w Piszu #1
  Ferie w Piszu #1
 • Ferie w Piszu #2
  Ferie w Piszu #2
 • Ferie w Piszu #3
  Ferie w Piszu #3
 • Ferie w Piszu #4
  Ferie w Piszu #4
 • Ferie w Piszu #5
  Ferie w Piszu #5
 • Ferie w Piszu #6
  Ferie w Piszu #6

Gołdap:

Ferie zimowe to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Jednak w czasie ich trwania nie można zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też gołdapscy policjanci odwiedzili miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie.

Jedno z takich spotkań odbyło się w środę (25.01) w Bibliotece Publicznej w Gołdapi. Uczestnicy „Ferii z biblioteką” z zaciekawieniem przysłuchiwali się asp. szt. Marcie Andruczyk, która przypomniała najważniejsze reguły, jakimi dzieci powinni się kierować podczas ferii oraz w kontaktach z osobami obcymi. Policjantka miłośnikom i kolekcjonerom gier planszowych podarowała grę „Zostań dzielnicowym”.

Kolejne spotkanie odbyło się wczoraj (26.01) w budynku miejscowej komendy. Uczestnicy zimowiska sportowego z Lis (gm.  Banie Mazurskie) odwiedzili gołdapskich policjantów. Dzieci mogły przekonać się, jak wygląda codzienna służba funkcjonariuszy różnych wydziałów, obejrzeć  pomieszczenia służbowe a od funkcjonariuszek dowiedzieć się o zachowaniu i bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Policjantki przestrzegły zebranych przed zabawą na zamarzniętych akwenach wodnych oraz udzieliły wskazówek jak zachować się w kontakach z nieznajomymi.

Tego samego dnia dzielnicowa, sierż. szt. Marta Anuszkiewicz odwiedziła przedszkolaków z „Bajki”. Policjantka rozmawiała z maluszkami o bezpiecznych feriach, o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i o tym, jak ważne jest korzystanie z odblasków.

Wszyscy uczestnicy otrzymali od policjantów elementy odblaskowe.

 

 

 
Braniewo:
 
Policjanci dbający o bezpieczeństwo najmłodszych w trakcie trwania ferii spotkali się z uczestnikami zimowiska prowadzonego przez Braniewskie Centrum Kultury w Braniewie. Dzielnicowi rozmawiali z najmłodszymi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku oraz radzili jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie zabaw na śniegu lub lodzie. Ważnym elementem takich spotkań jest także zawsze temat przestrzegania zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach. Pogadanka przeplatana była pokazem wyposażenia służbowego policjanta, co spotkało się z największym poruszeniem wśród dzieci.

 

 
Elbląg:
 
Policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii KMP w Elblagu  podkom. Beata Nienadowska i asp. szt. Dariusz Komosiński realizując plan "Bezpieczne Ferie 2017"  odwiedzali kolejne elbląskie zimowiska i półzimowiska.
Policjanci sprawdzali organizację zimowisk na terenie Elbląga pod katem legalności funkcjonowania takiego wypoczynku oraz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Ponadto podczas każdej takiej wizyty prowadzili  prelekcje na  temat zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w trakcie zabaw na świeżym powietrzu. Innym ważnym tematem były rozmowy na temat unikania kontaktów z "osoba obcą".
 

(MK/TM)

Powrót na górę strony