Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe Miasto Lub.: Konferencje i Drzwi Otwarte w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Białej Wstążki

Nowomiejscy policjanci jako członkowie grup roboczych i Zespołów Interdyscyplinarnych brali udział w dwóch konferencjach dotyczących przeciwdziałania przemocy. W sali sesyjnej Urzędu Gminy w Grodzicznie odbyła się I Gminna Konferencja pod hasłem „Oblicza Przemocy”. Kolejna konferencja została zorganizowana w Nowym Mieście Lubawskim w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury także w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Biała Wstążka.

Grodziczno

W sali sesyjnej Urzędu Gminy w Grodzicznie odbyła się I Gminna Konferencja pod hasłem „Oblicza Przemocy”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Biała Wstążka”. Na konferencję zaproszeni zostali przedstawiciele Rady Gminy, Sołtysi, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego oraz przedstawiciele instytucji, które wchodzą w skład zespołu, dyrektorzy szkół z terenu gminy. Nie zabrakło również Wójta Gminy Grodziczno Tomasza Szczepańskiego, który zaszczycił gości swoją obecnością.

Konferencję rozpoczęła Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Zofia Grzonkowska – Mocny, witając wszystkich zgromadzonych gości. Następnie Pan Wójt dokonał oficjalnego otwarcia konferencji. Podstawowe informacje na temat funkcjonowania Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Grodzicznie przekazał Przewodniczący Zespołu Marcin Grzywacz.

Podczas konferencji omówiono i wyjaśniono kwestie dotyczące przemocy domowej oraz funkcjonowania osób w nią uwikłanych. Przedstawiono także zagadnienia dotyczące funkcjonowania zespołów jak również procedurę Niebieskiej Karty. Zaproszeni goście mogli zadawać pytania dotyczące w/w zagadnień na panelu dyskusyjnym, który był ostatnim punktem konferencji.

Nowe Miasto Lubawskie

W ramach trwających "16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet" w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim także zorganizowano konferencję dotyczącą problematyki przemocy. Jest to niezmiernie ważne, gdyż bardzo często nie tylko pracownik socjalny czy też policjant są „świadkami przemocy”. Również pracownicy służby zdrowia (lekarz, pielęgniarka) oraz nauczyciele lub pedagog szkolny jako pierwsi spotykają się ze skutkami przemocy w rodzinie. Dlatego do uczestnictwa w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich instytucji, które mogą świadczyć pomoc i uwrażliwiać zarówno dorosłych jak i dzieci na zjawisko przemocy.

Podczas konferencji podsumowano projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Mieście Lubawskim pod nazwą "Mówimy jednym głosem-STOP przemocy".

Wszystkim mężczyznom uczestniczącym w konferencji wręczono „Białą wstążkę”, jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet. Po zakończeniu konferencji zorganizowano tzw. Drzwi Otwarte, w ramach których porad udzielał psycholog.

 

(lm/rj)

Powrót na górę strony