Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Znicz 2016 – podsumowanie sytuacji na drogach regionu

Od 28 października do 1 listopada na warmińsko- mazurskich drogach doszło do 24 wypadków drogowych, w których 4 osoby zginęły, 25 zostało rannych. Duży ruch i pogoda nie sprzyjały uczestnikom ruchu drogowego.

Od piątku (28 października) do wtorku (2 listopada) na  głównych  trasach województwa, drogach dojazdowych do miast, w okolicach wszystkich cmentarzy, blisko 4000 policjantów dbało o bezpieczeństwo. Funkcjonariusze pomagali wszystkim bezpiecznie spędzić ten szczególny czas. Kierowali ruchem, rozładowywali tworzące się zatory drogowe, pomagali, informowali - robili wszystko by na drogach regionu było bezpiecznie. Policjantom, kierowcom i przede wszystkim pieszym nie sprzyjała niestety listopadowa aura.

Ze wstępnych danych wynika, że w ciągu sześciu minionych dni na drogach Warmii i Mazur doszło do 26 wypadków drogowych, w których 4 osoby zginęły a 28 zostało rannych. Policjanci odnotowali 345 kolizji drogowych, ujawnili także 55 nietrzeźwych kierujących.

 
Data Rok Liczba Wypadków Liczba Zabitych Liczba Rannych Liczba Kolizji Liczba ujawnionych nietrzeźwych

2015

28.10.2015

2

1

1

40

5

29.10.2015

1

0

1

47

4

30.10.2015

4

2

8

64

11

31.10.2015

7

0

9

40

8

01.11.2015

2

0

2

33

8

02.11.2015

2

0

4

50

11

RAZEM

18

3

25

274

47

2016

28.10.2016

6

0

6

68

10

29.10.2016

7

2

8

62

16

30.10.2016

3

1

4

45

8

31.10.2016

3

0

3

72

5

01.11.2016

5

1

4

41

10

02.11.2016

2

0

3

57

6

RAZEM

26

4

28

345

55

 
 
Pisz:
 
Funkcjonariusze piskiej policji oraz Żandarmerii Wojskowej, jak co roku, uczestniczyli w działaniach „ZNICZ 2016” na drogach powiatu piskiego. To właśnie oni dbali o bezpieczeństwo podczas świąt Wszystkich Świętych.
Podczas tegorocznej akcji policjanci skontrolowali 111 pojazdów, czyli o ponad 20 więcej, niż rok wcześniej. Nałożyli 77 mandatów karnych. Ponad 50 mandatów dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości. Jedynie w 4 przypadkach kontrola drogowa zakończyła się pouczeniem kierującego za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zatrzymali też 6 dowodów rejestracyjnych pojazdów, w tym aż 4 za stan techniczny.
Podczas minionych świąt, na drogach powiatu piskiego, policjanci ujawnili tylko jednego nietrzeźwego kierującego. Do jego zatrzymania doszło w sobotę po godz. 20.00 na terenie Białej Piskiej. Kierujący pojazdem marki Nissan Almera miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.
W trakcie trwania akcji „ZNICZ 2016” na drogach powiatu piskiego nie doszło do żadnego wypadku. Funkcjonariusze odnotowali jedynie kilka niegroźnych kolizji. W tym okresie nie odnotowali też żadnych zgłoszeń dotyczących kradzieży na cmentarzach.
 
 
Szczytno:
 

Do tej pory szczycieńscy funkcjonariusze odnotowali cztery zdarzenia drogowe. Główna przyczyną tych kolizji było min. nie zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, nieprawidłowo wykonany manewr cofania, najechanie na znak drogowy i wtargnięcie na jezdnię zwierząt.

W miniony poniedziałek około godziny 8:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym do którego doszło na terenie gminy Szczytno. Na miejsce interwencji natychmiast pojechali policjanci szczycieńskiej „drogówki”. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że na jezdnię bezpośrednio pod jadącego prawidłowo Opla wbiegły psy. Właściciel czworonogów został ukarany mandatem karnym za niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu zwierząt, zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń.

Tego samego dnia około godziny 13:00 szczycieńscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego w rejonie skrzyżowania ulic Skłodowskiej z Chrobrego w miejscowości Szczytno. 36-letni kierowca Chevroleta nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu w wyniku czego najechał na tył Skody. 

We wtorek około godziny 12:00 policjanci szczycieńskiej „drogówki” zostali skierowani na miejsce zdarzenia drogowego w rejonie cmentarza w miejscowości Dźwierzuty. Okazało się, że 41-letni kierowca Skody wykonując manewr cofania najechał na prawidłowo zaparkowanego Golfa. Kierujący Skodą został ukarany mandatem za niezachowanie należytej ostrożności gdyż prowadząc pojazd stworzył zagrożenie dla innego uczestnika ruchu drogowego.

Parę minut po godzinie 19:00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o uszkodzonym znaku drogowym na ulicy Wielbarskiej w Szczytnie. Z ustaleń policjantów wynikało, że kierujący pojazdem prawdopodobnie najechał na znak drogowy informujący o przejściu dla pieszych a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia. Kierujący nie nacieszył się długo bezkarnością gdyż został zatrzymany przez inny patrol na terenie gminy Szczytno. Funkcjonariusze w trackie patrolu zauważyli pojazd, który posiadał widoczne uszkodzenia mogące świadczyć o tym, że auto brało udział w zdarzeniu drogowy. 20-letni kierowca Renaulta w trakcie kontroli drogowej przyznał, że poruszając się ulicą Wielbarską stracił panowanie nad pojazdem i najechał na przydrożny znak drogowy. Ponadto w trakcie podjętych przez funkcjonariuszy czynności okazało się, że 20-latek nie posiadał uprawnień do kierowania. Młody mężczyzną był nietrzeźwy. W pojeździe znajdowały się również dwie nieletnie które, również znajdowały się w stanie po spożyciu alkoholu.

