Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Konferencja „Dzielnicowy – służba ludziom”

„Dzielnicowy - służba ludziom” to temat konferencji, która odbyła się 12 grudnia w auli Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Spotkanie skierowane było do wszystkich osób zainteresowanych pracą dzielnicowych polskiej Policji. W konferencji głos zabrali m.in. Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko – Mazurski, Insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

 

 

Konferencja „Dzielnicowi – służba ludziom”, którą otworzył insp. Tomasz Klimek Komendant  Wojewódzki Policji w Olsztynie inauguruje  w województwie warmińsko – mazurskim nowe otwarcie na służbę dzielnicowych w ramach rządowego programu Dzielnicowy bliżej nas”.

„Dzielnicowy bliżej nas” to nowy program, który kilka miesięcy temu został zaprezentowany w MSWiA. Zakłada wzmocnienie roli dzielnicowego i wyjście policjantów zza biurek, a także zwiększenie liczby dzielnicowych. Ideą tego programu jest to, aby policja była bliżej obywatela, by miała lepsze rozeznanie na temat zagrożeń. Według programu dzielnicowy musi być osobą znaną mieszkańcom i dobrze postrzeganą. Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych, które kładą nacisk na kształcenie takich umiejętności jak komunikatywność, nawiązywanie relacji, czy cierpliwość i odporność na stres.

W programie ujęto także nowe narzędzia komunikacji społecznej, które mają ułatwić kontakt obywateli ze swoimi dzielnicowymi. Ważnym elementem tego programu jest również przywracanie rangi dzielnicowym. 2003 r. - Zbigniew Masiak wygrywa finał ogólnopolskiego konkursu „Dzielnicowy Roku” 2014 r.– sukcesy warmińsko-mazurskich dzielnicowych w finale konkursu „Dzielnicowy Roku” asp. sztab. Jarosław Manelski - laureatem konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

 

 • Uczestnicy - służba ludziom #1
  Uczestnicy - służba ludziom #1
 • Uczestnicy - służba ludziom #2
  Uczestnicy - służba ludziom #2
 • Uczestnicy - służba ludziom #3
  Uczestnicy - służba ludziom #3
 • Uczestnicy - służba ludziom #4
  Uczestnicy - służba ludziom #4
 • Uczestnicy - służba ludziom #5
  Uczestnicy - służba ludziom #5
 • Uczestnicy - służba ludziom #6
  Uczestnicy - służba ludziom #6
 • Uczestnicy - służba ludziom #7
  Uczestnicy - służba ludziom #7
 • Uczestnicy - służba ludziom #8
  Uczestnicy - służba ludziom #8
 • Uczestnicy - służba ludziom #9
  Uczestnicy - służba ludziom #9
 • Uczestnicy - służba ludziom #10
  Uczestnicy - służba ludziom #10
 • Uczestnicy - służba ludziom #11
  Uczestnicy - służba ludziom #11
 • Uczestnicy - służba ludziom #12
  Uczestnicy - służba ludziom #12
 • Uczestnicy - służba ludziom #13
  Uczestnicy - służba ludziom #13
 • Uczestnicy - służba ludziom #14
  Uczestnicy - służba ludziom #14
 • Uczestnicy - służba ludziom #15
  Uczestnicy - służba ludziom #15
 • Uczestnicy - służba ludziom #16
  Uczestnicy - służba ludziom #16
 • Uczestnicy - służba ludziom #17
  Uczestnicy - służba ludziom #17
 • Uczestnicy - służba ludziom #18
  Uczestnicy - służba ludziom #18
 • Uczestnicy - służba ludziom #19
  Uczestnicy - służba ludziom #19
 • Uczestnicy - służba ludziom #20
  Uczestnicy - służba ludziom #20
 • Uczestnicy - służba ludziom #21
  Uczestnicy - służba ludziom #21
 • Uczestnicy - służba ludziom #22
  Uczestnicy - służba ludziom #22
 • Uczestnicy - służba ludziom #23
  Uczestnicy - służba ludziom #23
 • Uczestnicy - służba ludziom #24
  Uczestnicy - służba ludziom #24

 

W konferencji udział wzięli Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko – Mazurski, Sławomir Sadowski Wice Wojewoda Warmińsko – Mazurski,  mł. insp. Arkadiusz Kopczyński Z Biura Prewencji KGP, podkom. Dawid Marciniak z Biura Prasowego KGP, przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz funkcjonariusze garnizonu warmińsko – mazurskiego.

Praca dzielnicowego wymaga szczególnych umiejętności - nie tylko zawodowych, ale i interpersonalnych. W służbie ludziom i tak blisko ludzi nie ma miejsca na brak wrażliwości i zrozumienia czy obojętność.

Dlatego insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie podziękował wyróżniającym się w pracy dzielnicowym za to wszystko, co na co dzień kryje się za kilometrami przebytych dróg, dziesiątkami drzwi, do których Pani puka, setkami odbytych rozmów, spotkań i wypełnionych formularzy czyli za sumienną służbę, wiedzę, umiejętności, cierpliwość i siłę, dzięki którym wszyscy możemy czuć się bezpieczni w miejscu, które jest dla nas najważniejsze – w domu i jego najbliższym otoczeniu.

