Olecko: Jeden najprawdopodobniej zasnął i zjechał na pobocze, drugi wymusił pierwszeństwo przejazdu policjantom. Obaj byli pijani
Pomimo licznych apeli i prowadzonych działań przez oleckich policjantów na drogach naszego powiatu nadal nie brakuje nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego. Tylko wczoraj policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców.
Około godz. 16:00 oficer dyżurny oleckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Plewki na terenie gminy Olecko doszło do kolizji. Kiedy policjanci ruchu drogowego pojechali na miejsce ustalili, że kierujący osobowym oplem najprawdopodobniej zasnął na kierownicą i zjechał na pobocze.
Podczas wykonywanych czynności od mężczyzny był wyczuwalny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie około 2,5 promila alkoholu. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.
Drugi kierujący na „podwójnym gazie” został zatrzymany w Olecku około godz. 18:00.
Kierując samochodem osobowym marki Audi wykonał manewr skrętu w drogę podporządkowaną, wymuszając tym pierwszeństwo przejazdu jadącym drogą główną policjantom. W wyniku tego funkcjonariusz kierujący radiowozem oznakowanym został zmuszony do gwałtownego hamowania w celu uniknięcia zderzenia.
Kilka metrów dalej 59-latek zatrzymał swój pojazd, a kiedy podszedł do niego funkcjonariusz i otworzył drzwi, próbował on odjechać. Widząc takie zachowanie mężczyzny policjant zabrał mu kluczki uniemożliwiając dalszą jazdę.
Podczas wykonywanych czynności mieszkaniec Olecka chwiał się na nogach i miał bełkotliwa mowę. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.
Ponadto podczas kontroli nie posiadał przy sobie żadnych wymaganych dokumentów.
Przypomnijmy, że w maja 2015 r. weszły w życie zmiany w kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń, Ustawie Prawo o Ruchu Drogowy oraz Ustawie o kierujących pojazdami. Min. dotyczyły one nietrzeźwych kierujących. W znowelizowanych przepisach wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd orzeka obligatoryjnie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tyś złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Oleccy policjanci mając na uwadze bezpieczeństwo na drogach kolejny już raz APELUJĄ do kierowców - „PIŁEŚ NIE JEDŹ”.
(js/rj)