Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Widocznie jest bezpiecznie – projekt edukacyjny

Mrągowscy policjanci we współpracy z Urzędem Miejskim realizują projekt edukacyjny „Widocznie jest bezpiecznie”. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”, seniorzy z Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jako współuczestnicy działań, otrzymali odblaskowe torby na zakupy.

„Widocznie jest bezpiecznie” i „Polub zebrę” to hasła promujące wspólne działania Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie, Urzędu Miejskiego i Zespołu Szkół nr 1 w Mrągowie. Dzięki współpracy pozyskano środki finansowe z Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.

W ramach tych działań realizowany jest projekt edukacyjny, który ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promocję elementów odblaskowych. W ramach projektu policjanci rozmawiali już o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym z członkami Polskiego Związku Niewidomych w Mrągowie i uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Mrągowie. Wczoraj odbyło się spotkanie z seniorami z Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Podczas spotkania policjanci promowali właściwe przechodzenie przez jezdnię oraz używanie odblasków również w mieście. Po spotkaniu seniorzy otrzymali „świecące” torby na zakupy.

  • Spotkanie w Mrągowie #1
  • Spotkanie w Mrągowie #2
  • Spotkanie w Mrągowie #3

Poza tym tego dnia policjanci informowali również o nowym narzędziu jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki interaktywnej stronie internetowej można przekazać informacje o zagrożeniach występujących w naszej okolicy. W ten sposób mamy bezpośredni wpływ na poczucie bezpieczeństwa we własnym miejscu zamieszkania.

Świeć przykładem na drodze!

1. Bądź widoczny nawet w mieście i jeśli poruszasz się po drodze wieczorem, zawsze zakładaj lub noś przy sobie elementy odblaskowe!

2. Używaj przejścia dla pieszych - skracając drogę, możesz skrócić sobie życie. Nie chodź na skróty! Pamiętaj: najbezpieczniej pzejść przez drogę tylko tam, gdzie są pasy.

3. Poczekaj - zbliżając się do jezdni, nie zajmuj się niczym innym: telefonem komórkowym, szukaniem czegoś w torebce, rozmową z inna osobą. Pamiętaj: twoje zmysły to najlepszy ochroniarz.

5. Oceń sytuację - zawsze upewnij się, że z żadnej strony nie nadjeżdża samochód i czy na pewno wszystkie auta się zatrzymały. Nie tylko ty myślisz, że zdążysz i nie tylko ty możesz się pomylić.

Dobrze wiedzieć:

  • pieszy nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd lub spoza pojazdu ograniczającego widoczność drogi. Takie nagłe wtargniecie na jezdnię, nawet na przejściu dla pieszych jest wykroczeniem
  • kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, ponadto powinien bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach
  • gdy „zebry” brak, pieszy może przejść przez jezdnię w miejscu, które nie jest oznakowane pasami tzn. poaz przejściem dla pieszych, wtedy gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Dodatkowo pieszy obowiązkowo musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom
  • dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to stref\y zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

(DK/TM)

Powrót na górę strony