Szczytno, Nowe Miasto Lubawskie: Z seniorami o ich bezpieczeństwie
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to święto, które obchodzone jest corocznie na początku października. Z tej okazji policjanci z Nowego Miasta Lubawskiego, przedstawiciele władz miasta i innych instytucji spotkali się seniorami. Była to doskonała okazja do tego, by przedstawić zebranym seniorom zagadnienia, które wiążą się z ich bezpieczeństwem. Podobne spotkania seniorów z policjantami odbywają się także w innych powiatach, m.in. w Szczytnie.
Nowomiejscy policjanci skorzystali z zaproszenia na wczorajsze (06.10.2016) spotkanie z seniorami w Miejskim Cenrum Kultury i przeprowadzili tam prelekcję na temat bezpieczeństwa. Spotkanie to zorganizowałi pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i odbyło się ono z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przypadającego 1 października.
Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną przybliżyła zebranym zagadnienia związane z przestępczością, której ofiarami najczęściej bywają osoby starsze, omówiła również metody i sposoby reagowania w takich sytuacjach.
Pierwszym punktem prelekcji był temat dotyczący przemocy w rodzinie, szczególnie tych przypadków przemocy, której ofiarami są osoby starsze. Przy pomocy prezentacji policjantka przedstawiła przykłady przemocy oraz skalę tego zjawiska występującą na terenie naszego powiatu. Następnie omówiła przykłady oszustw metodą na "wnuczka", "na policjanta, "na pracownika opieki społecznej" a także inne najbardziej znane metody, którymi posługują się oszuści. Podczas spotkania poruszono również temat dotyczący kradzieży i zagubienia dowodu osobistego, prawa jazdy lub innych dokumentów, co w rezultacie często może prowadzić do wykorzystania danych pokrzywdzonego do celów przestępczych.
Zainteresowanie zebranych wzbudziły także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Omówiono zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniano o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym.
Podobne spotkania policjantów z seniorami odbywają się cyklicznie na Warmii i Mazurach.
W Szczytnie wczoraj (06.10.2016) po południu asp. Justyna Samsel-Hryszkiewicz odwiedziła członków związku emerytów i rencistów. W trakcie spotkania przypomniała o tym jak unikać zagrożeń, które mogą napotkać w swoim codziennym życiu. Osoby starsze, samotne czy inwalidzi to grupa szczególnie narażona na działanie potencjalnych oszustów. Pomimo nieustannych apeli Policji, nadal słyszymy o sytuacjach, gdy starsze osoby stają się ofiarami przestępstw.
Dzielnicowa przypomniała, że popularną metodą działania sprawców oszustw, jest tzw. „metoda na wnuczka” lub „metoda na policjanta”. Liczba oszustw popełnionych tymi metodami od kilku lat wzrasta. Sprawcy zdobywają zaufanie swoich potencjalnych ofiar a następnie osiągają korzyści majątkowe.
Spotkanie z członkami związku emerytów i rencistą było także wspaniała okazją aby zapoznać seniorów ze sposobem korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Aplikacją Moja Komenda.
Dzielnicowa przedstawiła seniorom wiele cennych wskazówek, które mają na celu podnieść świadomość osób w podeszłym wieku. W wielu przypadkach odpowiedni poziom wiedzy pozwoli uniknąć sytuacji niebezpiecznych a w razie zagrożenia odpowiednio reagować i szukać właściwej pomocy.
(LM/IG/TM)