Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn/Biskupiec: Policjanci szkolili nauczycieli i rodziców na temat zagrożeń w „sieci”

Przedstawiciele olsztyńskiego Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie i Komisariatu Policji w Biskupcu przeprowadzili szkolenia pod nazwą „Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w Internecie?”. Były one skierowane do rodziców i kadry pedagogicznej Centrum Edukacyjno - Rehabilitacyjno - Zawodowego w Biskupcu. Słuchacze poznali rodzaje cyberzagrożeń, z jakimi mogą mieć styczność ich dzieci i podopieczni, a także dowiedzieli się, w jaki sposób chronić najmłodszych przed tymi niebezpieczeństwami.

"Cyberprzemoc – jakie zagrożenia czyhają na dzieci w Internecie? Jak strzec przed niebezpieczeństwem?” – pod takim hasłem odbyły się w Centrum Edukacyjno - Rehabilitacyjno - Zawodowym w Biskupcu szkolenia prowadzone przez przedstawicieli Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie i Komisariatu Policji w Biskupcu.

W pierwszym ze szkoleń uczestniczyli rodzice podopiecznych Ośrodka. Podczas spotkania prowadzący omówili przykładowe zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się użytkownicy Sieci. Rodzice dowiedzieli się, czym jest cyberprzemoc, jakie są jej rodzaje i jakie narzędzia wykorzystywane są do jej rozpowszechniania. Słuchacze poznali także przykładowe przestępstwa internetowe, a szczególnie uwrażliwieni zostali na działanie osób, które wykorzystują Internet w celu uwodzenia dzieci. Rodzice przestrzeżeni zostali również przed bezkrytycznym publikowaniem zdjęć w Sieci. Ponadto zwrócono ich uwagę na zjawisko cyberuzależnienia, które dotyka coraz młodszych użytkowników Sieci.

  • Uczestnicy szkolenia #1
    Uczestnicy szkolenia #1
  • Uczestnicy szkolenia #2
    Uczestnicy szkolenia #2
  • Uczestnicy szkolenia #3
    Uczestnicy szkolenia #3

W ostatniej części szkolenia przedstawiciele Policji szczegółowo omówili zasady bezpieczeństwa, których powinni przestrzegać rodzice, by ustrzec dzieci przed internetowymi niebezpieczeństwami. Rodziców zachęcano, by instalowali programy antywirusowe, korzystali z programów filtrujących i programów kontroli rodzicielskiej, a przede wszystkim, by ustalili z dziećmi zasady korzystania z komputera – czas spędzany przed monitorem, strony i serwisy, z których może korzystać dziecko, a także sposoby reagowania, gdy coś dziecko zaniepokoi podczas korzystania z Internetu. Na koniec zaprezentowane zostały dane teleadresowe instytucji i podmiotów, z których pomocy można korzystać w sytuacjach kryzysowych.

W kolejnym szkoleniu wzięli udział nauczyciele biskupieckiego Ośrodka, którym również zostało przybliżone zagadnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Omówione ono zostało w oparciu o typologię niebezpieczeństw, wyróżniającą: niebezpieczne treści, zachowania i kontakty, naruszenie prywatności i danych osobowych oraz zagrożenia związane z aktywnością komercyjną firm online.

Nauczycielom przedstawiciele Policji również podkreślali, iż należy zachować ostrożność publikując informacje na własny temat, a osobom nowopoznanym nie należy zbyt pochopnie udostępniać swoich danych, fotografii i informacji o życiu prywatnym. Pedagodzy dowiedzieli się czym jest cyberprzestępczość, w jaki sposób wystrzegać się przed staniem się ofiarą przestępstwa oraz w jaki sposób i gdzie należy zgłaszać łamanie prawa w Internecie.

(LC/TM)

Powrót na górę strony