MSWiA: Minister wręczył nagrody i odznaczenia wyróżniającym się funkcjonariuszom
Spotykamy się z ludźmi, którzy są bohaterami. Ludźmi, którzy nie zważając na własne. bezpieczeństwo zadbali o życie i zdrowie innych – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się funkcjonariuszom. W gronie wyróżnionych Krzyżami Zasługi za Dzielność znaleźli się także funkcjonariusze z garnizonu warmińsko-mazurskiej policji, którzy w służbie z narażeniem własnego życia obezwładnili zdesperowanych mężczyzn, próbujących targnąć się na swoje życie.
Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta, a wręczone dziś (24.10.2016) przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, otrzymało 14 policjantów i jeden strażak. Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz dwóch policjantów otrzymało Medale za Ofiarność i Odwagę. Minister Mariusz Błaszczak zdecydował także o przyznaniu nagród za szczególne zaangażowanie, które otrzymało łącznie 20 funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
Chciałbym podziękować za ofiarność i za to, że jesteście funkcjonariuszami z powołania. Za to, że bardzo poważnie traktujecie przysięgę, którą składaliście jak przystępowaliście do służby. Taka postawa daje gwarancje tego, że obywatele mogą się czuć bezpiecznie
– podkreślał podczas swojego przemówienia Minister Spraw Wewnetrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.
Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny popełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywatel
Wśród odznaczonych Krzyżami znaleźli się także funkcjonariusze z garnizonu warmińsko-mazurskiej policji.
Sierż. szt. Robert Dymkowski z Wydziału Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie 14 czerwca 2015 roku w Olsztynie podczas służby udaremnił próbę samobójczą mężczyzny, który usiłował skoczyć z wiaduktu kolejowego. Policjant z narażeniem życia obezwładnił zdesperowanego mężczyznę, tym samym ratując jego życie.
Sierż. sztab. Karol Pawelec oraz sierż. Kamil Kama z Komisariatu Policji w Biskupcu podczas pełnienia służby patrolowej również udaremnili próbę samobójczą mężczyzny, który chciał skoczyć z mostu do rzeki. Policjanci wykazali się wysokim profesjonalizmem, męstwem i odwagą. Zdecydowana postawa w okolicznościach zagrożenia życia ludzkiego przy jednoczesnym narażeniu życia i zdrowia własnego, zapobiegła tragedii ludzkiej.
Podczas wyjazdu do Warszawy wyróżnionym policjantom towarzyszyli ich przełożeni, mł. insp. Mieczysław Wójcik Komendant Miejski Policji w Olsztynie oraz podkom. Robert Stangreciak Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Biskupcu.
Spotykamy się z ludźmi, którzy są bohaterami. Ludźmi, którzy nie zważając na własne bezpieczeństwo zadbali o życie i zdrowie innych. Kiedy objąłem stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji postawiłem komendantom zadanie, aby odtworzyć etos służby w formacjach, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo obywateli. Chciałbym podziękować za ofiarność i za to, że jesteście funkcjonariuszami z powołania. Za to, że bardzo poważnie traktujecie przysięgę, którą składaliście jak przystępowaliście do służby. Taka postawa daje gwarancje tego, że obywatele mogą się czuć bezpiecznie
– powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się funkcjonariuszom.
Szef MSWiA przypomniał także o przyjętym przez Radę Ministrów programie modernizacyjnym służb. Prace nad ustawą rozpoczęły się z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka. Ten priorytetowy projekt MSWiA stanowi nawiązanie do programu modernizacyjnego zapoczątkowanego przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, modernizacja obejmie wszystkie służby podległe MSWiA. Kwoty przydzielone im w ustawie zależą od potrzeb i zadań realizowanych przez każdą z formacji. Z całej kwoty ok. 610 mln zł będzie przeznaczonych na podwyżki, które dotyczyć będą około 150 tys. funkcjonariuszy oraz około 30 tys. pracowników cywilnych. Ustawa zakłada też realizację nowych inwestycji i zakupów. Szczególny nacisk położono na wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będą oni mogli sprostać stojącym przed nimi współcześnie wyzwaniom. Na ten cel przeznaczono ok. 780 mln zł.
(MSWiA/MP/TM)