Szczycieńscy policjanci przekazali nieletnie pod opiekę rodziców. Teraz za swoje zachowanie podpowiedzą przed Sądem Rodzinnym.

Natomiast 20-latek został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. Funkcjonariusze sporządzili wniosek o ukaranie do sądu za kierowanie w stanie nietrzeźwości, bez wymaganych uprawnień i spowodowanie kolizji drogowej.

 

 
Gołdap:

Podczas trwania akcji nie odnotowano żadnych zdarzeń w obrębie parkingów przy cmentarzach, doszło jednak do jednego zdarzenia drogowego. W poniedziałek 31 października br. kilka minut po godzinie 16.00 na drodze wojewódzkiej nr 651 w miejscowości Marcinowo kierujący mercedesem na prostym odcinku drogi najprawdopodobniej w wyniku zablokowania się kół ciągniętej przez niego przyczepy stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Z obrażeniami głowy został przewieziony do szpitala. Był trzeźwy.

Dotychczas policjanci skontrolowali 117 pojazdów. Kierowcy, którzy złamali przepisy ruchu drogowego zostali w 39 przypadkach ukarani mandatami karnymi, w tym za przekroczenie prędkości i  nie stosowanie pasów lub fotelików ochronnych. Funkcjonariusze szczególnie zwracali uwagę na trzeźwość kierowców. W tym roku obyło się bez nietrzeźwych za kierownicą. W  5  przypadkach funkcjonariusze zatrzymali dowody rejestracyjne z powodu złego stanu technicznego.

 

 
Kętrzyn:
 
W dniu Wszystkich Świętych, w utrzymaniu porządku w pobliżu nekropolii na terenie gminy Kętrzyn, policjantom pomagali uczniowie klas policyjnych z Centrum Naukowo-Biznesowego w Kętrzynie. Uczniowie po raz pierwszy w swoim życiu mieli okazję z bliska przyjrzeć się, jak może w przyszłości wyglądać ich służba w Policji.
Wczoraj sześcioro uczniów i uczennic z klas o profilu policyjnym, razem z policjantami i strażnikami miejskimi, dbało o porządek w okolicy cmentarzy znajdujących się na terenie gminy Kętrzyn. Młodzi ludzie, chcąc przekonać się, jak w przyszłości może wyglądać ich służba w Policji, sami zgłosili się do jednostki, by móc pomagać policjantom na przycmentarnych parkingach samochodowych oraz przejściach dla pieszych. Uczniowie zwracali uwagę na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Ich spostrzeżenia były cenną pomocą dla mundurowych, którzy w razie potrzeby podejmowali interwencję. Uczniowie bacznie przyglądali się też zaparkowanym samochodom i gdy to było konieczne, prosili kierowców by zabierali z samochodów cenne rzeczy lub na przykład służyli pomocą i wskazywali wolne miejsca parkingowe. Podczas przeprowadzonej akcji ZNICZ, w okolicy cmentarzy nie odnotowano żadnych przestępstw, w tym kradzieży, włamań do pojazdów, wypadków drogowych. Śmiało można zatem powiedzieć, że współdziałanie policjantów, strażników miejskich i uczniów z CNB w Kętrzynie sprawdziło się i z pewnością podobne akcje będą organizowane częściej.
 
 
Ostróda:
 

Ostródzcy policjanci nadzorem obieli główne ciągi komunikacyjne powiatu takie jak droga krajowa E-7, droga nr 15 i 16, drogi dojazdowe oraz okolice cmentarzy. Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa i płynności w ruchu na drogach oraz w rejonach cmentarzy.

W efekcie przeprowadzonych działań policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie, skontrolowali prawie 300 pojazdów, nałożyli ponad 89 mandatów karnych, z tego za przekroczenie prędkości 53 oraz 9 naruszeń przepisów ruchu drogowego przez pieszych. Policjanci zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących, 3 prawa jazdy oraz 8 dowodów rejestracyjnych. Naruszenia głównie dotyczyły przepisów drogowych takich jak: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz zły stan techniczny pojazdów.

Olecko:

Od piątku 28 października trwa policyjna akcja „Znicz 2016”. Jak co roku na drogi powiatu zostali skierowani policjanci ruchu drogowego oraz funkcjonariusze innych wydziałów, którzy czuwali nad bezpieczeństwem osób odwiedzających nekropolie. Mundurowi nie odnotowali zakłóceń ładu i porządku publicznego na cmentarzach czy na terenie parkingów przy nekropoliach, nie było także większych utrudnień w ruchu.

Niestety długi weekend na drogach powiatu zaczął się tragicznie. W ciągu pierwszych  dni świątecznego weekendu doszło do 3 wypadków. Najtragiczniejszy w skutkach miał miejsce  w sobotę 29.10. gdzie rowerzysta, bez wymaganego oświetlenia oraz elementów odblaskowych wjechał wprost pod nadjeżdżającego volkswagena. W wyniku zderzenia śmierć na miejscu poniósł 49-latek.

Poza wypadkami drogowymi policjanci odnotowali 7 niegroźnych kolizji oraz zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze skontrolowali ponad 130 pojazdów, nałożyli 45 mandatów karnych, 7 pouczenia oraz zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych.  

 
(mk/as/ig/ab/ep/jk/js/rj)
Powrót na górę strony