Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Inauguracja „Bialej Wstążki” na początek 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet

Prawnicy, pedagodzy, psychologowie i policjanci wzięli udział w wojewódzkiej konferencji „Oblicza przemocy - portret sprawcy”, która odbyła się w Elblągu. Konferencja to początek obchodów światowej kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet. Podobne spotkania odbyły się także w innych miastach regionu inaugurując 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet.

Kampanię Białej Wstążki wymyślili mężczyźni w Kanadzie w 1991 r. Dwa lata wcześniej na politechnice w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił. Tłumaczył, że nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Kanadyjczycy — w geście protestu i solidarności z ofiarami ataku — wybrali na symbol kampanii białą wstążkę, znak niewinności i obiecali, że będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet: fizycznej, psychicznej i seksualnej.

Elbąg

Na Warmii i Mazurach tę antyprzemocową kampanię zainaugurowała wojewódzka konferencja „Oblicza przemocy — portret sprawcy” zorganizowana przez Fundację Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Odbyła się ona w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Wzięli w niej udział prawnicy, pedagodzy, psychologowie, policjanci i szefowie ośrodków pomocy społecznej, którzy mówili o wsparciu dla ofiar przemocy, o programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc i o gminie bez przemocy.

 

  • Inauguracja Białej Wstążki 2016 #1
    Inauguracja Białej Wstążki 2016 #1
  • Inauguracja Białej Wstążki 2016 #2
    Inauguracja Białej Wstążki 2016 #2
  • Inauguracja Białej Wstążki 2016 #3
    Inauguracja Białej Wstążki 2016 #3

Podczas konferencji zostali odznaczeni Kawalerowie Białej Wstążki: Mirosław Ślesiński, Edward Tomczyk, Piotr Machul oraz pośmiertnie Jacek Błaszczyk.

Spotkanie zakończył panel dyskusyjny pod hasłem „Jak skutecznie pomóc ofiarom przemocy w rodzinie?”, w którym wzięli udział prawniczka Anna Olszewska, pedagog Krzysztof Rubas, psychologowie Barbara Bobrowska-Wejnert oraz Mirosław Ślesiński. Na spotkaniu obecny był również mł. insp. Robert Muraszko, Komendant Miejski Policji w Elblągu, podkomisarz Tomasz Klucznik oraz podinsp. Anna Kos, która przyjechała z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie.

Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w regionie od 1 stycznia do 31 października 2016 roku liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że zostały dotknięte przemocą wynosi 7967. Wśród nich jest 5335 kobiet, 1200 mężczyzn oraz 1432 małoletnich.

16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”

Międzynarodowa kampania „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet” symbolizowana białą wstążką potrwa od 25 listopada do 10 grudnia 2016 roku będzie prowadzona międzynarodowa kampania pn. . Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, że przemoc ze względu na płeć stanowi jednocześnie naruszenie praw człowieka. Służy wzmocnieniu lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet oraz budowaniu powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet.

Kętrzyn

Także w piątek kętrzyńscy policjanci spotkali się z uczniami Powiatowego Centrum Edukacyjnego o przemocy w rodzinie w ramach kampanii „Biała Wstążka”. Spotkanie odbyło się w świetlicy komendy. Zgromadzoną młodzież i opiekunów witał p.o. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie podinsp. Marcin Piechota, który również wygłosił prelekcję dla młodzieży. Na początku wyjaśnił słuchaczom, czym jest przemoc domowa, jakie są jej rodzaje i stereotypy z nią związane, a wreszcie w jaki sposób skutecznie się przed nią obronić. W drugiej części spotkania podkom. Sławomir Pierzchanowski z kętrzyńskiej komendy poprowadził zajęcia dla uczniów z podstaw samoobrony. Podczas ćwiczeń z podstawowych chwytów samoobrony policjant pokazał, w jaki sposób nie używając siły można odeprzeć atak drugiej osoby.

 

  • "Biała Wstążka" w Kętrzynie #1
    "Biała Wstążka" w Kętrzynie #1
  • "Biała Wstążka" w Kętrzynie #2
    "Biała Wstążka" w Kętrzynie #2
  • "Biała Wstążka" w Kętrzynie #3
    "Biała Wstążka" w Kętrzynie #3

 

Gołdap

W Gołdapi kampania została zainaugurowana w piątkowe przedpołudnie w tamtejszym Starostwie Powiatowym. W ciągu najbliższych 16 dni trwania kampanii nie zabraknie m.in. pogadanek na temat przemocy w szkołach, będą też dni otwarte w Ośrodku Pomocy Społecznej.

Tegoroczna akcja prowadzona jest w ramach projektu „Dom, czyli Dzielnicowy Oddany Mieszkańcom” przez gołdapską Policję i Starostwo Powiatowe. Włączyli się do niej także pracownicy OPS w Gołdapi, Gminny Zespół Interdyscyplinarny przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gołdapi oraz harcerze z gołdapskiego Związku Harcerstwa Polskiego.

 

  • "Biała Wstążka" w Gołdapi #1
    "Biała Wstążka" w Gołdapi #1
  • "Biała Wstążka" w Gołdapi #2
    "Biała Wstążka" w Gołdapi #2
  • "Biała Wstążka" w Gołdapi #3
    "Biała Wstążka" w Gołdapi #3

  • "Biała Wstążka" w Gołdapi #1
    "Biała Wstążka" w Gołdapi #1
  • "Biała Wstążka" w Gołdapi #2
    "Biała Wstążka" w Gołdapi #2
  • "Biała Wstążka" w Gołdapi #3
    "Biała Wstążka" w Gołdapi #3

Wstążki trafiły już na piersi męskiej części pracowników Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego. Przypięte zostały również Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Gołdapi oraz mężczyznom spotkanym podczas akcji „Żółta cytryna o bezpieczeństwie przypomina”, która odbyła się w tym samym czasie na ulicach Gołdapi. Policjantki realizujące program DOM dotarły także z białymi wstążkami do urzędów gmin w Dubeninkach i Baniach Mazurskich.

(JS/EP/AB/TM)

Powrót na górę strony