Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Szukali dawcy szpiku dla Łukasza - znaleźli dla małej dziewczynki z Hiszpanii. Wspólna akcja elbląskich policjantów i Fundacji DKMS zakończyła się sukcesem

Wiosną br. elbląscy policjanci zwrócili się do Fundacji DKMS w Warszawie o pomoc w znalezieniu dawcy szpiku dla swojego kolegi Łukasza. Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania. Już w pierwszych dniach zabrakło pakietów rejestracyjnych. Elblążanie tłumnie stawiali się w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu, aby zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Dzięki tej akcji znalazł się dawca dla rocznej dziewczynki z Hiszpanii. Szczęśliwie także Łukasz znalazł swojego „genetycznego bliźniaka”.


W czerwcu br. policjanci z Elbląga zorganizowali z Fundacją DKMS akcję szukania dawców szpiku dla chorego na ostrą białaczkę szpikową Łukasza. Akcja miała na celu znalezienie „genetycznego bliźniaka” dla niego i innych chorujących na nowotwory krwi. Już w pierwszych dniach akcji zabrakło pakietów rejestracyjnych. Elblążanie tłumnie rejestrowali się w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu, gdzie poddawali się procedurze pobrania wymazu z jamy ustnej. Mimo iż była to jedna z wielu akcji, które systematycznie organizowane są w całej w Polsce, już w listopadzie okazało się, że spośród 91 mieszkańców Elbląga i okolic, którzy zarejestrowali się podczas jej trwania, znalazła się osoba, której profil genetyczny był zgodny z profilem potrzebującej szpiku rocznej dziewczynki z Hiszpanii. W grudniu  mała Hiszpanka dostała nowe życie.

- To tak jak wygrać w lotto. Szukaliśmy dawcy szpiku dla Łukasza, a znaleźliśmy dla malutkiej Hiszpanki. Jest teraz szansa dla niej i dla innych, bo przecież również Łukasz znalazł „genetycznego bliźniaka”, choć w innej akcji. Jest już po przeszczepie. Cały czas walczy z chorobą. Trzeba pomagać, trzeba być człowiekiem w każdej sytuacji. Teraz wiem, że jak zachoruję, to nie będę sam – mówi sierż. sztab. Piotr Kiełek z elbląskiej komendy (organizator policyjnej akcji).

Jednak cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawców. Aby zwiększyć ich szanse, potrzebne są podobne działania.
  
„Mamy już ponad milion osób, które są zarejestrowane jako potencjalni dawcy. Wśród nich 3 729 oddało już szpik. Zwracam się z prośbą - zarejestruj się. Możesz pomóc w walce z chorobą. Zamów pakiet rejestracyjny poprzez naszą stronę www.dkms.pl i dołącz do grona dawców już dziś” - podsumował Grzegorz Zwierzchowski z Fundacji DKMS w Warszawie.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez dużej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, a polega na wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Wszystkim elblążanom dziękujemy za tak wielkie zaangażowanie i prosimy o więcej! Bo z pewnością na tej jednej akcji nie zakończymy pomocy dla chorych na nowotwory.


js/kw

Powrót na górę strony