Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn, Pisz: Festyny edukacyjne, spotkania w szkołach - "Bezpieczne ferie 2017"

Za kilka dni rozpoczną się ferie zimowe. Właśnie z myślą o nich już teraz policjanci przygotowują festyny i spotknia w szkołach, by przestrzec dzieci i młodzież przed niebezpieczeństwami związanymi z nadmierną beztroską podczas czasu wolnego od nauki. Pokazy przygotowywane przez policyjnych wodniaków, ratowników medycznych i strażaków mają być przestrogą dla najmłodszych i przesłaniem, że żadna grubość lodu nie jest bezpieczna. Lód jest zdradliwy i nie jest miejscem do zabawy.

Olsztyn: Policjanci, strażacy, ratownicy medyczni w trosce o bezpieczny wypoczynek dzieci

Policjanci z powiatu olsztyńskiego zakładaja, że w przygotowywanych m.in. przez nichi czterech festynach uczestniczyć będzie około 2,5 tys. dzieci. Inauguracyjne spotkanie w miejscowości Swobodno nad Jeziorem Limajno w rejonie działania Komisariatu Policji w Dobrym Mieście już za nami. W miniony poniedziałek (16.01.2017) odbyło sie także spotkanie na plaży miejskiej w Olsztynku.

 

 • Uczestnicy festynu w Olsztynku #1
  Uczestnicy festynu w Olsztynku #1
 • Uczestnicy festynu w Swobodnie #2
  Uczestnicy festynu w Swobodnie #2
 • Uczestnicy festynu w Swobodnie #3
  Uczestnicy festynu w Swobodnie #3
 • Uczestnicy festynu w Olsztynku #4
  Uczestnicy festynu w Olsztynku #4
 • Uczestnicy festynu w Olsztynku #5
  Uczestnicy festynu w Olsztynku #5
 • Uczestnicy festynu w Olsztynku #6
  Uczestnicy festynu w Olsztynku #6
 • Uczestnicy festynu w Olsztynku #7
  Uczestnicy festynu w Olsztynku #7
 • Uczestnicy festynu w Olsztynku #8
  Uczestnicy festynu w Olsztynku #8
 • Uczestnicy festynu w Olsztynku #9
  Uczestnicy festynu w Olsztynku #9

 

Kolejne festyny odbędą się w miejscowości Tumiany (18 stycznia) i na plaży „Słoneczny Brzeg” nad Jeziorem Dadaj (20 stycznia) w godzinach 10:00 – 12:00.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników moc atrakcji. Na plaży będzie można spotkać policjantów, strażaków, leśników oraz ratowników medycznych, od których dzieci dowiedzą się, na czym polega praca w tych formacjach. Jednak najważniejszym tematem jest zimowe bezpieczeństwo.

Uczestnicy festynów mają możliwość zobaczenia na żywo co dzieje się z osobą pod którą załamał się lód i jak trudno jest o własnych siłach wydostać się na brzeg. Pokazy przygotowane przez policyjnych wodniaków, ratowników medycznych i strażaków mają być przestrogą dla najmłodszych i przesłaniem, że żadna grubość lodu nie jest bezpieczna. Lód jest zdradliwy i nie jest miejscem do zabawy.

Poza oglądaniem specjalistycznych pokazów w wykonaniu służb mundurowych i medycznych, dzieci mogą sprawdzić nabytą wiedzę w trakcie prowadzonych konkursów. Najmłodszych rozgrzewa gorąca herbata i kiełbaski. Na terenie plaży przygotowane są stoiska leśników dotyczące bezpieczeństwa na terenach leśnych oraz ochrony środowiska i ekologii.

Z roku na rok inicjatywa ta, przy dużym wsparciu logistycznym nadleśnictw oraz władz gmin powiatu olsztyńskiego i wszystkich zaprzyjaźnionych służb przyciąga coraz większą rzeszę najmłodszych. Cieszy to organizatorów, którzy zauważają, że ta cykliczna impreza przerodziła się w kampanię na rzecz bezpieczeństwa. Od wielu już lat, na terenie Olsztyna i powiatu w okresie zimowym służby nie odnotowały ani jednego utonięcia dziecka.

W tym roku organizatorami akcji są: Starosta Olsztyński, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie i jednostki jej podległe, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwa powiatu olsztyńskiego, tj. Olsztyn, Olsztynek, Wipsowo, Wichrowo, Jagiełek, Kudypy i Nowe Ramuki. Współorganizatorami działań są: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie i Samorządy Gmin Powiatu Olsztyńskiego Partnerami wspierającymi działania profilaktyczne są: Wytwórnia Octu i Musztardy Octim Sp.z o.o. z Olsztynka, Zakłady Tymbark S.A. oddział Olsztynek, Warmia - Zakłady Mięsne w Biskupcu.

Pisz: W szkołach policjanci przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku

Po to, by ferie były przyjemne, a zarazem wolne od groźnych wydarzeń, już teraz funkcjonariusze spotykają się z uczniami w szkołach m.in. na terenie powiatu piskiego, by porozmawiać na temat „Bezpiecznych ferii”. Najmłodszym przypominają, jak wybrać bezpieczną górkę do zjeżdżania na sankach, ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny, tłumaczą także, w jaki sposób należy się zachować, gdy lód się załamie.

 

 • Spotkanie z uczniami w Piszu #1
  Spotkanie z uczniami w Piszu #1
 • Spotkanie z uczniami w Piszu #2
  Spotkanie z uczniami w Piszu #2
 • Spotkanie z uczniami w Piszu #3
  Spotkanie z uczniami w Piszu #3

 

Policjanci przypominają również o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze podkreślając ogromne znaczenie elementów odblaskowych.

Podczas spotkań z uczniami starszych klas szkół podstawowych i gimnazjalnych funkcjonariusze poruszają temat ceberprzemocy, który jest co raz bardziej powszechny. Wyjaśniają, kiedy i w jaki sposób można stać się ofiarą przestępstwa popełnionego w sieci oraz jak temu zapobiec. Tłumaczą, jak samemu można złamać prawo siedząc przed komputerem.

Policjanci przypominają uczniom o tych wszystkich zasadach po to, by ferie były dla nich przyjemne, a tym samym bezpieczne.

(MP/ASz/TM)

 

Powrót na górę strony