Wśród nich znaleźli się: mł. asp. Paweł Zacharewicz, st.sierż. Radosław Graw z KMP w Olsztynie, asp. Dominik Siestrzewitowski z KPP w Iławie, asp. szt. Andrzej Bańkowski z Komisariatu Policji w Suszu, mł.asp. Karol Górnicki z KPP w Ostródzie, mł.asp. Łukasz Banaś z KPP w Mrągowie, st.asp. Martyna Roch – Szkutnik.

 

 • Uczestnicy - służba ludziom #25
  Uczestnicy - służba ludziom #25
 • Uczestnicy - służba ludziom #26
  Uczestnicy - służba ludziom #26
 • Uczestnicy - służba ludziom #27
  Uczestnicy - służba ludziom #27
 • Uczestnicy - służba ludziom #28
  Uczestnicy - służba ludziom #28
 • Uczestnicy - służba ludziom #29
  Uczestnicy - służba ludziom #29
 • Uczestnicy - służba ludziom #30
  Uczestnicy - służba ludziom #30
 • Uczestnicy - służba ludziom #31
  Uczestnicy - służba ludziom #31
 • Uczestnicy - służba ludziom #32
  Uczestnicy - służba ludziom #32
 • Uczestnicy - służba ludziom #33
  Uczestnicy - służba ludziom #33

 

Kilka przykładów niesienia pomocy w każdych okolicznościach, nie tylko z racji bycia na służbie, ale przede wszystkim z odruchu serca i prawdziwej chęci zmieniania świata na lepsze:

Olsztyn

Podczas obchodu rejonu służbowego mł. asp. Paweł Zacharewicz zauważył na ul. Dworcowej leżącego mężczyznę. Podszedł do niego, by sprawdzić czy wszystko w porządku. Jak się okazało, mężczyzna potrzebował natychmiastowej pomocy medycznej – był nieprzytomny, ale oddychał. Ponadto miał założony cewnik i wenflon, co świadczyło o tym, że najprawdopodobniej samowolnie oddalił się ze szpitala. Policjant natychmiast wezwał pogotowie, ułożył mężczyznę w pozycji bezpiecznej oraz kontrolował jego oddech, aż do przyjazdu karetki. Następnie sprawdził, że 59-latek nie figuruje w policyjnym systemie jako osoba poszukiwana. Okazało się, że faktycznie pacjent uciekł ze szpitala. 

Innym przykładem godnym naśladowania wykazał się st.sierż. Radosław Graw. 

Pod koniec sierpnia br. podczas obchodu podległego rejonu, jadąc ulicą Piłsudskiego zauważył leżącą na chodniku starszą kobietę. Ku jego zdziwieniu, nikt inny nie zwrócił na nią uwagi, mimo iż mijało ją dużo osób. Natychmiast zatrzymał auto i podbiegł do niej. 

69-latka uskarżała się na ból brzucha, powiedziała również, że ma problem z nogami i nie może poruszać się o własnych siłach. Policjant pomógł jej wstać i zaprowadził na pobliską ławkę. Wezwał karetkę pogotowia i powiadomił oficera dyżurnego o podjętej interwencji. Do czasu przyjazdu ratowników medycznych zaopiekował się pokrzywdzoną, udzielił niezbędnej pomocy oraz zajął rozmową, by zapewnić jej komfort psychiczny. 

Mimo, że pomóc mógł każdy, pomógł tylko policjant.

Ełk

W czasie nocnej służby dzielnicowi z Prostek pomogli 30-latkowi, który przemarznięty i w stanie upojenia alkoholowego spał w samochodzie zaparkowanym w odludnym miejscu. Mężczyzna został zbadany przez lekarza i w trosce o jego życie i zdrowie noc spędził w komendzie. Policjanci ustalili, że mężczyzna nie ma gdzie mieszkać, dlatego po wytrzeźwieniu wskazali mu placówki, gdzie może znaleźć pomoc.

Ostróda

Ostródzki policjant na co dzień pełniący służbę jako dzielnicowy uratował topiącą się 13-letnią dziewczynkę. Gdy razem z rodziną odpoczywał nad wodą nagle zauważył, że kilkanaście metrów od brzegu ktoś się topi. Natychmiast ruszył z pomocą i wyciągnął wystraszoną nastolatkę na brzeg. Dziewczynka, która nad jezioro przyszła z koleżankami, powiedziała, że straciła grunt pod nogami i zaczęła tonąć. Tym razem, na szczęście, skończyło się tylko na strachu.

Iława

Dzielnicowy iławskiej komendy jadąc jedną z ulic zauważył młodego mężczyznę, który stał na moście za barierką zabezpieczającą. Mężczyzna ten był trzymany za kurtkę przez kobietę. Funkcjonariusz natychmiast zatrzymał się, podbiegł do nich i złapał mężczyznę przeciągając go w bezpieczne miejsce. Za chwilę na miejsce zdarzenia przyjechał ambulans pogotowia ratunkowego. 27latek został przewieziony  do iławskiego szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. Na szczęście dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji policjanta nie doszło do tragedii.

az/in

Powrót na górę strony