KWP: 997 - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: 997

Tym razem to nie numer na Policję. To liczba mandatów nałożonych na pieszych, którzy bez odblasku po zmroku poza obszarem zabudowanym ryzykowali własnym życiem.

Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają użytkownikom ruchu drogowego. Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

.

Jakie konsekwencje za brak odblasku?

Za niestosowanie się do  przepisów niechroniony uczestnik  może zostać ukarany mandatem do stu złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu  do ceny odblasku.

 

 Mł. insp. Robert Zalewski  Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie dodaje:

-  Od początku tego roku na drogach Warmii i Mazur policjanci odnotowali blisko 1600 przypadków braku odblasku poza obszarem zabudowanym a więc 1600 przypadków narażania życia. Policjanci nałożyli 997 mandatów za brak odblasku poza obszarem zabudowanym. Blisko 550 osób zostało pouczonych. Skierowano 41  wniosków o ukaranie  do sądu. Wydawać by się mogło, że świadomość dotycząca siły odblasku  jest duża, jednak niestety nie wszyscy mają nawyki, by używać elementów odblaskowych na co dzień.

 

 

Powrót na górę strony