Olsztyn: Policjanci z olsztyńskiej komendy na spotkaniu z pacjentami szpitala dziecięcego
Czym są prawa dziecka? Jakie obowiązki mają dzieci? Jakie instytucje stoją na straży praw człowieka?... Na te i wiele innych pytań odpowiadały przedstawicielki Policji podczas spotkania z pacjentami olsztyńskiego szpitala dziecięcego.
Olsztyńscy policjanci włączyli się w obchody międzynarodowej kampanii „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”. Rozpoczęła się ona 25 listopada i trwać będzie do 10 grudnia, czyli do Światowego Dnia Praw Człowieka. Z tej okazji przedstawicielki Wydziału Prewencji spotkały się z pacjentami Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, by porozmawiać o prawach i obowiązkach dziecka. Podczas spotkania, które zorganizował Zespół Placówek Specjalnych, dzieci i młodzież poznawały podstawowe prawa wynikające z Konwencji o prawach dziecka, a poprzez udział w różnorodnych ćwiczeniach, zabawach ruchowych i podczas prac w grupach, uczestnicy nazywali poszczególne prawa, jakie przysługują najmłodszym, poznawali instytucje odpowiedzialne za ochronę tych praw i starali się zrozumieć, jakie uczucia pojawiają się, gdy prawa te są łamane. W zrozumieniu istoty praw dziecka pomagały przedstawicielki olsztyńskiej Policji, które głosem eksperckim wyjaśniły, dlaczego każdy powinien znać swoje prawa i podpowiedziały, gdzie szukać pomocy, gdy te prawa są łamane. Prowadzące podkreślały, że nasze prawa nie mogą naruszać praw drugiego człowieka.
Uwieńczeniem zajęć była praca w sześciu grupach, w których pacjenci szpitala wspólnie z opiekunami, rodzicami, dziadkami i policjantkami wykonywali plakaty obrazujące to, jak dzieci rozumieją swoje prawa i obowiązki, które z nich uważają za najistotniejsze. Stworzone przez dzieci plakaty od dzisiaj zdobią korytarze i gabinety w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie, przypominając policjantom i interesantom odwiedzającym jednostkę przy ul. Partyzantów i Pstrowskiego, że prawa dziecka są bardzo istotne i rolą dorosłych jest nieść dzieciom pomoc, gdy prawa te są łamane.
Wystawa prac potrwa do końca kampanii 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet.
Lc/kw